Зеленська Олена Володимирівна

Перша леді України

Зеленська Олена Володимирівна

Місце народження

Олена Кияшко народилася 6 лютого 1978 року у Кривому Розі

Освіта

З відзнакою закінчила будівельний факультет Криворізького технічного університету за спеціальністю архітектор.

Кар'єра

За отриманою спеціальністю Олена Зеленська не працювала.

Олена брала активну участь у творчій діяльності чоловіка з самого старту його кар'єри шоумена. Спочатку допомагала йому придумувати мініатюри для студентських виступів в КВН, а потім стала сценаристом його команди Квартал 95. У 2009 році на телебаченні вийшов фільм-мюзикл "Як козаки", в числі сценаристів якого значилася Олена Зеленська. Пише для "Вечірнього кварталу" та проекту "Жіночий Квартал". Олена не була публічною особою до початку президентських виборів 2019 року.

Перша леді України

20 травня 2019 року Зеленська стала першою леді України. 18 листопада з'явилася на обкладинці грудневого номера українського видання журналу Vogue. В інтерв'ю журналу вона розповіла про свою першу ініціативу — реформу харчування в українських школах.

За ініціативою Олени Зеленської реформа системи шкільного харчування стартувала з новим шкільним меню, що розробив шеф-кухар, ідеолог проєкту зі зміни культури харчування CultFood Євген Клопотенко. Реформа має комплексне завдання: від поліпшення якості, поживності страв та безпечності харчових продуктів до ресурсного забезпечення шкіл. Оновлене шкільне меню налічує 160 позицій: це і традиційні українські страви і популярні страви різних кухонь світу. Кабінет Міністрів України затвердив нові норми харчування, що запрацюють з 1 вересня 2021 року.

У грудні 2019 року, під час виступу на третьому Українському жіночому конгресі, Зеленська ініціювала приєднання України до міжнародної ініціативи G7 з гендерної рівності — «Партнерство Біарриц». У результаті у вересні 2020 року Україна отримала офіційний статус учасниці «Партнерства Біарриц», яке об'єднує зусилля держав на шляху до встановлення рівних прав та можливостей для чоловіків і жінок.

13 січня 2020 Зеленський включив Олену до складу ради Мистецького арсеналу, яку очолив міністр культури Бородянський.

6 травня 2020 року Олена Зеленська ініціювала велику розмову з українцями про безбар'єрність. Партнерами проєкту виступили Міністерство цифрової трансформації та Міністерство соціальної політики України. Основна мета ініціативи — зробити бар'єри, що існують в українському суспільстві, видимими, а їхнє усунення — пріоритетом на державному рівні.

1 червня 2020 року Зеленська та ЮНІСЕФ в Україні підписали Меморандум про взаєморозуміння.

У червні 2020 року стартувала ініціатива Олени Зеленської з поширення української мови у світі та впровадження україномовних аудіогідів у найбільш знакових місцях, зокрема — у найбільших музеях світу. У межах ініціативи у 2020 році було запущено 11 аудіогідів українською мовою в музеях Азербайджану, Австрії, Італії, Латвії, Туреччини й Чорногорії, а також на двох автобусних маршрутах Литви.

26 листопада 2020 року виступила на четвертому Українському жіночому конгресі — платформі, яка об'єднує українських та міжнародних громадських діячів, політиків, державних посадових осіб, експертів і лідерів думок для рівності прав жінок і чоловіків.

27 листопада 2020 року Зеленська ініціювала підписання декларації між великими українськими та міжнародними компаніями щодо усунення бар'єрів у бізнесі.

2 грудня 2020 року було оголошено, що в межах ініціативи Зеленської «Без бар'єрів» Міністерство цифрової трансформації та ПРООН в Україні створять зручний каталог послуг для вразливих груп населення. Каталог буде розміщено на державному порталі «Дія» в окремому розділі «Дія. Без бар'єрів».

У квітні 2021 року Олена Зеленська ініціювала створення Ради безбар'єрності.

Статки

Згідно з декларацією Володимира Зеленського за 2018 рік, Олена заробила 4,91 млн гривень.

У дружини Зеленського є квартира площею 129,8 кв. м в Лівадії в окупованому Криму і квартира площею 284 кв. м в Києві. Дружина Зеленського є одним з кінцевих бенефіціарів в ТОВ "Студія Квартал - 95", ТОВ "Зеларі фіш", Aldorante Limited (Кіпр), Film Heritage inc (Беліз) і "Сан Томмасо С.Р.Л. (Італія). Олена володіє дорогими прикрасами - люксовими годинами Piaget, Bovet, Breguet і діамантовим прикрасою від Graff. Олена водить автомобіль Mercedes-Benz S 500 2014 року випуску.

Нагороди

Увійшла в топ-100 найвпливовіших жінок України 2020 року за версією журналу «Фокус» (2-ге місце), а також у топ-100 найвпливовіших українців 2019 року за версією журналу «Фокус» (30-те місце).

У листопаді 2020 року Олена Зеленська стала героїнею книги Ukrainian Women in Vogue, яку випустило українське видання журналу Vogue.

У березні 2021 року увійшла в топ-100 найуспішніших жінок України за версією журналу «НВ», в категорії «Суспільство».

Родина

З майбутнім чоловіком Володимиром Зеленським вчилися в паралельних класах однієї школи, але знайомі вони не були. Познайомилася пара випадково вже після школи. Зустріч відбулася, коли обидва були студентами і вчилися в різних інститутах. До весілля пара зустрічалася 8 років, одружилися в 2003 році.

У Олени та Володимира Зеленського двоє дітей: дочка Олександра Зеленська (рід. 2004) і син Кирило Зеленський (рід. 2013).

07.06.2021