ГоловнаПолітика

Кабмін затвердив порядок перегляду цін на газ для населення кожні півроку

Перший перегляд цін можуть провести з 1 квітня.

Кабмін затвердив порядок перегляду цін на газ для населення кожні півроку
Фото: kp.by

Кабінет Міністрів затвердив порядок перегляду граничних роздрібних цін на природний газ для населення і підприємств теплокомуненерго (ТКЕ), згідно з яким коригування цін може здійснюватися урядом кожні півроку (з 1 квітня та з 1 жовтня) у разі, якщо вартість імпортованого газу збільшиться за півріччя більш ніж на 10%.

Про це йдеться в постанові №90 від 21 лютого, якою уряд вніс зміни до постанови від 1 жовтня 2015 року про покладення спеціальних обов'язків щодо постачання газу НАК "Нафтогаз України".

Попередня редакція постанови уряду про покладення на "Нафтогаз" спеціальних обов'язків передбачала щоквартальне коригування цін на газ для населення у разі істотної зміни цін імпортного паритету, але механізму такого перерахунку в старій редакції прописано не було.

Тепер же Кабмін вводить 2 нові поняття - "газовий рік" (з 1 жовтня по 30 вересня) і "газове півріччя" (з 1 квітня по 30 вересня і з 1 жовтня по 31 березня).

Згідно з новими змінами, обов'язки розраховувати граничні роздрібні ціни на газ для населення і ТКЕ покладені на Міністерство енергетики та вугільної промисловості.

Під час розрахунку граничної роздрібної ціни газу для населення і ТКЕ міністерство буде враховувати: середньомісячні показники цін на газ на німецькому хабі NCG (за півріччя) з урахуванням витрат на транспортування до українського кордону і входу в ГТС в перерахунку на офіційний курс НБУ за 2-й і 3-й місяці поточного газового півріччя (або травень-червень, або листопад-грудень), а також тарифи на постачання та розподіл газу всередині України, ПДВ і торговельна націнка постачальника.

Такі розрахунки Міненерго зобов'язане проводити за 2 місяці до початку кожного газового півріччя та оприлюднити їх на своєму сайті.

Якщо поточні ціни на газ відхиляються від розрахунків Міненерго більш ніж на 10%, то Кабмін переглядає їх, якщо менше - то ціни залишаються незмінними.

Перший перегляд цін можуть провести з 1 квітня.

Але оскільки поточні ціни на природний газ для населення і ТКЕ діють з травня 2016 року (11 місяців на момент можливого перегляду в 2017 році), то для розрахунку нових цін Міненерго буде враховувати котирування на німецькому газовому хабі за весь цей період - з травня 2016 року по березень 2017 року.

Порядок також передбачає, що якщо буде коригуватися ціна на газ для населення, одночасно буде переглядатися і закупівельна ціна газу "Нафтогазом" у своєї дочірньої компанії "Укргазвидобування".

Раніше в лютому повідомлялося, що Україна і Міжнародний валютний фонд (МВФ) домовилися про нові умови перегляду ціни на газ для населення з 1 квітня 2017 року.

Нагадаємо, з 1 травня 2016 року в Україні встановлена єдина ціна для населення на рівні 6,9 грн за кубометр.

Підвищення тарифу на газ було зобов'язанням України перед МВФ. Попередній Кабмін планував завершити його в 2017 році, але уряд Володимира Гройсмана стверджував, що підвищення 2016 року виведе тариф на ринковий рівень.

Раніше комерційний директор Групи "Нафтогаз" Юрій Вітренко заявив, що ціни на газ для населення з 1 квітня можуть зрости на 40%. Прем'єр Гройсман пообіцяв цього не допустити.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram