День працівників освіти (День вчителя) - професійне свято засноване у 1994 році указом президента Леоніда Кучми на підтримку ініціативи працівників освіти України. Україна відзначає День вчителя щорічно в першу неділю жовтня.
Уперше на території колишнього Радянського союзу це свято було засновано у 1965 році указом президії Верховної Ради. Датою свята було визначено першу неділю жовтня щорічно.
Офіційно День вчителя був закріплений у 1980 році Постановою Президії Верховної Ради СРСР "Про святкові та пам'ятні дати".
У незалежній Україні «на підтримку ініціативи працівників освіти» День вчителів установлено відзначати щорічно у першу неділю жовтня (Указ Президента України № 513/94 «Про День працівників освіти» від 11 вересня 1994 року).
Одним з видів вшанування вчителів є так званий «День самоврядування», коли старшокласники самостійно беруться проводити уроки, даючи тим самим можливість вчителям відпочити. У багатьох школах цей день є скороченим, а після нього часто проводяться концерти
Свято педагогів на початку жовтня продовжують відзначати в низці країн пострадянського простору: Білорусі, Казахстані, Киргизстані, Латвії, Україні.
Традиційний спосіб святкування Дня працівників освіти — святковий концерт. Окрім того, це завжди п’ятниця, а отже – скорочений день. Ідеальний варіант, аби учні могли розкрити свої таланти, зайвий раз вигадати креативні номери та підготувати виступи.
Не менш цікавий спосіб святкування Дня працівників освіти — День самоврядування. Що це? Зміна правил, коли вчителі перекладають свої обв’язки на старшокласників. Вони можуть проводити уроки в молодших класах, виконувати обов’язки директора школи та його заступників.
Під час повномасштабної війни багато вчителів закликають учнів не дарувати їм подарунки, а спрямувати кошти на ЗСУ. Також багато закладів освіти відмовилися від гучного святкування і обмежуються онлайн-зустрічами.
Святкування Всесвітнього дня вчителя було запропоновано ЮНЕСКО у 1994 році.
5 жовтня 1966 року скликана ЮНЕСКО і Міжнародною організацією праці конференція ухвалила Рекомендацію "Про становище вчителів" - перший міжнародний документ, що визначає умови праці наставників. Всесвітній день вчителів входить до системи всесвітніх і міжнародних днів ООН. І відтоді 5 жовтня в багатьох країнах і відзначається національний День учителя.
День педагога покликаний привернути увагу до становища представників цієї професії в суспільстві, їхньої ролі в освіті та розвитку суспільства. Його мета - мобілізувати підтримку вчителів, щоб вони продовжували задовольняти потреби майбутніх поколінь. Понад 100 держав відзначають Всесвітній день учителів.
Святкування національного Дня вчителів укорінилося в багатьох країнах протягом XIX століття; у більшості випадків вони відзначалися на честь місцевого педагога або важливої віхи в освіті. Це основна причина, через яку країни святкують цей день у різні дати, на відміну від багатьох інших Міжнародних днів.
30.05.2024