Народився 6 червня 1974 року в м. Севастополь.
Почав навчання у Чорноморському вищому військово-морському училищі, 1993 року перевівся до Севастопольського технічного університету на факультет фінансів.
У пресі також були повідомляння, що з 2006 по 2008 рік Семенченко здобув другу вищу освіту — кінорежисера.
З 1998 до 2004 року обіймав посаду голови виконкому ГО “Народний рух за соціально-економічний та духовне відродження”.
Був засновником та редактором газет “Севастопольський вісник” (з 1998 до 2001 року) та “Наша севастопольська правда”. Керував благодійним фондом та кількома ГО.
У 2000-2014 роках був засновником компанії “Нове супутникове телебачення”.
У 2001 роцi став директором приватного підприємства “Центр громадських соціально-економічних ініціатив” (м. Севастополь).
До 2014 року біографічні відомості про Семенченка є фрагментарними та можуть містити неточності.
У 2014 році, коли розпочався військовий конфлікт на сході України, організував батальйон спеціального призначення «Донбас» 1-ї бригади оперативного призначення Національної гвардії України (звання – майор Нацгвардії) та взяв на себе командування. Це одне з перших добровольчих формувань, що організувалися для оборони Донецької та Луганської областей.
У 2014-2015 роках був командиром добровольчого батальйону “Донбас”, брав участь у бойових діях в АТО. Учасник Євромайдану.
У серпні 2014 року отримав тяжке поранення, проходив курс лікування. Коли виникла загроза оточення його батальйону, Семенченко перервав лікування та займався виведенням бійців із району Іловайська.
У вересні 2014-го ухвалив рішення балотуватися у народні депутати від партії Самодопомога (№2 у списку).
З листопада 2014 р. до серпня 2019 року – народний депутат України VIII скликання, перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань національної безпеки та оборони.
У 2016 році на перевиборах балотувався на посаду Криворізького міського голови від “Об'єднання "Самопоміч”.
У 2019 році вийшов з партії “Об'єднання "Самопоміч” разом із колегою Єгором Соболєвим.
Брав участь у громадському житті суспільства: в 1990-х був редактором двох газет, потім — керівником благодійного фонду і декількох громадських організацій. Член виконкому ГО «Народний рух за соціально-економічне та духовне відродження».
З 2015 року очолює БО “Благодійний фонд Семена Семенченка”, один зі співзасновників громадського об’єднання “Українська військова організація”.
18 лютого в Дніпрі на посаді народного депутата Семенченко, заступник командира ДУКа Валентин Манько та куратор батальйону «Кривбас» Микола Колесник заявили про створення Генерального штабу добровольчих батальйонів як координаційного центру для обміну розвідданими, який мав інформувати Президента України. Очолювали штаб сім командирів, в тому числі Семенченко і лідер Правого сектора Дмитро Ярош.
Займався громадською роботою на посаді голови виконкому ГО «Народний рух за соціально-економічне та духовне відродження».
24 березня 2021 року СБУ заявила, що Семен Семенченко та позаштатний агент НАБУ Євген Шевченко були одними з організаторів приватної військової компанії та творцями схеми постачання зброї. Семенченка, Шевченка та інших фігурантів повідомлено про підозру за статтею про створення не передбачених законом воєнізованих чи збройних формувань (ст. 260 КК). 26 березня, Печерський райсуд Київа обрав Семену Семенченку запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 24 травня без можливості вийти під заставу.
26 липня 2021 року Солом'янський суд Києва змінив запобіжний захід для Семена Семенченка з цілодобового домашнього арешту на утримання під вартою терміном на 60 діб.
21 червня 2022 року Київський апеляційний суд змінив запобіжний захід для Семена Семенченка із утримання під вартою на цілодобовий домашній арешт. 13 червня до суду звертався листом начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов, де він ручався за Семенченка.
Одружений, пара виховує трьох синів.
21 серпня 2014 року указом Президента Порошенка капітан резерву Семенченко нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ст. Він був відзначений за бойові заслуги проявлені при визволенні міст Артемівськ, Попасна та Лисичанськ. 1 вересня 2014 року орден був вручений разом із табельною вогнепальною зброєю — пістолетом «Макарова» від Голови СБУ.Іменна табельна зброя з правом довічного носіння — пістолетом Форт-17 вітчизняного виробництва. Під час офіційної церемонії нагородження в обласній лікарні ім. Мечникова Дніпропетровська, в якій узяв участь чинний прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк, Семенченко вперше публічно зняв балаклаву. 22 липня 2015 року, в першу річницю визволення Попасної від терористів, районна адміністрація Луганської області вручила Семенченку медаль «За заслуги перед Попаснянським районом».
22.12.2022