ГоловнаСуспільствоОсвіта

Вступна кампанія-2018: мінус творчі конкурси, плюс плутанина

Сьогодні, 2-го липня, стартує вступна кампанія для абітурієнтів, які хочуть отримати ступінь бакалавра. Прийом документів розпочнеться з 12-го липня, перед тим вступники повинні зареєструватися в електронному кабінеті на сайті Єдиної державної електронної бази з питань освіти та завантажити додатки про повну середню освіту. За даними Українського центру оцінювання якості освіти, кожен сьомий учасник ЗНО-2018 не склав тестування з української мови та літератури; відмінників, які б отримали максимальні бали з трьох предметів, немає.

Якою буде цьогорічна вступна кампанія – в тексті LB.ua.

Фото: zsmu.edu.ua

Цьогорічна вступна кампанія що, якась особлива?

Цього року Міністерство освіти ввело декілька новинок: в університетах уніфіковані предмети ЗНО для вступу на визначену спеціальність; можна подавати сертифікати ЗНО 2016, 2017 та 2018 років, виняток – тестування з іноземної мови (англійської, німецької, французької чи іспанської), оскільки цьогоріч було додано аудіювання. Російської мови як іноземної в переліку ЗНО більше немає. Також вступники можуть подати документи лише в сім вишів на чотири спеціальності. Минулого року на вибір було дев’ять університетів. Чому зменшили? Це пов’язано з тим, що студенти швидше обирали контрактну форму навчання, аніж бюджетну в університеті, який у пріоритетному переліку вказали останнім.

Цьогоріч творчі конкурси при вступі на окремі педагогічні факультети, факультети журналістики чи спеціальності, до прикладу, дизайну, не оцінюватимуться. Їх називатимуть творчі заліки, де абітурієнт отримуватиме «зараховано» або «не зараховано», після чого на основі результатів ЗНО формуватиметься рейтинг вступників.

Чому це важливо? Така система зменшить корупцію, оскільки часто саме творчий конкурс вирішував, хто навчатиметься на бюджеті. Директор департаменту вищої освіти МОН Олег Шаров у коментарі LB.ua зазначив, що творчий залік – це також випробування здібностей, але без балів, оскільки для деяких спеціальностей не існує однозначних і загальноприйнятих критеріїв оцінки творчих робіт.

Крім того, у понеділок 25 червня Вчена Рада Київського національного університету імені Тараса Шевченка змінила правила вступної кампанії, де скасувала творчий залік в Інституті журналістики. Це означає, що абітурієнтам не потрібно складати додаткових іспитів, їхній конкурсний бал безпосередньо формуватиметься на основі результатів ЗНО та середнього балу атестату.

Фото: Освітній портал Закарпаття

Що з державним замовленням?

Кількість бюджетних місць на кожну спеціальність визначають безпосередньо у ВНЗ, оскільки в Україні вступ на бакалаврат та деякі спеціальності магістратури з минулого року здійснюється за широким конкурсом. Це означає, що кількість бюджетних місць залежить від того, скільки до університету потрапить абітурієнтів з високим балом (у загальнонаціональному рейтингу). При цьому кількість заяв на контракт не буде обмеженою.

Що дають регіональний та інші коефіцієнти?

Є три види коефіцієнтів: регіональний, сільський та галузевий. Їх множать на загальний бал вступника. Сільський та галузевий коефіцієнти однакові – 1,02. Мета першого – збільшити бал вступників з сіл.

Галузевий коефіцієнт передбачає збільшення вступників на природничі, інженерні, транспортні та аграрні спеціальності. У лютому 2018 року Уряд визначив шість професій загальнодержавного значення, при вступі на які буде додаватися коефіцієнт: зварники, машиністи дорожньо-будівельних машин, монтажники систем утеплення будівель, слюсарі з механоскладальних робіт, слюсарі-інструментальники та слюсарі-ремонтники. 

Регіональний коефіцієнт для ВНЗ у столиці – 1. Для вишів у Донецькій, Луганській, Сумській, Житомирській, Кіровоградській, Миколаївській, Херсонській, Хмельницькій, Чернігівській областях, а також переміщених закладів вищої освіти коефіцієнт становить – 1,04, для усіх інших – 1,02. Цей коефіцієнт мав сприяти тому, аби абітурієнти залишались у тих районах та областях, де закінчили школу.

Але в реальності коефіцієнти лише створюють плутанину та ніякого впливу на вступ не мають, оскільки додаються всім абітурієнтам одразу. На практиці рейтингове місце абітурієнта визначають лише два фактори: результати ЗНО та середній бал атестату.

Фото: promin.cv.ua

Пільговий вступ зберігається?

Два роки тому пільги замінили квотами, але, по суті, вони нічим не відрізняються. Скористатися квотами можуть абітурієнти, які мають захворювання, що не дозволяють складати ЗНО, діти-сироти, а також ті, чиї батьки загинули в АТО, особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, діти, батьки яких є шахтарями та мають стаж підземної роботи не менше 15-ти років або загинули внаслідок нещасного випадку на виробництві чи стали інвалідами I або II групи; абітурієнти, які проживають на тимчасово окупованій території та не були зареєстровані як внутрішньо переміщені особи або переселились з неї після 1 січня 2018 року.

Як вступають абітурієнти з Донецької та Луганської областей?

Абітурієнти, які отримали український атестат про повну середню освіту та склали ЗНО, вступають за стандартними правилами. Також мешканці тимчасово непідконтрольних територій, учасники АТО можуть скласти тестування під час додаткової сесії, яка проходитиме з 2 до 11-го липня. Абітурієнти, які не мають документів про загальну середню освіту (свідоцтва чи атестата), можуть вступати за спрощеною системою завдяки Освітнім Центрам «Донбас-Україна»; вони працюватимуть з 4 червня до 28 вересня 2018 року. Така можливість є і у вступників з Кримського півострову, для яких діють Освітні Центри «Крим-Україна».

Добре, з бакалавратом розібрались. Для майбутніх магістрів теж є якісь нововведення?

Вступникам, які хочуть здобути магістерський ступінь за напрямками «Журналістика», «Право», «Міжнародні відносини», «Гуманітарні науки» (окрім «Філології») та «Сфера обслуговування» обов’язково потрібно складати ЗНО з іноземної мови. Це нове правило Міністерство освіти планує запровадити наступного року як обов’язкове для вступників усіх спеціальностей.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram