ГлавнаяПолитика
Спецтема
Коррупция - СТОП!

Після Євро - хоч потоп

Певно всім чи майже всім знайомий фільм-катастрофа «2012». Україну теж чекає катастрофа під схожою назвою «Євро-2012». Можливо, кінець світу жерці майя напророчили саме для українців?

Татьяна Чорновол Татьяна Чорновол , специальный корреспондент LB.ua
Після Євро - хоч потоп
Фото: Макс Левин

А якщо серйозно, днями депутати Верховної Ради отримали на руки проект закону №8442 за підписом Миколи Азарова, який регламентує безмитне ввезення в Україну різноманітних товарів на час організації та проведення Євро-2012 та для потреб членів національних збірних.

Якщо цей закон буде прийнятий, в сукупності з двома іншими законами (05.02.92 № 2097-ХІІ, 05.06.09 № 1474-VI) – з’являться можливості до таких масштабних корупційних зловживань, які можуть повністю розвалити економіку України. Наслідки логічно порівнювати хіба з наслідками бойових дій.

Принаймні уряд зробив все можливе, щоб чемпіонат Європи по футболу перетворювався в «кінець світу» для більшості українських родин.

«Хіба в нас власної бичачої сперми не вистачає?»

Отож, згаданим законопроектом уряд пропонує затвердити перелік товарів, які під «шумок» Євро-2012 можна буде завозити в країну без сплати мита та ПДВ.

Спочатку в перелік потрапило майже 80%!!! найменувань всіх можливих товарів - від сала до чорних металів. Таке враження, що коди товарів - в додаток законопроекту - без розбору перекопіювали з митної бази і просто якимось дивом до нього не потрапили космічні апарати, нафта, газ та яхти. А, можливо, в цьому й полягала стратегія законотворців - в загальній «каші» легко заховати окремі «родзинки».

Підтвердження тому – реакція уряду після того, як про законопроект «заговорили» у Верховній Раді. Найбільше обурювався опозиціонер Сергій Терьохін. «Навіщо для успішного проведення Євро-2012 потрібно імпортувати молоко, сир, кур без голови чи бичачу сперму? Що в нас власної бичачої сперми не вистачає для Євро-2012, чи в Азарова з цього приводу виник невроз?» - іронічно коментував він проект закону.

Фото: Макс Левин

І що показово, уряд сприйняв лише критику на рахунок обмеженої групи товарів на чолі з «бичачою спермою». Мінекономіки оперативно викинуло «ненароджених корівок» з переліку товарів безмитного ввезення для Євро-2012. В результаті жорстокої суперечки поміж регіоналами, з переліку також вилетіла 1-9 група товарів: м'ясо, молоко, сири, різні продукти харчування. Певно, деякі впливові біло-блакитні, на чолі з міністром АПК, побачили в цьому загрозу своїх бізнес-інтересів.

Натомість в остаточно узгодженому Мінекономіки переліку товарів, які звільнені від оподаткування, залишились такі стратегічні категорії, як зерно, чорні метали, вироби з металів, продукція машинобудування, алюміній, багато іншого. Подекуди – доволі цікавого.

Наприклад, задля організації і проведення Євро-2012 уряд вважає за необхідне без мита імпортувати опіум, макову соломку, шкури необроблені великої рогатої худоби (включаючи буйволів), труби для газопроводів, меблево-декоративні тканини ручної роботи (французькі, флагманські, об’юсонські гобелени), транспортні засоби, частини птахів вкриті пір’ям, бульдозери, золоті злитки, інкубатори і нарешті … ядерні реактори. І ще безліч всього іншого – більше тисячі позицій.

Скільки доведеться «вигрібати» після 2012-го року?

Над всім цим можна було б лише посміятися, якби законотворчість України традиційно не обслуговувала корупцію.

Законопроект №8442 небезпечний тим, що абсолютно не деталізований і здатний відкрити ворота для необмеженого імпорту майже будь-чого без сплати жодних податків. В законі ані слова про об’єми імпорту. Втім, в іншому законі йдеться про те, що об’єми визначатимуться в Кабміні.

Значить, ручне управління. Отже, необмежені можливості для зловживань. Хто все це буде ввозити? В документі є наступне формулювання: уповноваженні особи УЄФА. Як вони уповноважуватимуться? Особисто Платіні? Щось є така підозра, що за «уповноваження» візьмуться вітчизняні представники УЄФА в Україні, які створять списочок «своїх» підприємств, через які ганятимуть імпорт «свої» люди.

Фото: EPA/UPG

Сценарій цілком реальний. Якщо наші посадовці мають хоч найменшу можливість реалізувати корупційну схему - вони її не упустять. Закон надзвичайно вигідний для великих вітчизняних виробників, наближених до влади. Теоретично обрані олігархи можуть використовувати його для неабиякого збагачення: якщо на папері ганятимуть товар через кордон. Тобто спочатку відправлятимуть його на експорт, і держава їм відшкодовуватиме ПДВ, потім - знову направлятимуть в Україну під виглядом імпорту, вже без сплати ПДВ. 20% зразу можна покласти в кишеню.

Подібні закони під Євро-2012, які проштовхує Азаров, можуть стати справжньою національною загрозою. Якщо зловживати описаною вище корупційною схемою, можна викачати в приватні кишені весь бюджет, плюс - покласти на лопатки весь бізнес, який не ходить на Банкову. В таких умовах він просто не зможе конкурувати.

Звісно, хотілося б вірити, що закон писався лише для потреб учасників Євро-2012. Хотілося б вірити, що без сплати мита в Україну завезуть лише справжні макарони, без яких не виживе італійська збірна по футболу та їх уболівальники. Хотілося б вірити Маркіяну Лубківському, керівнику оргкомітету з проведення Євро-2012, що кількість товарів, які ввозитимуться за новим законом, дійсно регламентують окремим актом Кабінету міністрів, що виключить можливість безмитно ввозити до України невиправдано великі партії.

Фото: Макс Левин

Хотілось би вірити…

Але не віриться. Бо, по-перше, макаронів не буде.

Цієї позиції в переліку товарів немає.

По-друге, важко вірити в чистоту намірів урядових організаторів Євро-2012 після того, як нинішня влада продемонструвала своє ставлення до фірми, що минулого року не заплатила в бюджет 7 млрд. податків. Йдеться про сумнозвісну «Лівеллу», яка імпортувала паливо, без будь-яких стягнень, також прикриваючись законом. Закон, який дав «Лівеллі» можливість заощаджувати великі кошти, спричинивши не менш велику дірку в державному бюджеті (яку уряд намагався надолужити збільшуючи пенсійний вік для жінок) прийняли ще 1993-го року. А країна «вигрібає» до сих пір.

Скільки доведеться «вигрібати» після Євро-2012?

До речі, сприяв роботі «Лівелли» і Микола Янович. Адже очолений ним уряд забрав з суду позов попередників про припинення діяльності компаній, подібних «Лівеллі». Нині за підписом Азарова до ВР надійшов законопроект, прийняття якого може виплодити цілий виводок «Лівелл».

Татьяна Чорновол Татьяна Чорновол , специальный корреспондент LB.ua