Наливайченко Валентин Олександрович

Народний депутат Верховної Ради IX скликання (Батьківщина)

Наливайченко Валентин Олександрович

Місце народження

Народився 8 червня 1966 року в Запоріжжі.

Освіта

вересень 1983 — червень 1984 — Харківський університет. Закінчив перший курс.

червень 1984 — травень 1986 — строкова служба в армії СРСР.

вересень 1986 — червень 1990 — КНУ ім. Шевченка. Закінчив з відзнакою та отримав диплом за фахом викладач та референт-перекладач з англійської мови.

1991—1994 — направлений від України як слухач на навчання до Інституту КДБ СРСР на умовах грошового утримання Україною, звідки був відрахований за власним бажанням і повернувся в розпорядження СБУ.

Володіє англійською, фінською та російською мовами.

Кар'єра

З вересня 1990 року по серпень 1991 — викладач кафедри російської мови у Київському інженерно-будівельному інституті.

З січня 1992 року по травень 1994 року — заступник директора з економіки, маркетингу та менеджменту ПП «Якість», Запоріжжя.

Дипломатична служба

1994—1997 — працював у Посольстві України в Фінляндії, за сумісництвом у Данії та Норвегії, на посадах другого, першого секретаря.

1998—2001 — перший секретар, радник, заввідділу консульського забезпечення інтересів фізичних і юридичних осіб, заступник начальника Консульського управління Департаменту консульської служби МЗС України.

2001—2003 — працював у Вашингтоні, Генеральний консул посольства України у США.

Під час подій 11 вересня 2001 року координував зусилля Посольства для захисту родин українських дипломатів у Вашингтоні та Нью-Йорку, організовував допомогу громадянам України, які перебували в місцях терористичних атак.

2003—2004 — директор Департаменту консульської служби МЗС України.

2004—2008 — заступник міністра закордонних справ України, член Комісії при Президентові України з питань громадянства, глава делегації України на переговорах з Єврокомісією щодо підписання угод про спрощення візового режиму та про реадмісію з країнами-членами ЄС.

2005 — посол України в Білорусі.

З грудня 2006 року до березня 2010 року — голова Служби Безпеки України.

Політична кар'єра

Після обрання В. Януковича Президентом України, у березні 2010 року Валентин Наливайченко пішов з посади голови СБУ та виступив із категоричною незгодою щодо підписання Україною т. зв. «Харківських угод», згідно з якими терміни перебування ЧФ Росії на території України пролонговувалися до 2042 року.

У травні 2010 оголосив про створення та початок діяльності громадської ініціативи «Оновлення країни».

У вересні 2010 вступив до партії «Наша Україна», став головою політради партії. Від початку створення організації «Комітет опору диктатурі», став активним учасником опозиційного руху та виступив з ідеєю формування єдиного виборчого списку опозиції на парламентських виборах 2012 року.

Навесні 2012 року склав повноваження голови політради, припинив членство в «Нашій Україні» та приєднався до політичної партії «УДАР Віталія Кличка».

12 грудня 2012 року Валентина Наливайченка обрано народним депутатом України.

22 лютого 2014 року Верховна рада України призначила Валентина Наливайченка уповноваженим з контролю за діяльністю Служби безпеки України.

24 лютого 2014 року призначений головою Служби безпеки України.

18 червня 2015 року Верховна Рада за поданням президента Петра Порошенка звільнила Наливайченка з посади голови СБУ. За відставку Наливайченка проголосували 248 нардепів при 226 мінімально необхідних.

Причинами невдоволення Порошенка главою СБУ заявлені провали в боротьбі з корупцією, зокрема, в зоні АТО.

З 2016 - заснував суспільно-політичний рух Справедливість, голова цієї політичної партії.

На дострокових парламентських виборах 2019 року обраний народним депутатом Верховної Ради IX скликання від партії Батьківщина, № 3 в партійному списку.

Справи проти Наливайченка

2013 року на підставі звернення народних депутатів України від КПУ Генеральна прокуратура України розпочала кримінальне провадження стосовно В. Наливайченка. Народні депутати повідомляли у своєму зверненні про те, що під час перебування на посаді Голови СБУ, Наливайченко виділив для користування співробітникам ЦРУ кабінети в приміщенні СБУ, а також надав співробітникам американської спецслужби можливість ознайомитися із секретними документами, вміст яких становить державну таємницю України. Сам Наливайченко назвав це «доносом комуністів» та «шизоїдним НКВДизмом». 2014 року нове керівництво ГПУ цю справу припинило.

2014 року Слідчий комітет Російської Федерації розпочав проти Наливайченка досудове розслідування про нібито вчинення особливо тяжких злочинів за чотирма статтями Кримінального кодексу РФ.

21 вересня 2017 року, Головним слідчим управлінням СБУ почато розслідування щодо фактів незаконного перетину кордону ексголовою СБУ В. Наливайченком у 2014—2015 р.р. За версією слідства, у 2014—2015 р.р. співробітниками СБУ організовано незаконний перетин державного кордону України одним із колишніх керівників СБУ, який разом з лідером ОО «Український вибір» В. Медведчуком здійснив декілька візитів до Російської Федерації без проходження митного та прикордонного контролю.

25 вересня з аналогічними звинуваченнями на адресу В. Наливайченка в ефірі телеканалу «112» виступив лідер партії «За Життя!» Вадим Рабинович.

За словами Наливайченка, ця справа проти нього є цілком сфабрикованою та політично вмотивованою

Особисте життя

Валентин Наливайченко одружений, виховує доньку Ольгу.

Нагороди та відзнаки

Орден князя Ярослава Мудрого IV ступеня (17 лютого 2010) — за значні особисті заслуги у захисті державних інтересів України, активну діяльність у висвітленні правди про трагічні сторінки історії України, багаторічну сумлінну працю.

Орден князя Ярослава Мудрого V ступеня (22 червня 2007) — за вагомий особистий внесок у розвиток конституційних засад української державності, багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм та з нагоди Дня Конституції України.

Командорський хрест почесного ордену «За заслуги перед Литвою» (липень 2009).

Посилання

06.04.2020