Коломойський Ігор Валерійович

Співвласник групи Приват, екс-глава Дніпропетровської облдержадміністрації

Коломойський Ігор Валерійович

Місце народження

Народився 13 лютого 1963, м. Дніпропетровськ.

Освіта

За освітою інженер, закінчив Дніпропетровський металургійний інститут.

Кар'єра

Бізнесом займається з 1985 року. Є членом наглядових рад «Приватбанку», нафтопереробного комбінату «Нафтохімік Прикарпаття», а також нафтовидобувної компанії «Укрнафта». Заявив, що особисто йому належить 30 % акцій «Приватбанку». Сумарна вартість підприємств групи, крупними пайовиками якої також є Боголюбов і Мартинов, оцінюють у $3,3 млрд.

У рейтингу журналу «НВ» «топ-100 найбагатших українців», опублікованому в жовтні 2019 року, статки Коломойського оцінили в $1,480 млрд — це 4 місце рейтингу.

Володіє медіа-холдингом «Главред-медіа», до якого входять щоденники «Газета по-київськи», «Новая», «Известия в Украине», суспільно-політичні тижневики «Главред» та «Профіль», також — інформагентство УНІАН і телеканал «ПлюсПлюс».

У квітні 2010 року сплив термін дії угоди з придбання 100 % медіа-групи «1+1», до складу якої входять телеканали «1+1» та «2+2». Крім того, володіє часткою в холдингу Central European Media (CME) і є членом ради директорів СМЕ (засновник і головний акціонер Рональд Лаудер).

2008 року обраний президентом Об'єднаної єврейської громади України, 2010 року — президентом Європейської єврейської ради. Президент ФК Дніпро.

2019 року внесений до бази сайту «Миротворець», причини: подвійне громадянство, дестабілізація суспільно-політичного життя в Україні, маніпуляція суспільно-значущою інформацією, поширення недостовірної інформації на підконтрольному телеканалі.

Активи

2007 року «Приват» за $ 100 млн придбав 3 % акцій компанії Central European Media Enterprises Ltd, яка контролює телеканал «1+1». За словами Корбана, Коломойський володіє феросплавним холдингом, який контролює 20-30 % світового ринку феросплавів.

В кінці грудня 2007 року придбав 12,62 % акцій британської нафтогазовидобувної компанії JKX Oil & Gas, близько 80 % нафтогазових активів якої розташовані в Україні.

2009-го група «Приват» почала покупку активів в галузі авіаперевезень. У серпні 2009 року Фонд держмайна України продав 94,5 % акцій Дніпроавіа компанії «Галтера» (Дніпро), яку пов'язують із Коломойським і Боголюбовим.

2009 — дружні групі «Приват» фірми викупили 25%-ву частку в авіакомпанії міжнародного масштабу — «Аеросвіт» (згодом збанкрутіла). Власник МАУ.

Вересень 2010 — стає власником авіакомпанії Windrose («Роза вітрів»). На базі авіакомпаній «Дніпроавіа», «Аеросвіт», «Донбасаеро» і «Роза вітрів» створено Українську авіаційну групу (УАГ), яка дозволила її власникам контролювати 48,5 % ринку авіаперевезень в Україні.

2011 — вийшов на міжнародний ринок авіаперевезень, купивши 66,7 % акцій датської авіакомпанії Cimber Sterling.

2012 — авіакомпанії альянсу опинились у борговій кризі.

У грудні 2021 року Коломойський вийшов зі складу наглядової ради телеканалу 1+1, після чого канал почав процедуру переоформлення ліцензії.

Приватбанк

До грудня 2016 року Коломойський був власником Приватбанку, який було націоналізовано. 17 квітня 2019 року Окружний адміністративний суд Києва схвалив рішення про скасування націоналізації банку, яке було оскаржене НБУ.

19 квітня 2019 року, той же суд ухвалив ще одне рішення на користь Коломойського щодо націоналізації ПриватБанку. Зокрема, було скасовано ключове рішення НБУ щодо визначення переліку пов'язаних з ПриватБанком осіб.

Згідно аудиту борг пов'язаних із Коломойським осіб і компаній перед «ПриватБанком» на 7 червня 2019 р. становить 212 млрд. грн.

13 вересня 2019-го Коломойський заявив, що хоче отримати частину акцій банку, а також «покарати» тих, хто задумав і здійснював націоналізацію.

Політика

2 березня 2014 року указом в.о. президента України Олександра Турчинова призначено головою Дніпропетровської обласної державної адміністрації, змінивши на цій посаді Дмитра Колесникова.

У червні 2014 року Коломойський запропонував поставити на кордоні з Росією стіну у вигляді двометрової сітки з колючим дротом.

