День Соборності України — державне свято України, яке відзначають щороку 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році на Софійському майдані в Києві.
Офіційно в Україні День Соборності відзначають з 1999 року.
Державне свято встановлено в Україні «…враховуючи велике політичне та історичне значення об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави…» згідно з Указом Президента України «Про День соборності України» від 21 січня 1999 року № 42/99.
Цього дня прийнято також згадувати іншу подію, яка відбулась рівно на рік раніше 22 січня 1918 р. — прийняття IV Універсалу УЦР, яким проголошувалася повна незалежність УНР.
Деякий час, з 2011 року, згідно з Указом Президента України (на той час Віктора Януковича) День Соборності перейменували на «День Соборності та Свободи України». Однак 13 листопада 2014 року Указом Президента України Петра Порошенка назву свята знову повернули.
22 січня 1918 року Центральна Рада своїм четвертим універсалом проголосила Українську Народну Республіку самостійною, незалежною, вільною державою українського народу. А рік потому, 22 січня 1919-го, у Києві на Софійській площі було проголошено Акт Злуки, яким під прапор єдиної держави об'єднувалися в одну соборну і демократичну державу два державні утворення - Українська Народна Республіка і Західноукраїнська Народна Республіка.
Акт Злуки більше мав декларативний характер, оскільки об'єднання українських територій у повному розумінні цього слова не відбулося. Але все ж таки об'єднання УНР та ЗУНР мало велике політичне та історичне значення для утворення Української держави.
У 1990 році напередодні річниці возз'єднання, 21 січня, між Києвом і Львовом десятки тисяч людей, тримаючись за руки, вишикувалися в "живий ланцюг". Деякі при цьому тримали в руках транспаранти, що пояснювали суть акції. У міру наближення до західних областей над "живим ланцюгом" дедалі частіше майоріли не визнані колишньою владою жовто-блакитні прапори. За офіційними даними Міністерства внутрішніх справ УРСР, в акції взяли участь майже 450 тис. осіб, за даними організаторів - близько мільйона. На мітингах, що проходили в містах, з'єднаних "живим ланцюгом", лунали заклики до незалежності. Акція стала демонстрацією єдності українського народу.
У 1999 році указом президента Леоніда Кучми 22 січня було офіційно встановлено Днем Соборності України.
30 грудня 2011-го президент Віктор Янукович заснував День Соборності та Свободи України, скасувавши указ Кучми про День Соборності та указ президента Віктора Ющенка від 2005 року, яким після помаранчевої революції 2004-го було започатковано День Свободи.
13 листопада 2014 року президент Петро Порошенко скасував указ Януковича, розділивши День Соборності та Свободи на два свята: День Соборності (22 січня) та День Гідності та Свободи (відзначається 21 листопада).
Вулиці, названі на честь Дня соборності України, є в таких містах: Броди, Дрогобич, Жмеринка, Івано-Франківськ (вулиця 22 Січня), Київ (проспект Соборності), Полтава (вулиця Соборності), Кривий Ріг (вулиця Соборності), Луцьк (проспект Соборності), Тернопіль (проспект Злуки),Славута (Вулиця Соборності), Хмільник (Вулиця Соборності), Бахмач (Вулиця Соборності), Прилуки (Соборна вулиця), Ріпки (вулиця Соборності), м. Ржищів (вулиця Соборності), м.Комарно (вул.Злуки) та інших.
18.01.2024