Варфоломій І

Святіший Вселенський патріарх, патріарх Константинопольський

Варфоломій І

Місце народження

Патріарх Варфоломій (у світі Димитріос Архондоніс) народився 29 лютого 1940 року у селі на острові Гекчеада, Туреччина. За етнічним походженням – грек.

Освіта

Закінчив середню грецьку школу Зографіон у Стамбулі. Після закінчення 1961 року Халкінської богословської школи на острові Хейбеліада висвячений у диякони під ім'ям Варфоломій. У 1961-1963 служив офіцером у турецькій армії.

1963-1968 рр. - Навчання в Папському східному інституті Григоріанського римського університету, в університетах Швейцарії та Німеччини. Був лектором у Папському Григоріанському університеті; доктор богослов'я Папського східного інституту (дисертація на тему канонічного права православної церкви).

Володіє грецькою, турецькою, англійською, італійською, німецькою, французькою та латиною.

Кар'єра священнослужителя

Після повернення до Стамбула Варфоломія було призначено на посаду помічника декана Теологічної школи в Халки, де в 1969 році стає пресвітером. Патріархом Димитрієм І, який зійшов на престол у 1972 році, був призначений керуючим Патріаршим кабінетом.

25 грудня 1973 р. стає єпископом Константинопольської архієпископії з титулом митрополита Філадельфійського, з поєднанням посади керуючого Патріаршим кабінетом.

З березня 1974 року аж до своєї патріаршої інтронізації був членом Синоду та ряду синодальних комітетів.

У січні 1990 р. Варфоломій отримав сан митрополита Халкідонського та став найближчим помічником патріарха Константинопольського Димитрія І, після смерті якого очолив церкву.

22 жовтня 1991 р. обраний 232-м предстоятелем Константинопольської православної церкви. Повний титул: Його Божественна Всесвятість архієпископ Константинополя - Нового Риму та Вселенський патріарх. Чин інтронізації відбувся 2 листопада того ж року.

Суспільна діяльність

Бере активну участь у міжнародних зустрічах із впливовими політиками з багатьох країн. Виступав на конференціях ООН, сесіях ЮНЕСКО, Європарламенту, Конгресу США, парламентів Греції та Польщі. Послідовно виступає за релігійну свободу та права людини, з його ініціативи проведено низку міжнародних конференцій, присвячених питанням міжцерковного та міжконфесійного діалогу. Значну увагу приділяє питанням захисту довкілля. Є почесним доктором понад 30 університетів світу.

Варфоломій I та Україна

Візит в Україну на 30-ту річницю Незалежності України

16 жовтня 2020 року президент України Володимир Зеленський зустрівся з патріархом Варфоломієм і обговорив ситуацію на Донбасі та запросив до України. «Вдячний за все, що ви зробили й робите для України. Для нас важлива така підтримка на шляху до миру. Україна — тепла й привітна. Ми всі будемо дуже раді вашому приїзду, це буде дуже важливий візит для України», — зазначив Володимир Зеленський. Патріарх Варфоломій подякував за візит до Матері-церкви, який, за його словами, «приносить велику радість», і зазначив, що втішений тим, що в Україні поступово настає мир.

Візит присвячений до 30 річниці незалежності України. У Кінці травня 2021 року Вселенський патріарх запевнив паломників з України про свій візит до Києва. У цей же період Митрополит Халкедонський Еммануїл зустрівся з Керівником ОП України Андрієм Єрмаком і Митрополитом Епіфанієм (Думенком) та обговорив з ними питання візиту в Україну на 30-ту річницю Незалежності Вселенського патріарха Варфоломія.

20 серпня 2021 року Варфоломій прибув до Києва.

21 серпня Вселенський патріарх і митрополит Епіфаній вшанували жертв Голодомору і героїв російсько-української війни. Після цього в Михайлівському соборі Києва відбулась молитва подяки із Вселенським патріархом (доксологія).

22 серпня 2021 відбулось спільне богослужіння Вселенського патріарха Варфоломія та настоятеля ПЦУ митрополита Епіфанія у Софії Київській.

24 серпня 2021 р. патріарх Варфоломій відвідав парад з нагоди 30-ї річниці з Дня Незалежності України.

Ставлення до РПЦ

У серпні 2020 року патріарх Варфоломій назвав Московський Патріархат, ворогами і «невдячними дітьми», додавши, що «ми продовжуємо обіймати всіх, ворогів і друзів, нашою любов'ю, нашою молитвою і нашим розумінням».

6 жовтня 2020 року Вселенський патріарх у своєму листі до українських журналістів пояснює, що «11 жовтня 2018 р. Святий і Священний Синод Вселенського Патріархату, Церкви Матері Київської Митрополії, скасував Патріаршу та Синодальну Грамоту видання від 1686 р., яка, у формі „поблажливості“, надавала Московському патріарху право лише висвятити митрополита Київського, котрий повинен бути обраний духовно-мирянськими зборами своєї єпархії і поминатиме під час Божественної літургії „серед перших“ Вселенського патріарха, „який є джерелом і початком, що височить скрізь над усіма парафіями та єпархіями“, проголошуючи та підтверджуючи свою канонічну залежність від Церкви Матері Константинополя». Після Об'єднавчого собору і надання Томосу «нова автокефальна церква України є єдиною канонічною Православною Церквою на території Української Держави, та Блаженніший Митрополит Київський та всієї України має бути визнаний її канонічним Предстоятелем». Відповідно до канонічного принципу територіальності, який є невіддільним і постійним фактом православної еклезіології, жодна Церква не може бути присутньою в межах юрисдикції Церкви України, — підкреслив у листі Вселенський патріарх Варфоломій натякаючи на присутність УПЦ МП. «Тим не менше, в дусі пастирської чуйності, ми тимчасово терпимо існування українських єрархів під Росією не як місцевих правлячих єпископів, а лише як титулярних або тих, що перебувають (мають резиденцію) в Україні, єрархів, згідно з каноном 8 Першого Нікейського собору, сподіваючись, що, волею Божою, вони незабаром об'єднаються з помісною Церквою». Через це Варфоломій не вважає Онуфрія канонічним (легітимним) митрополитом Київським, але як єрархом, що проживає в Києві, як це було надруковано у Щорічнику Вселенського патріархату на 2020 рік.

Томос про автокефалію Української православної церкви

Представники Вселенського патріарха 28 липня 2018 в Києві взяли участь в урочистостях з нагоди 1030-річчя хрещення Київської Русі-України. На отримане від глави РПЦ Кирила (Гундяєва) офіційне запрошення взяти участь в урочистих заходах, присвячених 1030-річчю Хрещення Русі в Москві, відповіли про неможливість та недоцільність участі представників Вселенського Патріархату в заходах, які проводитимуть у РФ, зазначивши, що дійсні свята з нагоди 1030-річчя Хрещення Київської Русі відбуватимуться в Києві, на які представників Вселенського патріархату запросили та куди призначили відповідну делегацію.

На початку серпня 2018 р. патріарх Варфоломій заявив: «Сьогодні ми особливо зацікавлені та занепокоєні вирішенням нинішньої української церковної проблеми. Ми бажаємо всім серцем відновлення єдності для розділеного церковного тіла в Україні. Як і в минулому, Константинопольська Церква, використовуючи свої канонічні права та пастирську опіку, працює, щоб успішно вирішувати складні та складні церковні проблеми, завжди керуючись тим, що корисно для народу Божого та збереження єдності Православної Церкви в цілому». В травні 2019 року він сказав що «вирішальним фактором, який змусив Вселенський патріархат дати Україні автокефалію, є зцілення розколу та відновлення церковної єдності».

7 вересня 2018 Вселенський патріарх Варфоломій призначив своїх двох екзархів у Києві у межах підготовки до надання УПЦ автокефалії. Ними стали архієпископ Данило Памфілійський зі США та єпископ Іларіон Едмонтонський з Канади, які обидва служать українським православним вірним у своїх відповідних країнах у Вселенському патріархаті.

Через 3 тижні після проведення Об'єднавчого собору українських православних церков, 5 січня Варфоломій підписав Томос, що надавав Православній церкві України автокефалію, а 6 січня урочисто вручив Томос предстоятелю ПЦУ — митрополиту Епіфанію.

5 січня 2019, у день підписання Томосу, Президент Порошенко вручив Варфоломію орден «За заслуги» I ступеня за визначний особистий внесок Його Всесвятості у розбудову автокефальної помісної Православної Церкви України, піднесення авторитету православ'я у світі, багаторічну діяльність з утвердження ідеалів духовності, милосердя і міжконфесійної злагоди.

23 травня 2019 року Вселенський патріарх наголосив, що «присутність Московського патріархату в Україні є небажаною, і такою, що завдає шкоди інтересам української нації і єдності українського народу». Він зазначив, що українському народу було необхідно надати автокефалію і церковну незалежність — те, що він прагнув отримати протягом століть. «Автокефалія, надана Українській церкві Вселенським патріархатом, дає можливість на внутрішнє самоврядування, яке завжди підтримує розвиток місцевої церкви», — сказав Варфоломій.

У передачі «Бесіди з владикою Павлом» Патріарший Екзарх всієї Біларусі, митрополит Мінський і Заславський Павло оголосив Вселенського патріарха Варфоломія розкольником через те, що останній вступив у канонічне та євхаристичне спілкування з ПЦУ.

У 21 серпня 2021 року Вселенський патріарх Варфоломій під час візиту в Україну сказав: «Київська митрополія попри те, що ревно трублять про зворотнє, завжди була невід'ємною канонічною територією та митрополією під очільництвом нашого Святішого Апостольського та Патріаршого Престолу, хоча історичні обставини та у насильницький спосіб, але не назавжди відсікли її від природньої матері».

07.10.2022