У контексті конфлікту на сході України (2014), Коломойського розглядають як фінансово-промислового олігарха, який звернувся до політики і підтримує про-президентський, і, відповідно, про-європейський курс розвитку України.

Коломойський утримує полк національного захисту Дніпропетровської області, допомагає фінансово добровольчим батальйонам територіальної оборони Міністерства оборони України та добровольчим спецбатальйонам МВС України, що формуються за прискореною програмою підготовки з проукраїнських громадян. Коломойський також містить низку власних добровольчих збройних формувань, таких як батальйони "Штурм" та "Дніпро". Крім цього, Коломойський запровадив практику виплати грошової винагороди у розмірі $10 тис за кожного захопленого представника ДНР та ЛНР. Коломойський знаходить підтримку у представників різних українських політичних партій та організацій від ВО Свобода, Самооборони Майдану, Правого сектору - до Партії регіонів.

19 березня Верховна Рада ухвалила скандальний закон про акціонерні товариства. Одним із ключових підприємств, на яке вплине ухвалення цього законопроекту, є Укрнафта, в якому міноритарії багато разів блокували проведення загальних зборів, зміну менеджменту та виплату дивідендів. Менеджмент Укрнафти контролює Коломойський. Того ж дня було усунено з посади голову Укртранснафти Олександра Лазорка. На захист Лазорка став Коломойський, прибувши вночі із озброєними людьми до офісу держкомпанії. Журналісти, які чекали під будівлею, намагалися дізнатися у Коломойського, що він там робив, проте голова ДніпроОДА відповідав їм у досить грубій формі, за що згодом отримав догану від президента Порошенка за недотримання етики держслужбовця. За кілька днів невідомі обнесли ґратами вхід до будівлі Укрнафти, після того, як Коломойський повідомив, що готується рейдерське захоплення компанії.

24 березня 2015 року президент Петро Порошенко задовольнив заяву Ігоря Коломойського про відставку з посади голови Дніпропетровської ОДА, наголосивши, що Дніпропетровщина має залишатися надійним кордоном на сході України.

Санкції США

5 березня 2021 року Держдепартамент США запровадив проти Коломойського санкції через його причетність до корупції. Держсекретар США Ентоні Блінкен повідомив, що обмеження — а це заборона на в'їзд до США — розповсюджуються також на найближчих членів його родини. Дружину Ірину Коломойську, дочку Анжеліку Коломойську та сина Ізраїля Цві Коломойського.

Кримінальне провадження

У лютому 2023 року у Коломойського провели обшуки.

2 вересня 2023 року за матеріалами СБУ та БЕБ Ігор Коломойський отримав підозру за двома статтями УКУ: ст. 190 (шахрайство) та ст. 209 (легалізація майна, одержаного злочинним шляхом). Того ж дня Шевченківський суд міста Києва обрав запобіжний захід Коломойському і взяв його під варту на два місяці з альтернативою у вигляді застави більш ніж у 509 млн грн.

7 вересня 2023 року представники САП та НАБУ повідомили про підозру Коломойському, його підозрюють у заволодінні 9,2 млрд грн коштів ПриватБанку як колишнього кінцевого бенефіціара.

15 вересня Коломойському повідомили про нову підозру, а саме у незаконному заволодінні 5,8 млрд грн. Згодом розмір застави було збільшено до 3 млрд грн. 26 вересня Київський апеляційний суд залишив Коломойського під арештом, а 6 жовтня без змін розміру застави.

У матеріалах справи Коломойський згаданий, як позбавлений громадянства України і громадянин Ізраїлю та Кіпру.

Замовне вбивство

8 травня 2024 року Коломойський отримав підозру в організації замовного вбивства. За даними слідства, 2003 року він замовив вбивство адвоката, що відмовився співпрацювати в незаконній діяльності Коломойського щодо металургійного заводу, тоді збори акціонерів не завадили цьому. Чотири зловмисники напали з ножем та уламками арматури на жертву в Феодосії вдень на виході з магазину, потерпілого врятували, правоохоронці затримали виконавців замаху. Нападників протягом кількох днів затримали, вони отримали від 6 до 12 років ув'язнення. Дані про замовника злочину тривалий час трималася в таємниці через вплив олігарха на владні структури.

Коломойському обрали запобіжний захід у вигляді арешту без застави.

Сім'я

Одружений, має двох дітей дочку та сина.

Нагороди

19 серпня 2006 — орден «За заслуги» III ступеня;

28 березня 2015 — медаль «За жертовність і любов до України» від УПЦ КП.

Посилання

30.08.2024