Лукаш Олена Леонідівна

Екс-міністр юстиції України

Лукаш Олена Леонідівна

Місце народження

Народилася 12 листопада 1976 року у місті Рибниця у Молдові. З 1977 по 1995 р. проживала у Сєвєродонецьку Луганської області.

Освіта

2000 року закінчила київську Академію праці та соціальних відносин Федерації профспілок України за спеціальністю правознавство, здобула кваліфікацію юриста.

Кар'єра

2000-2003 р.р. - юрист, директор ТОВ Агентство "Іменем Закону". 2001-го отримала свідоцтво на право зайняття адвокатською діяльністю.

З березня 2004 по червень 2005 року – старший викладач Української академії зовнішньої торгівлі.

У червні-листопаді 2005-го – юрист ТОВ Юридична агенція "Лібера".

З листопада 2006 по листопад 2007 року. - перший заступник міністра Кабінету міністрів ( Анатолія Толстоухова ); - начальник Управління правового забезпечення Секретаріату Кабміну.

Двічі – у 2006 та 2007 роках – стає народним депутатом України за виборчими списками Партії регіонів (ПР). У Верховній Раді V скликання пропрацювало півроку – до призначення заступником міністра. У парламенті VI скликання обійняла посаду секретаря комітету з питань правової політики. У 2010 році після обрання лідера ПР Віктора Януковича президентом України стала першим заступником голови його Адміністрації - представником президента в Конституційному Суді.

З квітня 2011-го – радник президента України – представник президента у Конституційному Суді.

24 грудня 2012 р. указами президента Януковича звільнено з цієї посади та призначено міністром Кабінету міністрів. 29 грудня знову отримала повноваження представника президента у КСУ.

4 липня 2013 року Лукаш призначена міністром юстиції України, замінивши в цьому кріслі Олександра Лавриновича , якого було обрано до Вищої ради юстиції.

27 лютого 2014 року Верховна Рада звільнила Лукаш з посади міністра юстиції, а на її місце призначила депутата від Батьківщини Павла Петренка.

7 березня 2014 р. указом в.о. президента України Олександра Турчинова звільнено від виконання обов'язків представника президента у Конституційному Суді.

Погляди та оцінки

У дні помаранчевої революції, у листопаді-грудні 2004 року, Лукаш представляла у Верховному Суді України інтереси провладного кандидата у президенти Віктора Януковича . Це був резонансний судовий процес у справі " Віктор Ющенко проти Центрвиборчкому" (про визнання сфальшованими результати другого туру голосування на виборах президента України). Незважаючи на те, що її клієнт тоді так і не став главою держави, Лукаш вважають "юридичним оплотом" Партії регіонів.

Так, вона ж захищала регіонала Віктора Тихонова, колишнього голови Луганської облради, у відомій пост-майданівській "справі про сепаратизм", за якою серед підозрюваних проходив і нині покійний екс-губернатор Харківської області Євген Кушнарьов . Після помаранчевої революції підзахисним Лукаш виявився і впливовий регіонал Борис Колесніков , який потрапив під слідство за підозрою у здирстві. Навесні 2007 року відстоювала інтереси правлячої коаліції як уповноваженого представника Кабміну в Конституційному Суді (у справі про розгляд конституційності указу президента Ющенка, який достроково припиняв повноваження парламенту V скликання).

На думку спостерігачів, Лукаш - креатура Сергія Льовочкіна, який обіймав посаду голови Адміністрації президента Януковича.

Суспільна діяльність

З 2005 року – член правління Всеукраїнської громадської організації Спілка молоді регіонів України. Член ради та виконкому Спілки юристів України. Член Спілки адвокатів України.

Родина

Екс-чоловік – Григорій Ілляшов, екс-глава Служби зовнішньої розвідки України, генерал СБУ. Дві доньки (2009 та 2010 р.н.). Сестра Тетяна Лукаш (1979 р.н.) – член Центральної виборчої комісії за квотою ПР, секретар ЦВК.

Кримінальна справа

10 вересня 2015 року Служба безпеки України оголосила Лукаш у розшук, підозрюючи її у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.191 Кримінального кодексу (привласнення, розтрата або заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем). Слідство вважало, що Олена Лукаш, зловживаючи обов'язками міністра юстиції, за змовою з іншими працівниками Мін'юсту фактично штучно провела тендерні процедури з метою реалізації загальнодержавної програми адаптації законодавства України до законодавства ЄС. У процесі реалізації цієї програми, як стверджує прокуратура, вона заволоділа державними коштами у розмірі більше 2,5 млн гривень.

5 листопада 2015 року прокурор ГПУ Владислав Куценко повідомив під час прес-конференції в СБУ, що Олена Лукаш повернулася в Україну, і була затримана в Києві[24].

6 листопада Печерський районний суд Києва обрав Олені Лукаш запобіжний захід у вигляді 2-місячного утримання під вартою з альтернативою звільнення під заставу 5,1 млн гривень[25]. Застава була внесена президентом компанії «Смарт-Холдинг» та депутатом Верховної Ради Вадимом Новинським.

20 листопада 2017 року Генеральний прокурор України Юрій Луценко заявив, що його заступниця Анжела Стрижевська не погоджує повідомлення про підозру Олені Лукаш через брак зібраних доказів. Також повідомлення про підозру не була підписана іншим заступником генпрокурора Юрієм Столярчуком.

13 березня 2018 року Луценко заявив, що слідство на той момент не знайшло доказів вини Олени Лукаш.

Лукаш також інкримінується заволодіння бюджетними коштами у особливо великих розмірах. Зокрема, виділені Міністерством юстиції гроші на закупівлю послуг для адаптації законів України до законодавства ЄС. За даними генпрокуратури, Олена таким чином привласнила 2,5 млн грн.

Посилання

11.11.2022