Матіос Марія Василівна

Народний депутат Верховної Ради України VII та VIII скликань, українська письменниця

Матіос Марія Василівна

Місце народження

Народилася 19 грудня 1959 року в селі Розтоки Чернівецька область в родині гуцулів.

Освіта

У 1982 р. закінчила філологічний факультет Чернівецького державного університету, відділення української мови та літератури.

Кар'єра

Працювала бібліотекаркою університетської бібліотеки. 8 років — на Чернівецькому машинобудівному заводі.

У 1991-1992 роках - заступниця відповідального секретаря Чернівецької обласної організації Національної спілки письменників України.

З 1992 до 1994 року - відповідальна пані секретар редакції “Буковинського журналу”.

З 1994 до 2001 року - головна редакторка російсько-канадського Благодійного фонду імені Івана та Давида Романюків.

З 1997 року мешкає в Києві.

У 2001-2003 роках була помічницею голови РНБО. 

З 2003 до 2012 року обіймала посади головної спеціалістки, в.о. заступниці голови, заступниці голови, керівниці Секретаріату Національної премії України ім.Т.Г.Шевченка.

У 2012 році обрана народною депутаткою 7 скликання від партії “УДАР” (№2 у списку) як безпартійна. Письменниця, поетеса. Авторка численних прозових та поетичних творів. Найвідоміші з них - “Солодка Даруся”, “Нація”, “Майже ніколи не навпаки”.

Народна депутатка 8 скликання. Обрана у 2014 від партії “Блок Петра Порошенка” (№7 у списку) як безпартійна. Пані Секретар Комітету, голова підкомітету з питань книговидання та книгорозповсюдження Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності.

Була серед тих, хто домігся присвоєння Чернівецькому університету імені Юрія Федьковича.

Література

Література Матіос не відокремлює окремого жанру та спрямованості на конкретний тип читача. За результатами соціологічних досліджень Марія Матіос незмінно входить до п'ятірки сучасних письменників/ць, яких читають і знають в Україні.

Перші вірші надрукувала у 15 років. Прозою дебютувала 1992 року в журналі «Київ», опублікувавши новелу «Юр'яна і Довгопол». Передмову до публікації написав Володимир Дрозд.

З 1986 року входить до Національної спілки письменників України. Була заступницею голови Чернівецької обласної організації Спілки письменників України, відповідальною секретаркою «Буковинського журналу». З часу виходу роману «Солодка Даруся» (2004) книжка витримала 6 видань загальним накладом понад 200 тисяч. Книга визнана найкращою книгою першого 15-річчя Незалежності, яка найбільше вплинула на українців.

Книга «Майже ніколи не навпаки» (2007) завершує історично-психологічну трилогію, яку розпочала «Солодка Даруся», а далі і «Нація». За словами авторки, книга про те, що може людське серце, вражене любов'ю і ненавистю, радістю і заздрістю. «Я би виокремила головну думку цієї книги, де „честь понад усе“. Кожен персонаж в ній доводить своє людське алібі».

2011 — член журі літературного конкурсу «Юне слово». Є головою редакційної ради міжнародного соціального проєкту, збірки розповідей про добро «Книга добра».

Родина

Незаміжня. Син — Назарій (24.11.1983 — 10.10.2019).

Брат — Матіос Анатолій Васильович.

Посилання

16.12.2014