​Райс Кондоліза

66-й Державний секретар США

​Райс Кондоліза

Місце народження

Народилася 14 листопада 1954 року в афроамериканській родині в Бірмінгемі, Алабама. Кондоліза — єдина донька у своїх батьків. Батько Джон Райс працював на адміністративних посадах у різних навчальних закладах, мати Анджеліна Райс — шкільна вчителька музики, ораторства та природознавства. Ім'я дівчини — Кондоліза — походить від музичного терміну con dolcezza, який італійською означає «зі солодкістю». Райс має корені з Півдня США, які прослідковуються ще до часів Громадянської війни в США.

У трирічному віці Райс почала вивчати французьку мову, музику, фігурне катання та балет. У п'ятнадцятирічному віці вона почала брати уроки гри на фортепіано й планувала стати концертною піаністкою. Попри те, що Райс не стала професійною піаністкою, вона досі часто займається музикою і грає камерну музику. Вона акомпонувала віолончелісту Йо-Йо Ма на концерті в Конституційному залі в квітні 2002 року, який відбувався з нагоди нагородження лавреатів Національною медаллю мистецтв США

Освіта й університетське навчання

1967 року сім'я Райс переїхала в Денвер, Колорадо. Вона почала відвідувати Академію святої Марії — католицьку школу для дівчаток у Черрі-Гіллс-Моллс, Колорадо, яку закінчила в шістнадцятирічному віці 1971 року. Райс вступила до Денверського університету, де її батько працював заступником декана.

Спочатку Райс навчалася на музичному факультеті, але після другого курсу, побувавши на музичному фестивалі й зустрівши більш талановитих студентів, вона засумнівалася в своїй кар'єрі піаністки. Таким чином, вона почала задумуватися про інший навчальний напрямок. Райс відвідала курс з міжнародної політики Йозефа Корбеля і захопилася Радянським Союзом і міжнародними відносинами. Пізніше Райс описувала Корбеля (батька Мадлен Олбрайт, тоді майбутнього державного секретаря США), як центральну фігуру в її житті.

1974 року Райс отримала диплом бакалавра з політології з відзнакою cum laude. 1975 року вона отримала ступінь магістра з політології в католицькому Університеті Нотр-Дам (штат Індіана). Спочатку вона працювала в Державному департаменті США під час президентства Джиммі Картера, а потім практиканткою в Офісі з освітніх і культурних справ. Вона також вивчала російську мову в Московському державному університеті влітку 1979 року, а також була практиканткою в RAND Corporation у Санта Моніці, Каліфорнія. 1981 року, у 26-річному віці, вона стала доктором філософії з політології в Денверському університеті. Спеціалізація — дослідження збройних сил СРСР і радянської військової доктрини, проблем безпеки в Західній і Східній Європі, особливо в Чехословаччині.

З 1981–1999 р. — викладачка (з перервами) Стенфордського університету (штат Каліфорнія) на кафедрі політології. Обіймала адміністративні посади. Член нью-йоркської Ради з міжнародних відносин.

Політична кар'єра

У 1986–1987 рр. — помічниця голови Об'єднаного комітету начальників штабів США з військово-політичних питань.

У 1989–1991 рр. — спеціальна помічниця президента й старший директор відділу з питань Східної Європи й СРСР у Раді національної безпеки США.

Липень 1991 р. — повернення на викладацьку роботу в Стенфордський університет.

1997 р. — робота у Федеральному дорадчому комітеті з ґендерно-інтегрованої підготовки у збройних силах.

1999 р. — старша радниця із зовнішньої політики кандидата на посаду президента США від Республіканської партії Джорджа Вокера Буша.

З 20 січня 2001 — 2005 р. — радниця президента США з питань національної безпеки (перша в історії США жінка на цій посаді).

З жовтня 2003 р.— керівниця Групи з стабілізації Іраку.

З 26 січня 2005 до 20 січня 2009 р. — держсекретар США.

Була членом ради директорів великих американських корпорацій — Шеврон (англ. Chevron), Чарльз Шваб (англ. Charles Schwab & Co), Г'юлетт-Паккард (англ. Hewlett-Packard) та інших; членом міжнародної ради банку Джей-Пі Морган (англ. JP Morgan Bank International).

Почесний доктор Коледжу Морхауз (1991 р.), Університету Алабами (1994 р.), Університету Нотр-Дам (1995 г.), Школи права Міссісіпі (2003 р.), Університету Луїсвілю, Мічиганського штатного університету (2004 р.), Бостонської школи права (2006 р.). Володіє російською, французькою та іспанською мовами.

Твори

Авторка книг: «Ненадійний союзник: Радянський Союз і чехословацька армія» (1984 р.), «Ера Горбачова» (1986 р.) у співавторстві з Александером Далліном, «Об'єднана Німеччина й перетворена Європа» (1995 р.), у співавторстві з Філіпом Зелікоу. «Демократія, розповіді з довгої дороги до свободи» (2017 р.)

Визнання

У серпні 2004 року посіла перше місце в списку ста найвпливовіших жінок світу за версією журналу «Форбс» (Forbes). 2006 року ввійшла до списку найвпливовіших людей планети за версією журналу «Тайм».

Одна з героїнь фільму «Дабл ю» (2008, роль політикині виконала акторка Тенді Ньютон).

Хобі

Захоплюється музикою, читанням мемуарів про Другу світову війну, грає в теніс, вболівальниця американського футболу.

02.02.2016