Захарченко Віталій Юрійович

Екс-міністр внутрішніх справ України

Захарченко Віталій Юрійович

Місце народження

Народився 20 січня 1963 року, Костянтинівка, Донецька область.

Освіта

1986 — Ризька спеціальна середня школа міліції МВС СРСР,

1991 — Ризький філіал Мінської вищої школи МВС СРСР,

1998 — магістратура Національної академії МВС України,

2010 — ВНЗ УКООП спілки «Полтавський університет економіки і торгівлі, міжгалузевий інститут підвищення кваліфікації та перепідготовки спеціалістів» за спеціальністю «Облік і аудит».

Спеціальності за освітою — правознавство, управління в сфері правопорядку, облік і аудит.

Кар'єра

Трудову діяльність розпочав у липні 1981 року.

З січня 1984 по березень 2008 року - служба в органах внутрішніх справ на оперативних та керівних посадах.

З травня 2008 по липень 2009 року - заступник голови Державної податкової адміністрації у Полтавській області.

З липня 2009 року по червень 2010 року - перший заступник голови – начальник управління податкової міліції ДПА у Полтавській області.

З червня по липень 2010 року – перший заступник начальника податкової міліції ДПА України.

З липня 2010-го – перший заступник голови Державної податкової адміністрації України Олександра Папаїки.

25 грудня 2010-го президент Віктор Янукович звільнив Папаїку та призначив Захарченка головою Державної податкової служби України (незадовго до цього внаслідок розпочатої адміністративної реформи відомство було реорганізовано з адміністрації на службу).

7 листопада 2011 року указом президента Януковича призначено міністром внутрішніх справ України (змінив на посаді Анатолія Могильова).

21 лютого 2014 року Верховна Рада відсторонила Захарченка від виконання обов'язків міністра внутрішніх справ "за перевищення влади та посадових повноважень, що виразилося у незаконних наказах про безпідставне застосування заходів фізичного впливу, спеціальних засобів та вогнепальної зброї, що зумовило масове порушення конституції, десятки вбитих та сотні поранених громадян”. На посаді глави МВС його змінив Арсен Аваков.

Регалії

Генерал внутрішньої служби України Заслужений адвокат України.

Втеча до Росії

25 лютого 2014 року Верховна Рада звернулася до міжнародного трибуналу щодо встановлення винних у скоєнні злочинів проти людяності та притягнення до кримінальної відповідальності, у списку фігурує і Захарченко.

У лютому 2014 року Захарченко залишив Україну. З 26 лютого 2014 року знаходиться в розшуку СБУ. Приховується від правосуддя у Росії.

28 лютого 2014 року уряди Австрії, Швейцарії та Ліхтенштейну оголосили про арешт активів Захарченка з метою запобігання ризику незаконного присвоєння фінансових активів української держави.

5 березня 2014 року Рада Європейського Союзу прийняла рішення про блокування коштів відстороненого Верховною Радою з посади президента України Віктора Януковича, його синів Олександра та Віктора, екс-прем'єра Миколи Азарова та його сина Олексія, братів Андрія та Сергія Клюєвих, екс-генпрокурора Віктора Пшонки та його сина Артема, бізнесмена Сергія Курченка – всього 17 осіб з числа колишніх чиновників та наближених до екс-президента Януковича, які підозрюються у незаконному використанні бюджетних коштів. Екс-глава МВС Віталій Захарченко також увійшов до цього списку.

16 січня 2015 року Захарченко зізнався, що є громадянином Росії, оскільки отримав російський паспорт. Про це він заявив, перебуваючи у тимчасово окупованому Севастополі.

17 січня 2015 року російська держкорпорація "Ростех" заявила, що Захарченко працюватиме в апараті одного із заступників генерального директора корпорації.

25 березня 2015 року включений до складу експертної ради комітету Держдуми з власності, займатиметься питаннями захисту майнових інтересів російських інвесторів за кордоном.

15 серпня 2019 року Печерський районний суд заочно заарештував Віталія Захарченка за підозрою у відмиванні 10 млрд. гривень.

У 2021 році заявив, що готовий стати президентом так званих республік ДНР та ДНР, запропонував їх об'єднати.

26 лютого 2021 року РНБО ухвалила рішення про запровадження санкцій проти 10 посадових осіб часів Януковича. Серед них також Захарченко.

У квітні 2021 року Печерський районний суд Києва заочно арештував Захарченка та його заступника у справі про використання силовиками російських гранат під час Революції гідності у 2014 році. Райсуд Києва наклав арешт на три квартири, чотири будинки, шість гаражів та 24 земельні ділянки, які пов'язані з Захарченком.

16.12.2022