Чмут Тарас Миколайович

Військовий аналітик, Голова фонду «Повернись живим»

Чмут Тарас Миколайович

Місце народження

Народився 13 жовтня 1991 року у Коростишеві, на Житомирщині. Батько — підприємець. Мати працює в міжнародній організації.

Освіта

2008 року, у віці 16 років, став співзасновником «Українського Мілітарного Порталу».

Вступив до Інституту аеронавігації Національного авіаційного університету на спеціальність «Комплекси пілотажно-навігаційного обладнання».

Був координатором громадянської мережі ОПОРА у Житомирській області.

Російсько-українська війна

З початком війни активно допомагав Збройним силам України як волонтер, був координатором проєкту «Мілітарна допомога», створеного командою «Українського Мілітарного Порталу».

В 2015 році завершив магістратуру НАУ, здобув кваліфікацію наукового працівника за напрямком «Авіоніка», після чого прийняв рішення вступити до лав ЗСУ. Документи оформляв два місяці — у військкоматі його спочатку не допускали до служби у морській піхоті за станом здоров'я, натомість відправляли служити на строкову службу, але він домігся свого. Пішов служити за контрактом до 501-го окремого батальйону морської піхоти, на посаду стрільця.

Вже перебуваючи на службі, не припинив волонтерської діяльності і працював над задачею забезпечити снайперів десантно-штурмової роти батальйону модернізованими снайперськими гвинтівками СВД — планувалося закупити сучасні оптичні приціли з кріпленнями, глушники, сошки з базами, буфери віддачі, лазерні далекоміри. З першого дня служби почав вести «Щоденник морпіха», яким виносив обговорення внутрішніх проблем батальйону на широкий загал. Через це мав напружені стосунки з командуванням, і наприкінці вересня 2015 року його вивели із зони бойових дій за наказом командувача АТО.

Тараса перевели на штабну посаду в Миколаєві, де розміщувався підрозділ, оскільки не змогли звільнити згідно з умовами контракту. В травні 2016 року Тарас, долаючи опір бюрократії та командування, перевівся до 137-го батальйону морської піхоти в Одесі. На той час він вже встиг пройти курси теоретичної та практичної підготовки для сержантів від британських інструкторів, зокрема як оператор американського безпілотника RQ-11 Raven. Підготовка відбувалася в тому числі в зоні бойових дій на Донбасі. В Одесі він став командиром відділення безпілотної авіації, але після навчання на підрозділ Чмута безпілотників не вистачило. Згодом Тарас пройшов ще три курси від британців: мінна безпека, інструкторські курси й лідерство та медицина.Брав участь в навчаннях «Сі Бриз-2016», після яких подався на місячний курс інструкторів НАТО в Литві і здобув сертифікат інструктора. Після Литви Тарас у складі батальйону відправився до зони бойових дій, де пробув із жовтня 2016-го по червень 2017-го.

Прослужив у морській піхоті 2,5 роки, був командиром взводу розвідки 137-го батальйону.Брав участь у боях під Широкиним і Павлополем. Звільнився з лав ЗСУ у 2017 році у званні сержанта.

Після демобілізації працював у Українському Мілітарному Порталі, став співзасновником аналітичного відділу фонду «Повернись живим». На липень 2020 року був керівником цього відділу. 24 листопада 2020 року став керівником фонду.

Посилання

24.08.2022