ГоловнаСуспільствоЖиття

МОЗ стверджує, що ГМО в українських продуктах немає

У багатьох країнах вимоги до продуктів щодо вмісту в них генетично модифікованих організмів доволі суворі.

МОЗ стверджує, що ГМО в українських продуктах немає
Фото: i-news.kz

В Україні немає зареєстрованих продуктів харчування, що містять генетично модифіковані організми (ГМО), - заявив у програмі "Соціальний статус. Ваше здоров'я" на телеканалі Tonis директор Інституту екогігієни і токсикології ім. Медведя Міністерства охорони здоров'я України Микола Проданчук.

За його словами, згідно із законодавством України, у вільному продажу і на полях можуть бути тільки ті ГМО, які отримали висновок про можливість їх використання як продуктів харчування і які внесено до держреєстру харчових продуктів. Але сьогодні таких організмів у державному реєстрі немає, оскільки безпеки жодного з них не доведено. Тобто використання ГМО в Україні заборонено.

"Перш за все, я хочу спростувати інформацію, що сьогодні в кожному продукті харчування міститься ГМО. Це міф, який давно тиражують... Тести, які ми регулярно проводимо, свідчать, що за останні п'ять років кількість випадків виявлення ГМО в продуктах харчування зменшилася в тисячі разів", - запевнив Проданчук.

За його словами, на сьогодні випадків виявлення ГМО в продуктах харчування, які продають в українських магазинах, не зареєстровано.

Крім того, на думку представника МОЗ, застосовувати ГМО-сировину в Україні економічно невигідно. "Використовувати ту ж ГМО-сою у нас не дешевше, ніж звичайну. Навіщо ж виробникам ризикувати, порушуючи закон?" - говорить він.

Продачук зазначив, що українські виробники самі не зацікавлені в тому, щоб ГМО були присутні в складі їх продукції, оскільки це значно збільшує ризики при реалізації товару на внутрішньому і зовнішньому ринках. У багатьох країнах вимоги до продуктів щодо вмісту в них ГМО дуже суворі.

Проданчук також спростував інформацію про те, що в Україні є гранично допустимий вміст ГМО в продуктах харчування. "У багатьох країнах дійсно є правило або так званий технологічний поріг, згідно з яким продукт вважається без ГМО, якщо його вміст не перевищує 0,9%. Ця норма діє і в Європі. В Україні ж, нагадаю, не зареєстровано жодного ГМО, отже, про вміст таких організмів у продуктах і мови бути не може", - зазначив він.

Представник МОЗ запевнив, що Україна - одна з небагатьох країн, де питання використання ГМО не є гострим. "Перебуваючи в полоні міфів, ми шкодимо самі собі. Ми - високорозвинена сільськогосподарська країна. У нас чи не найбільша у світі кількість традиційних сортів сільгосппродукції. І міняти сьогодні те, що наші аграрії добре вміють вирощувати, просто немає сенсу", - зауважив Проданчук.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram