Благодійний фонд «Повернись живим»

БО "Міжнародний благодійний фонд"

Благодійний фонд «Повернись живим»

Офіційний сайт

«Повернись живим» — український фонд компетентної допомоги армії. Один із найбільших фондів допомоги українським військовим, які воюють на Донбасі, а з початку російського вторгнення в Україну 2022 року — військовим та волонтерам на території ведення активних бойових дій.

Ключова мета організації — зробити Збройні сили ефективнішими, зберегти життя військових та системно протистояти ворогові. Фонд закуповує обладнання, яке допомагає рятувати життя військових, зокрема тепловізійну оптику, квадрокоптери, автомобілі, засоби захисту, зв'язку та розвідки. Інструктори «Повернись живим» займаються підготовкою саперів, операторів БПЛА, артилеристів і снайперів, а ще навчають домедичній допомозі. З травня 2014 року до квітня 2022 року включно фонд зібрав понад 3 мільярди гривень на потреби Збройних сил України та підготував понад 10 тисяч висококваліфікованих військових фахівців.

Історія

Ініціативу «Повернись живим» у травні 2014 року заснував IT-спеціаліст із Києва Віталій Дейнега. У 2015 році фонд було оформлено юридично. Допомога військовим розпочиналась із закупівлі бронежилетів, на яких наносилися імена спонсорів та напис «Повернись живим». Протягом першого місяця команда «Повернись живим» обрала спеціалізацію роботи — закупівлю тепловізорів. Сконцентрувалися саме на цьому, оскільки потреба ЗСУ та інших відомств Сил безпеки та оборони у високотехнологічних засобах розвідки та спостереження, які безпосередньо впливають на перебіг бойових дій і збереження життя армійців, була найбільшою. 30 травня 2014 року фонд доправив на передову перший тепловізор.

Першими допомогу від «Повернись живим» отримали 80 ОДШБр та 95 ОДШБр, а згодом усі бойові бригади на лінії фронту. Станом на 2021 року фонд надавав допомогу близько 100 бойовим частинам та підрозділам ЗСУ.

З середини травня 2014 року фонд започаткував ведення публічної звітності. Крім оптики, в 2014 році фонд забезпечив 40 авіабригаду авіаційними GPS-навігаторами, а протягом 2015 року передав радари на транспортний корабель «Горлівка», фрегат «Гетьман Сагайдачний», радіолокаційну систему на прикордонний сторожовий корабель «Донбас».

У червні 2015 року фонд розпочав навчання військових за напрямом «Саперна справа», а у вересні — навчання артилеристів, танкістів. У березні 2017 року було запущено навчальну програму з підготовки снайперів. З літа 2021 року у фонді започатковано інструкторський напрям підготовки операторів БПЛА.

З 2016 року фонд передає техніку військовим у тимчасове користування. У 2018 році у фонді було створено ветеранський та аналітичний відділи.

У 2018 році зареєстровано громадську організацію «Повернись живим!». Її діяльність спрямована на дослідження сектору безпеки та оборони України, підготовку рекомендацій щодо його реформування та розвитку.

У серпні 2019 рокі фонд встановив перший мобільний комплекс спостереження на фронті — власну розробку фонду. Комплекс дає змогу військовим із укриття цілодобово спостерігати за лінією фронту, виявляючи рух і дії підрозділів та ДРГ противника.

Навесні 2020 року засновник та керівник фонду Віталій Дейнега передав управління організацією ексміністерці у справах ветеранів Оксані Коляді, але невдовзі вона залишила цю посаду. В листопаді 2020 року «Повернись живим» очолив ветеран, колишній морський піхотинець, співзасновник «Українського мілітарного центру», волонтер Тарас Чмут.

Із трьох людей, які в 2014 році започаткували ініціативу «Повернись живим», фонд розвинувся в організацію із 30 штатними співробітниками та 100 волонтерами.

Відзнаки

  • Засновник групи Віталій Дейнега за волонтерську діяльність нагороджений орденом «За заслуги» III ступеня (указ Президента України від 23 серпня 2014) та хрестом Івана Мазепи (указ Президента України від 5 грудня 2019).
  • 15 січня 2016 року організація «Повернись живим» була нагороджена недержавним орденом «Народний Герой України».
  • 13 травня 2016 року міністр оборони України Степан Полторак нагородив волонтерів групи Дар'ю Буру, Віталія Дейнегу, Аліну Жук, Артема Пархоменка, Тетяну Ромах, Вікторію Стократюк та Ірину Турчак медалями «За сприяння Збройним Силам України».
  • 22 січня 2022 року організація стала лауреатом І премії відповідальності «Responsibility Award 2021» — нагороди Фонду родини Богдана Гаврилишина для організацій громадянського суспільства, діяльність яких пов'язана з одним або декількома пунктами Декларації відповідальності людини.

Посилання

13.04.2023