«Дарниця» — фармацевтичне підприємство України у формі приватного акціонерного товариства. Станом на 2024 рік займає лідерську позицію за обсягом продажів медичних препаратів в натуральному виразі; виробництву «Дарниці» належить кожна шоста упаковка ліків на аптечних полицях України.
Штаб-квартира компанії знаходиться в Києві, Україна. Генеральним директором ПрАТ «Дарниця» є Андрій Обрізан, посаду голови Ради директорів займає співвласник компанії Гліб Загорій.
Компанія має сучасні виробничі потужності, ще з 2002 року сертифіковані за стандартами GMP України, країн ЄС та Австралії. Виробничі та адміністративні процеси ПрАТ побудовані за зразком флагманських міжнародних фармацевтичних компаній.
«Дарниця» виробляє понад 180 лікарських засобів з фокусом на кардіологію, неврологію та управління болем, має власний лабораторно-технологічний комплекс у складі підрозділу R&D і постійно оновлює лінійку лікарських засобів. Так, впродовж 2019–2024 років на ринку з'явилося 87 нових лікарських засобів від «Дарниці».
«Дарниця» є єдиним визначеним українським реципієнтом технології виробництва вакцин на основі РНК від Всесвітньої організації охорони здоров’я, тобто працює над розробкою вакцин нового покоління.
У 1930 році було створено Київську філію Українського інституту експериментальної ендокринології, яка у 1932 році почала виробляти ліки. Першим препаратом, випущеним для підприємства, був гематоген (рідкий й у таблетках).
15 вересня 1954 року Рада Міністрів СРСР прийняла ухвалу про створення в Києві Дарницького хіміко-фармацевтичного заводу і вже наступного року підприємство переїхало в нові корпуси на вулиці Бориспільській (район Нової Дарниці), де і зараз знаходиться адреса компанії.
У 1964 році були введені в експлуатацію два нові цехи — склодувний та ампульно-таблетковий цехи, а в 1975-му – ще два: хімічний та таблетковий. У цьому року став функціонувати новий склад готової продукції.
У січні 1976 р. рішенням Міністерства медичної промисловості СРСР було створено Київське виробниче хіміко-фармацевтичне об'єднання Дарниця. У липні 1991 року підприємство стало орендним, а 1993 року - перетворено на колективне підприємство.
З 1994 року хіміко-фармацевтичний завод Дарниця реорганізовано у ЗАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця". У 2012 році змінено форму власності із закритого на приватне акціонерне товариство.
З початку 90-х років XX століття Фармацевтична компанія Дарниця розпочала технічне переоснащення виробництва відповідно до вимог стандарту GMP (Належна виробнича практика) та у 2002 році компанія першою в Україні пройшла незалежний аудит, а у 2003 році отримала сертифікат відповідності GMP.
У цей самий період відбувалася модернізація основного виробництва: 1997 року було закінчено реконструкцію дільниці асептичного приготування і розливу медичних препаратів, 2000 року - реконструйовано систему отримання води питної якості, 2002 року запущено новий завод стерильних цефалоспоринових антибіотиків, 2012 року було переоснащено ампульне виробництво.
Фармацевтична компанія Дарниця виробляє понад 250 найменувань готових лікарських засобів. Потужності компанії, розташовані на близько 30 тис м² виробничих приміщень, дають змогу випускати понад 460 млн ампул, 4,2 млрд таблеток, 50 млн туб м'яких лікарських форм, 40 млн флаконів крапель, 30 млн флаконів цефалоспоринових антибіотиків, 15 млн флаконів інфузійних розчинів на рік. Дарниця експортує свою продукцію в 11 країн світу. За різними оцінками, частка Дарниці на українському фармацевтичному ринку - близько 15%.
У грудні 2006-го акціонери Фармацевтичної компанії Дарниця вирішили збільшити статутний фонд у 5,6 раза – до 179,5 млн гривень. За інформацією компанії, рішення ухвалене у зв'язку з приєднанням до неї ТОВ "Далбі" та ТОВ "Лавікон". У 2005 році ЗАТ отримало чистий прибуток у розмірі 15,45 млн гривень, дохід компанії зріс порівняно з попереднім роком на 49% - до 331,79 млн гривень. За даними ДКЦПФР на вересень 2006 року, найбільшим акціонером ЗАТ була компанія "Норд Стар Фармашер" (Данія) з 22% акцій. Інші цінні папери "Дарниці" розподілені між менеджерами компанії.
Станом на 2017-2016 роки Дарниця разом із Фармак та Артеріум входила до трійки лідерів фармацевтичних підприємств України за обсягом виручки у грошовому еквіваленті.
У 2018 році Дарниця збільшила чистий прибуток на 31% порівняно з 2017 роком – до 449,13 млн гривень. Чистий прибуток від реалізації продукції за рік зріс на 18,7% - до 3 млрд гривень.
19 вересня 2018 року раду керуючої компанії Фармацевтична компанія Дарниця очолив Дмитро Шимків - ексзаступник голови Адміністрації президента України та ексглава Microsoft Україна.
15 червня 2022 року Дмитро Шимків залишив посаду голова ради керуючої компанії Darnitsa Group.
Під час повномасштабного вторгнення «Дарниця» продовжує забезпечувати ліками громадян через всі наявні аптечні мережі, а також бере участь у забезпеченні медикаментами державних та приватних медичних закладів.
Серед нагород компанії – приз "Золотий глобус" (1994 рік, Копенгаген, за конкурентну та якісну продукцію, а також за участь у розвитку економіки України та інтеграцію у світову економіку), "Бренд року - 2000" (2001 рік, Київ, у номінаціях "Народне визнання" та "Бездоганна репутація"), диплом "Краща компанія України" у номінації "Фармацевтика" (2002 рік, Київ) та ін.
У 2016 році Дарниця увійшла до Топ-20 найінноваційніших компаній України видання Forbes Україна.
29.11.2024