Ільхам Алієв народився 24 грудня 1961 року в Баку, в сім'ї начальника Контррозвідувального відділу КДБ Азербайджанської РСР Гейдара Алієва.
У 1977 році закінчив середню школу № 6 міста Баку і вступив до Московського державного інституту міжнародних відносин (МДІМВ). На той час його батько був першим секретарем ЦК компартії Азербайджану. Після закінчення інституту, в 1982 році він вступив до аспірантури МДІМВ. Того ж року, на запрошення Андропова, сім'я Алієвих переїхала до Москви.
Захистивши дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук, він залишився на викладацькій роботі у Московському державному інституті міжнародних відносин.
У 1983 році Ільхам Алієв одружився з Мехрібан Пашаєвою. У сім'ї дві дочки та син.
1985-1990 рр. - викладач МДІМВ.
1991-1994 рр. - робота у приватному бізнесі, очолював низку виробничо-комерційних підприємств.
1991-2003 рр. - Віце-президент, потім перший віце-президент Державної нафтової компанії Азербайджанської Республіки (ДНКАР). Брав активну участь у здійсненні "нафтової стратегії Гейдара Алієва".
1995 року Ільхам Алієв був обраний, а 2000 року переобраний депутатом Міллі Меджлісу Азербайджану.
1997 року Ільхам Алієв став президентом Національного олімпійського комітету Азербайджану.
1999 року його було обрано заступником, 2001 року першим заступником голови, а 2005 року головою правлячої партії «Новий Азербайджан».
З 2001 по 2003 роки – керівник делегації Міллі Меджлісу Азербайджанської Республіки (Парламенту) у Парламентській Асамблеї Ради Європи (ПАРЄ).
У січні 2003 року Ільхам Алієв був обраний заступником Голови Парламентської Асамблеї Ради Європи та членом бюро ПАРЄ. У квітні 2004 року за активну участь у роботі ПАРЄ та відданість європейським ідеалам був нагороджений дипломом почесного члена ПАРЄ та медаллю ПАРЄ. 2003 року склав депутатські повноваження у зв'язку з призначенням на посаду Прем'єр-міністра Азербайджанської Республіки.
4 серпня 2003 року після затвердження Міллі Меджлісом був призначений прем'єр-міністром Азербайджанської Республіки. У зв'язку з цим склав депутатські повноваження.
15 жовтня 2003-го обраний президентом Азербайджанської Республіки (заступив на посаду 31 жовтня). На виборах за Алієва проголосували понад 76% виборців.
Перемігши на президентських виборах 15 жовтня 2008 року з більш ніж 88% голосів виборців, Ільхам Алієв вдруге було обрано на пост Президента Азербайджанської Республіки. Вступив на посаду 24 жовтня 2008 року. Наступного року в Азербайджані пройшов референдум на користь прийняття поправок до конституції, за підсумками якого було знято ліміт у два президентські терміни, надавши Ільхаму Алієву право обиратися нескінченну кількість разів.
За Ільхама Алієва Азербайджан вперше став непостійним членом Ради безпеки ООН.
У жовтні 2013 року Алієв утретє стає президентом.
11 квітня 2018 року в Азербайджані пройшли дострокові вибори президента. За даними екзит-полу, явка на виборах становила 68,7%. За чинного президента проголосували 82,71%.
Нагороджений орденами: Гейдара Алієва (Азербайджан), короля Абдулазіза (Саудівська Аравія), Слави (Грузія), Великий Хрест Почесного Легіону (Франція), Шейхульіслама (Азербайджан), Великий хрест ордена "За заслуги" (Польща) Князя Ярослава Мудрого І ступеня (Україна), найвищим орденом Міжнародного олімпійського комітету та ін.
Лауреат Премії Іхсана Дограмачі "За мир та міжнародні відносини" (Туреччина).
Почесний доктор Університету Лінкольна (США), Московського державного університету міжнародних відносин, Київського національного університету ім.Т.Шевченка, Національної податкової академії (Україна), Бількентського університету (Туреччина), Плостського університету нафти і газу (Румунія) Корея) та ін.
Почесний професор Московського державного університету ім. М. Ломоносова, Євразійського національного університету ім. Л. Гумільова (Казахстан), Університету національної та світової економіки (Болгарія).
Ільхам Алієв володіє азербайджанською, російською, англійською, французькою та турецькою мовами.
У 2009 році Ільхам Алієв був включений до книги «500 найвпливовіших мусульман світу».
Алієв є автором низки досліджень з геополітичних аспектів нафтової політики суверенного Азербайджану.
15.12.2021