День українського козацтва - свято України, що відзначається щорічно 1 жовтня в день Покрови Пресвятої Богородиці.
Українське козацтво було організованою військовою силою, яка боронила власні землі, презентувало українство на міжнародній сцені, організувало Запорозьку Січ та спромоглося продовжити державотворчі традиції Русі створивши державу Військо Запорозьке або Гетьманщину, кордони якої були визнані відповідно до тодішнього міжнародного права. У середовищі козацтва шанували Богоматір, вважали її своєю заступницею на полі бою.
На Січі центральна церква завжди була на честь Покрови. Їі ікона була у кожному козацькому курені. Збереглись свідчення, що перед походом, козаки звертались до образу Марії зі словами «Під Твою милість прибігаємо». За юліанським календарем, якого дотримувалась Церква в Україні до 02 лютого 2023 року, Покрова святкувалась 14 жовтня. Саме у цей день, щороку, козаки на Січі обирали свого очільника – кошового отамана. Важливо зазначити, що у козацький час (період козацького бароко) був створений унікальний тип православної ікони – «Козацька Покрова», на якій зображували представників козацтва під покровом-омофором Богородиці.
День українського козацтва - ця пам'ятна дата заснована у 1999 році указом президента Леоніда Кучми, "з огляду на історичне значення та заслуги українського козацтва в утвердженні української державності та суттєвий внесок у сучасний процес державотворення".
Відзначався щороку 14 жовтня – у день свята Покрови Пречистої Богородиці.
У 2014 р. наша країна, в черговий раз у своїй історії, зазнала збройної агресії з боку російської федерації та зазіхань на наш державний суверенітет і територіальну цілісність. Розпочалась російсько-українська війна, яка триває і нині. На оборону України стали тисячі захисників. Вшановуючи їхню мужність та героїзм щодо захисту незалежності і територіальної цілісності України, шануючи військові звитяги українського народу, 14 жовтня 2014 р. Президент України П. Порошенко підписав указ про запровадження нового державного свята – «Дня захисника України». З 2015 р. цей День став державним святом і неробочим днем.
З 2021 р. свято «День захисника України» було перейменовано на «День захисників і захисниць України». В Указі Президента України В. Зеленського, зміна назви обґрунтована необхідністю «гендерно збалансованому висвітленню ролі військовослужбовців у захисті нашої країни на належному вшануванню воїнів обох статей».
З початком сучасної військової боротьби української нації за збереження державності, поступово оформилась важлива тенденція у житті Української православної Церкви, яка реалізувалась у реформу церковного календаря. 02 лютого 2023 р. Священий синод УПЦ затвердив перехід з юліанського календаря на григоріанський. Різниця між календарями у ХХІ столітті становить 13 днів. Відповідно, свято Покрова Пресвятої Богородиці було перенесено на 01 жовтня, а за ним, вже згідно історичної доцільності і День Українського козацтва та День захисників і захисниць.
28 липня 2023 року президент України Володимир Зеленський підписав указ про зміну дати святкування з 14 жовтня на 1 жовтня.
24.07.2024