Трасс Елізабет

78-й Прем'єр-міністр Великої Британії

Трасс Елізабет

Місце народження

Народилася 26 липня 1975, Оксфорд, Англія.

Освіта

Навчалася у державній школі в Лідсі (Roundhay School), потім вивчала філософію, політику та економіку в Мертон-коледжі Оксфордського університету, де очолила відділення ліберально-демократичної партії.

Кар'єра

Здобувши фінансову освіту, працювала в міжнаціональних компаніях Shell та Cable & Wireless.

У 2008 році призначена заступником директора аналітичного центру Reform, який розробляв плани залучення приватного бізнесу до громадських служб.

Політична кар'єра

У 1996 році вступила до Консервативної партії, у 1998-2000 роках очолювала Консервативну асоціацію виборчого округу Льюсем Дептфорд у Лондоні. У 2001 році зробила невдалу спробу обрання до Палати громад в окрузі Хемсуорт (церемоніальне графство Західний Йоркшир), у 2005 році повторила спробу в тому ж графстві, але в окрузі Колдер Веллі (і знову безуспішно). Зрештою, парламентські вибори 6 травня 2010 року принесли їй успіх у виборчому окрузі Північно-Західний Норфолк (графство Норфолк).

У вересні 2012 року прем'єр-міністр Девід Кемерон зробив відразу 50 нових призначень у своєму першому кабінеті, і Елізабет Трасс стала тоді парламентським помічником міністра освіти.

15 липня 2014 року Кемерон зробив нову серію кадрових переміщень у кабінеті, і одним із нових призначень стало просування Елізабет Трасс на посаду міністра довкілля, продовольства та сільського господарства.

7 травня 2015 року відбулися чергові парламентські вибори, за підсумками яких Трас отримала у попередньому окрузі 50,9% голосів та зберегла парламентський мандат.

11 травня 2015 року Девід Кемерон сформував свій другий кабінет, зберігши за Елізабет Трасс крісло міністра довкілля, продовольства та сільського господарства.

14 липня 2016 року призначена міністром юстиції та лордом-канцлером у першому кабінеті Терези Мей.

У квітні 2017 року кабінет міністрів зажадав від Терези Мей звільнити Елізабет Трасс від обов'язків лорда-канцлера та відокремити цю посаду з посади міністра юстиції.

11 червня 2017 року призначена головним секретарем Казначейства у другому кабінеті Терези Мей.

24 липня 2019 року при формуванні кабінету Бориса Джонсона призначена міністром зовнішньої торгівлі та головою Торгової ради Великобританії.

10 вересня 2019 року після відставки Ембер Радд, Трас на додаток до колишніх посад призначена міністром у справах жінок та рівності.

15 вересня 2021 року призначена міністром закордонних справ Великобританії в ході серії кадрових переміщень у другому уряді Джонсона.

Є автором та співавтором низки статей та книг, у тому числі After the Coalition (2011) та Britannia Unchained (2012).

Вибори голови Консервативної партії Великої Британії

10 липня 2022 року Трасс оголосила про свій намір балотуватися на виборах керівництва Консервативної партії, щоб замінити Бориса Джонсона. 5 вересня 2022 було оголошено, що Трас перемогла свого опонента Руші Сунака в гонці за лідерство консерваторів, набравши 81 326 голосів проти 60 399.

Прем'єр-міністр Сполученого Королівства

5 вересня 2022 року, через день після того, як вона стала лідером Консервативної партії, Трас була призначена прем'єр-міністром королевою Єлизаветою II, ставши лише третьою жінкою-прем'єр-міністром Великобританії після Маргарет Тетчер та Терези Мей. Ліз Трасс перемогла свого прямого конкурента Ріші Сунака з відривом у 35% голосів. (60399 проти 81326 у Ліз). Трасс замінила на посаді Бориса Джонсона, який оголосив про відставку в липні 2022 року.

6 вересня 2022 року Трасс заявила партійним активістам у лондонському конференц-центрі королеви Єлизавети II, що вона «впорається з енергетичною кризою», розібравшись із рахунками та збільшивши внутрішні джерела енергії у Британії.Протягом першого тижня роботи Трасс пообіцяла оприлюднити план боротьби Британії з енергетичною кризою.

20 жовтня 2022 року Прем'єр-міністр Великобританії Ліз Трасс подала у відставку. Очільниця уряду вступила із заявою на Даунінг-стріт, також повідомила королю Чарльзу, що йде у відставку з поста лідера Консервативної партії.

Репортерам Прем'єр-міністр сказала, що прийшла на посаду в період «великої економічної та міжнародної нестабільності», і також, що її уряд виплатив рахунки за електроенергію та скоротив національне страхування, а також виклав бачення «економіки з низькими податками та високим темпом зростання».

Ліз Трасс перебувала на посаді лише 45 днів — це найкоротший термін перебування на посаді прем'єр-міністра Великобританії.

Родина

2000 року Елізабет Трасс вийшла заміж за фінансового директора Х'ю О'Лірі, у пари є двоє дітей.

24.10.2022