​Байден Джозеф

46-й Президент США

​Байден Джозеф

Місце народження

Народився 20 листопада 1942 року в Скрентоні, Пенсильванія, у католицькій родині вихідців з Ірландії.

Освіта

1961 року закінчив католицьку підготовчу школу англ. «Archmere Academy», де захоплювався спортом, грав у американський футбол. Вищу освіту здобув в Університеті Делавера в Ньюарку, де вивчав історію і політичні науки.

Після закінчення університету 1965 року вирішив почати кар'єру юриста, вступив до юридичного коледжу Сірак'юс у Нью-Йорку, який закінчив 1968 року зі ступенем доктора правознавства.

Кар'єра

1969 року Байден вступив до адвокатської колегії Делавера та працював у Вілмінгтоні, де згодом заснував власну адвокатську фірму.

У 1970 році успішно балотувався в окружну раду округу Ньюкасл у штаті Делавер і був її членом із 1970 до 1972 року.

У 1973 році його було обрано сенатором від штату Делавер. До 2009 року виборці постійно переобирали його на цю посаду. Свою діяльність у сенаті Байден зосередив навколо питань захисту екології та громадянських прав. У сфері зовнішньої політики України він підтримував діалог із СРСР щодо скорочення ядерних озброєнь. В 1983 він виступив проти Стратегічної оборонної ініціативи протиракетної оборони адміністрації Рейгана, яку вважав порушенням договорів, раніше досягнутих США з СРСР.

У 1987-1995 роках обіймав посаду голови судового комітету у сенаті. Він сприяв ухваленню низки законів, спрямованих проти насильства щодо жінок у сім'ї.

Байден також був активним учасником сенатського комітету з міжнародних відносин. Він брав активну участь у врегулюванні конфліктів на Балканах, у 1993 році провів зустріч із президентом Югославії Слободаном Мілошевичем, на якій звинуватив його у військових злочинах та пообіцяв йому суд. У 1999 р. потримав військову операцію НАТО проти Югославії.

Байден був прихильником військових кампаній в Афганістані у 2001 році та в Іраку у 2003 році. Проте, він виступав проти нарощування американського військового контингенту в Іраку та за виведення військ із цієї країни. Був одним із головних опонентів виходу США з радянсько-американського договору щодо ПРО 1972 року у 2001 році, вважав, що це негативно позначиться на відносинах із Росією.

У 2007 році оголосив про свої плани балотуватися у президенти США, але зняв свою кандидатуру через незначну підтримку серед демократів.

2008-го вступив до команди Барака Обами і в листопаді 2008 року був обраний віце-президентом США. На посаді віце-президента пильну увагу приділяв зовнішньополітичним питанням. Неодноразово відвідував Ірак, Афганістан та Пакистан. Підтримував федералізацію Іраку.

З інавгурацією 45 президента США Дональда Трампа 20 січня 2017 року на посаді віце-президента Байдена змінив Майкл Пенс.

25 квітня 2019 року Джозеф Байден оголосив про участь у президентських виборах у листопаді 2020 року.

У листопаді 2020 року Байден здобув перемогу на виборах, обійшовши на виборах чинного президента Дональда Трампа. 13 листопада провідні американські ЗМІ оголосили, що Байден отримує у колегії виборців 306 голосів, Трамп – 232.

Особисте життя

Наприкінці 1972 року перша дружина Джо Байдена Нейлія і їхня дочка Наомі загинули в автокатастрофі. Сини Бо і Гантер теж знаходилися в машині і отримали серйозні травми, але вижили, і турбота про них стала першочерговою для Байдена.

В 1977 році Байден одружився вдруге з Джилл Трейсі Джекобс. Джилл Трейсі — професорка англійської мови в Технічному громадському коледжі Делавера, з 1993 року вона очолює Байденське товариство з боротьби з раком грудей. У Байдена й Джилл Трейсі є дочка — Ешлі. Старший син сенатора від першого шлюбу Джозеф Байден III (1969—2015) був генеральним прокурором штату Делавер і членом Демократичної партії. З 2008 року він оголосив про відхід на службу капітаном в Армійську національну гвардію від Делавера як генеральний суддя-адвокат, а також про свій намір служити в Іраку. Бо Байден помер від раку мозку в травні 2015 року. Другий син сенатора Роберт Гантер Байден 2006 року ввійшов до ради директорів американської залізничної компанії AMTRAK, у 2014—2019 роках входив до Ради директорів найбільшого приватного газодобувача в Україні «Бурісма Холдингс». Дочка Ешлі є соціальною працівницею. Крім того, у Байдена п'ятеро внуків.

Посилання

09.11.2020