ГоловнаКиїв

КМДА каже, що Мін'юст півроку відмовляється розбиратися з незаконно зареєстрованим майном. У міністерстві відповіли (оновлено)

За минулий рік Департамент територіального контролю подав 59 скарг до Міністерства юстиції України.

КМДА каже, що Мін'юст півроку відмовляється розбиратися з незаконно зареєстрованим майном. У міністерстві відповіли (оновлено)
Міністерст юстиції (ілюстративне фото)

Впродовж півроку Міністерство юстиції відмовляється анульовувати незаконні реєстрації майна у Києві, через які реалізуються так звані «туалетні схеми». Про це повідомив директор Департаменту територіального контролю КМДА Михайло Буділов.

«Про упередження «туалетних схем» і «співпрацю» з Мінʼюстом. За минулий рік Департамент територіального контролю подав 59 скарг до Міністерства юстиції України щодо анулювання незаконних реєстрацій майна. Проте, починаючи з липня, ми не отримали жодну позитивну відповідь. Нам надіслали 22 відмови, більшість з надуманих причин», - повідомив Михайло Буділов.

Він зазначив, що у першому півріччі 2024 року робота йшла конструктивно. Посадовці Мін'юсту задовольнили 34 скарги КМДА щодо незаконних реєстрацій майна та їх анулювання.

Директор департаменту пояснив, що йдеться про незаконні реєстрації МАФів, самочинних побудов, гаражів або просто фундаментів.

За словами Михайла Буділова, департамент вже подав 3 позови до Господарського суду міста Києва, де відповідачем виступає Міністерство юстиції України. Зараз готуються ще 5 позовів. 

«Також всі матеріали, листи, відповіді, позови передаю до військової адміністрації, яка заявила про свою співпрацю з Мінʼюстом. Працювати на користь міста потрібно всім! Закликаю громадськість теж долучитись до цього процесу і буду інформувати про результати», - наголосив Михайло Буділов.

Раніше начальник Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко заявив, що ділки реєструють право власності на неіснуючу нерухомість у Києві, зокрема на МАФи, і таким чином «віджимають гектари столичної землі». Він пообіцяв звернутися до Мінюсту щодо перевірки таких об’єктів, через які реалізуються «туалетні схеми», і вимагатиме скасування незаконних реєстрацій.

Оновлено. У Мінюсті у відповідь заявили, що за результатами проведеного аналізу ситуації щодо протидії незаконному заволодінню комунальним майном через так звані "туалетні схеми" встановлено системні недоліки в роботі органів місцевого самоврядування. 

Міністерство зазначило, що Департамент територіального контролю та його структури-попередники протягом тривалого періоду не забезпечили належного та своєчасного реагування на порушення у сфері державної реєстрації прав на нерухоме майно. 

«Зокрема, не було дотримано законодавчо встановлених строків оскарження рішень державних реєстраторів (3 роки з моменту прийняття рішення) як у судовому порядку, так і шляхом подання скарг до Міністерства юстиції України. Наразі скарги, що подаються до Міністерства юстиції України, здебільшого стосуються рішень, прийнятих у 2017-2020 роках. Відповідно до чинного законодавства, такі звернення залишаються без розгляду у зв'язку з пропущенням строків давності. Публічні заяви у засобах масової інформації щодо цієї ситуації не можуть вважатися належним способом захисту комунальних інтересів та свідчать про намагання уникнути відповідальності за неналежне виконання посадових обов'язків відповідальними особами», - зазначили у Мін’юсті.

Відомство наголосило, що «ефективна протидія незаконному заволодінню комунальним майном можлива лише за умови своєчасного реагування та використання всіх передбачених законодавством правових механізмів».