ГоловнаЕкономікаБізнес

Результати розподілу дотацій в АПК за перше півріччя обумовлені сезонністю агровиробництва - експерти

Частка МХП у дотаціях буде зменшуватися.

Результати розподілу дотацій в АПК за перше півріччя обумовлені сезонністю агровиробництва - експерти
Фото: пресс-служба НБУ

Об'єктивно оцінити економічний ефект для аграрного сектору від упровадження нової системи дотацій можна буде тільки за підсумками року, оскільки реалізація 70% сільгосппродукції відбувається в другому півріччі.

"До кінця року немає сенсу вносити зміни в порядок розподілу дотацій. Щоб оцінити результативність програми, необхідно щонайменше рік-два. При цьому потрібно пам'ятати, що аграрний сектор має сезонність, більшість тваринників, садівників, виробників цукру почнуть подавати заявки на дотації у вересні-жовтні", - повідомив на прес-конференції в агентстві "Інтерфакс-Україна" генеральний директор асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Тарас Висоцький.

За його словами, за перше півріччя аграрії отримали 1,91 млрд грн дотацій, що становило 2% валової вартості аграрної продукції, на підтримку якої спрямовано держкошти.

Механізм розподілу дотацій передбачає схему, згідно з якою щомісячний розмір держкоштів, які передбачені птахівникам, не може перевищувати 50% держдотацій поточного місяця.

Голова асоціації "Спілка птахівників України" Сергій Карпенко уточнив, що за період дії дотацій призупинилося падіння виробництва птахівничої продукції дрібними і середніми виробниками.

"Результат розподілу дотацій залежить від активності підприємств. Хто більше виробляє, той більше отримує... Зараз виник скандал, що "Миронівський хлібопродукт" отримав значну суму дотацій за перше півріччя, але ця компанія працює краще від інших за обсягами реалізації продукції тваринництва. Я вважаю, що говорити про те, що це незаконно, неправильно", - сказав член комітету з питань аграрної політики та земельних відносин Леонід Козаченко.

За словами заступника голови Всеукраїнської аграрної ради Михайла Сколова, з початком активної реалізації сільгосппродукції в другому півріччі "суто математично частка двох компаній ("Миронівський хлібопродукт" і "Авангард") зменшиться, тому що інші компанії почнуть отримувати дотації".

"На цей момент йде процес підготовки держбюджету на 2018 рік і обговорюється порядок розподілу коштів на підтримку АПК. Насправді та програма, яка зараз діє - єдина автоматична, де чиновник не приймає рішення, кому скільки дати грошей", - вважає М. Сколов.

На думку учасників конференції, зараз можна говорити про прозорий і некорупційний механізм підтримки аграріїв, який базується на автоматичних розрахунках сформованого і сплаченого ПДВ.

"Такий механізм повністю виключає можливість отримання дотацій для 40% представників аграрного сектору, які працюють у тіні, не платять податків і ведуть операційну діяльність за готівкові", - додав Т. Висоцький.

Як повідомляли, за підсумками першого півріччя 2017 року агрохолдинг "Миронівський хлібопродукт" отримав 42% державних дотацій, або 809 млн грн.

Державною програмою підтримки АПК передбачено 4 млрд грн на тваринництво, виробництво молока, садівництво, виноградарство, овочівництво тощо. Порядок розподілу і використання дотацій визначено постановою Кабінету Міністрів №83 від 8 лютого 2017 року, що обмежує виплати птахівникам - не більш ніж 50% від загальної суми.

Механізм розподілу дотацій відпрацьовано народними депутатами аграрного і податкового комітетів разом із Кабміном, Мінфіном, Мінагрополітики, профільними асоціаціями.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram