ГоловнаЕкономікаБізнес

На ринку нафтопродуктів може з'явитися монополія, - експерти

Головною проблемою українських НПЗ на ринку бензину є не імпорт, а падіння споживання.

На ринку нафтопродуктів може з'явитися монополія, - експерти
Фото: oilreview.kiev.ua

Ініціатива найбільшого українського НПЗ "Укртатнафта" щодо обмеження імпорту нафтопродуктів шляхом введення квот спричинить зростання цін для всіх категорій споживачів, зруйнує стійку модель забезпечення країни паливом і не вирішить проблем нафтопереробної галузі. Таку думку висловили експерти "Консалтингової групи А-95" за результатами вивчення заяви "Укртатнафти" в Мінекономрозвитку з вимогою обмежити імпорт, починаючи з 1 травня 2018 року.

"Ініціатива обмеження імпорту - чергова спроба монополізувати ринок нафтопродуктів групою «Приват». Дестабілізація поставок у періоди збиральних і посівних, зростання цін і подальше виведення прибутку на офшорні юрисдикції - інших результатів цей проект не матиме", - заявив директор «Консалтингової групи А-95» Сергій Куюн.

В "А-95" зазначають, що сама заява "Укртатнафти" містить чимало маніпуляцій і не вказує справжніх причин складної ситуації в українській нафтопереробці.

Зокрема, у своєму зверненні компанія не розглядає підсумки 2017 року, коли вона збільшила виробництво бензинів на 17,4%, а сумарно частка українських виробників перевищила 40% ринку. Випуск дизпалива на заводі зріс на 25% тис. тонн, частка ринку - до 12%.

Це сталося після переходу "Укртатнафти" і Шебелинського ГПЗ на випуск нафтопродуктів за стандартом Євро-5, що дозволило їм наростити переробку і почати продаж свого палива за цінами імпорту - за максимальними серед усіх можливих напрямків.

"А-95" прогнозує, що в поточних ринкових умовах у 2018 році частка бензинів українського виробництва перевищить 50% ринку.

"Головною проблемою українських НПЗ на ринку бензину є не імпорт, а падіння споживання більш ніж на третину за останні чотири роки. Для нарощування продажів «Укртатнафті» необхідно змінити свою збутову політику, а не пробувати змінити ринок неринковими методами", - зазначає Сергій Куюн.

В "А-95" поділяють стурбованість ситуацією в нафтопереробній галузі, але причиною цього вважають не імпортні поставки, а відсутність інвестицій у модернізацію НПЗ і як наслідок низьку ефективність переробки українських заводів.

"Група «Приват» контролює «Укртатнафту» з 2007 року і за цей час не побудувала жодної нової установки, обмежуючись перепрофілюванням і ремонтами існуючого обладнання. Зростання імпорту нафтопродуктів стало наслідком, а не причиною занепаду галузі", - заявив директор "Консалтингової групи А-95" Сергій Куюн.

Він нагадав, що група "Приват" уже закрила два НПЗ у Дрогобичі та Надвірній, що їй належать, через їх технологічну відсталість, після чого захопила більш сучасний НПЗ "Укртатнафта".

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram