ГоловнаЕкономікаБізнес

Мінекономрозвитку констатувало скорочення тіньової економіки до 32%

Другий рік поспіль МЕРТ відзначає найнижчий показник тіньової економіки.

Мінекономрозвитку констатувало скорочення тіньової економіки до 32%
Фото: пресс-служба НБУ

Рівень тіньової економіки в Україні в січні-вересні 2018 року знизився на 1 процентний пункт у порівнянні з аналогічним періодом 2017 року. Про це йдеться в оприлюдненому сьогодні звіті Мінекономрозвитку.

"Два з чотирьох методів, з використанням яких проводиться оцінка рівня тіньової економіки, показали скорочення в порівнянні з дев'ятьма місяцями 2017 року», - наголошується в документі.

При цьому розрахунки за двома іншими методами не виявили змін, свідчать дані міністерства.

Детінізація стала наслідком збереження позитивних економічних тенденцій і ознак загальної економічної стабілізації, посилення ринкових тенденцій і поступової оптимізації формування цін на внутрішніх ринках, в тому числі внаслідок демонополізації ринків поряд з впроваджуваною НБУ жорсткою монетарною політикою.

Позитивній динаміці сприяло також збереження сприятливих умов ведення бізнесу, про що, на думку авторів звіту, свідчить високий рівень ділової активності і поліпшення очікувань.

У той же час динаміка детінізації української економіки стримується невирішеними проблемами, які негативно відображаються на розвитку економіки країни загалом, зокрема, наявністю непідконтрольних територій і збереженням викликів стабільного функціонування фінансової системи, йдеться в документі.

"Порівнюючи аналогічні показники попередніх років, слід зазначити, що 32% - це найнижчий рівень за останні десять років з розрахунку за період дев'ять місяців кожного року", - вказується в звіті.

Найбільший рівень тіньової економіки традиційно виявив метод "витрати населення - роздрібний товарообіг" - 49% ВВП, що на 3 п.п. нижче порівняно з січнем-вереснем 2017 року. Це супроводжувалося зростанням торгівлі в легальному секторі великими темпами, зазначає звіт. У той же час вдосконалений метод "витрати населення - роздрібний товарообіг" засвідчив зростання на 2 п.п. - до 55% ВВП, що в МЕРТ пояснюють зростанням купівельної спроможності.

Електричний метод показав зниження рівня тіньової економіки на 1 п.п. - до 22% ВВП.

При цьому розрахунки за монетарним методом не показали змін в порівнянні з аналогічним періодом 2017 року - відповідний показник залишився на рівні 23% ВВП, як і вдосконалений монетарний метод - на рівні 38% ВВП.

Рівень тіньової економіки за методом збитковості підприємств - до 22% ВВП, що відповідає рівню аналогічного періоду 2017-го.

МЕРТ зафіксувало за методом збитковості збільшення рівня тіньової економки в чотирьох секторах: "транспорт і складське господарство, поштова та кур'єрська діяльність", переробна промисловість, операції з нерухомістю, "фінансова і страхова діяльність". Тенденція до скорочення "тіні" збереглася в добувній промисловості і будівництві.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram