Сенцов Олег Геннадійович

Український кінорежисер, сценарист та письменник, громадський активіст

Сенцов Олег Геннадійович

Місце народження

Народився 13 липня 1976 року, Сімферополь, Кримська область.

Освіта

З 1993 по 1998 навчався в Київському національному економічному університеті. Відвідував кінематографічні курси в Москві.

Творчий шлях

У 2008 стає співзасновником компанії Край Кінема. У 2008 знімає навчальний короткометражний фільм «Чудовий день для рибки-бананки», в 2009 — «Ріг Бика». У 2012 дебютував зі своїм першим повнометражним фільмом «Гамер» на міжнародному фестивалі в Роттердамі. «Гамер» — це фільм про хлопців геймерів. Головний герой цього фільму більшість свого часу проводить за комп'ютерною грою Quake, що дуже шкодить його навчанню в технікумі. Його мати вважає його ні на що не здатним і не кращим за батька, що покинув родину. Бюджет фільму становив 20 000 доларів і ролі в ньому грали справжні геймери. В тому ж 2012 картина отримала премію Гільдії кінознавців та кінокритиків на фестивалі «Дух вогню» в Ханти-Мансійську. 2013 року на кінофестивалі в Одесі Олег Сенцов презентував свій новий проєкт — «Носоріг». Цей проєкт виграв премію у 25 тисяч гривень. Носоріг — це хлопець, батько якого постійно пив, а потім ще й сидів, мати весь час сварилася, старший брат помер на війні, у сестри життя теж не склалось, тож не дивно, що хлопчик, який ріс у такій сім'ї, коли подорослішав — перетворився на носорога. Основні події ігрового фільму відбуваються на початку 1990-х у бандитському середовищі. Робота над цим проєктом була призупинена активною участю Олега в протестах. У лютому 2022 році популярний стримінговий сервіс Netflix придбав права на показ фільму «Носоріг».

У червні 2015 року в київському видавництві Laurus вийшла книга оповідань Олега Сенцова, написаних до його ув'язнення у Росії. До збірки увійшли вісім оповідань російською мовою: «Автобиография», «Собака», «Детство», «Больничка», «Школа», «Завещание», «Бабушка», «Макары». Ініціаторами видання стали режисер Олесь Санін та продюсер Анна Паленчук. Родина Сенцова отримає половину прибутку від продажу книги. Після ув'язнення Олег Сенцов також почав писати роман.

У 2017 вийшла книга Олександра Мимрука «Олег Сенцов», яка складається зі спогадів людей, які добре знають Олега, з уривків його книжок та сценаріїв до фільмів, а також з витягів протоколів допитів свідків по його справі.

2019 року анонсовано вихід першого перекладу українською творів Олега Сенцова «Жизня», виданий завдяки ініціативі української продюсерки Анни Паленчук, спільними зусиллями «Видавництва Старого Лева» й Українського ПЕН. Українською прозу переклав Сергій Осока. Цього ж року книга виходить німецькою, англійською та польською мовами.

Євромайдан та ув'язнення у Росії

Відтоді як почався Євромайдан, Сенцов став його активним учасником. Зокрема, він приєднується до активістів Автомайдану. А після початку тимчасової анексії Криму Росією він часто їздив в рідний Сімферополь, де намагався організувати мітинги «За єдину країну», а також постачав продуктами та усім необхідним українських військових, які перебували в Криму.

10 травня 2014 року російська ФСБ затримала у Сімферополі Олега Сенцова, Олександра Кольченка, Геннадія Афанасьєва та Олексія Чирнія за звинуваченням у підготовці терактів біля пам'ятника Леніну, меморіалу Вічного вогню та офісів кримських проросійських організацій.

Після цього Сенцов був викрадений із Криму російськими спецслужбами та етапований до слідчого ізолятора московської в'язниці Лефортово. Адвокат режисера повідомляв, що до його підзахисного застосовувалися тортури, щоб вибити показання.

Двоє підозрюваних - Афанасьєв і Чирній - визнали свою провину і дали неправдиві свідчення проти Сенцова та Кольченка. Адвокат Афанасьєва незадовго до винесення вироку Сенцову та Кольченку повідомив, що Афанасьєв обмовив їх під тортурами.

25 серпня 2015 року Північно-Кавказький окружний військовий суд РФ засудив Олега Сенцова до 20 років суворого режиму. Іншому фігуранту справи Олександру Кольченку дали десять років суворого режиму. Під час оголошення вироку Сенцов та Кольченко співали гімн України.

На захист режисера виступили Європейська кіноакадемія, НСКУ, російський КіноСоюз, Конфедерація спілок кінематографістів країн СНД та Балтії, громадські активісти, низка найбільших кінофестивалів та кінематографістів. Офіційний Київ неодноразово звертався до Росії із вимогою звільнити українців, затриманих у сфабрикованій справі, проте безрезультатно.

У лютому 2016 року Олег Сенцов був етапований до Якутії для відбування покарання.

У вересні 2017 року переведений до "ФКУ ІЧ-18 УФСІН Росії з ЯНАО" у селищі Харп (Ямало-Ненецький автономний округ).

У жовтні 2017 року етапований до виправної колонії № 8 "Білий ведмідь" у місті Лабитнангі (Ямало-Ненецький автономний округ).

7 вересня 2019 року Олега Сенцова повернули в рамках обміну між Україною та РФ.

Нагороди

Державні

Орден «За мужність» I ст. (24 вересня 2015) — за особисту мужність і самовідданість, виявлені у відстоюванні конституційних прав та свобод людини, цілісності Української держави

Орден «За мужність» III ст. (23 серпня 2014) — за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові здобутки та високий професіоналізм

Національна премія України імені Тараса Шевченка 2016 року — за художні фільми «Гамер» і «Носоріг»

Інші

Спеціальна премія журі Чеського кінематографічного і телевізійного союзу FITNESS (17 січня 2016)

Премія американського ПЕН-клубу імені Барбари Голдсміт «Свобода писати» (26 квітня 2017)

Нагорода «Карпатська Європа спільних цінностей» форуму «Європа-Україна» (13 березня 2018)

Премія міжнародного економічно-гуманітарного форуму Ukrainian ID (2 липня 2018)

Почесний громадянин Парижа (24 вересня 2018)

Премія Pro Dignitate Humana (23 жовтня 2018)

Премія Сахарова за свободу думки (25 жовтня 2018). 12 грудня до Європарламенту на церемонію вручення премії запрошені сестра Сенцова Наталія Каплан та його адвокат Дмитро Дінзе.

Нагорода Платформи європейської пам'яті та сумління (14 листопада 2018)

Міжнародна премія в області журналістських розслідувань і захисту прав людини у світі імені Сергія Магнітського (16 листопада 2018). Особисто премія була вручена 14 листопада 2019 року.

Премія «Нептун» фестивалю «Solidarity of Arts» у Гданську (23 серпня 2019)

Премія Магнітського, премія в галузі журналістських розслідувань та захисту прав людини — (15 листопада 2019, Лондон)

Лауреат премії міста Кракова імені Станіслава Вінценза (2020).

Родина

Має трьох дітей: дочок Аліну (2002) та Емму (2021) і сина Владислава (2004).

5 липня 2022 року Олег Сенцов одружився. Обраницею режисера стала кандидатка політичних наук та директорка з адвокації американської компанії Ridgley Walsh Вероніка Вельч.

Посилання

05.07.2022