ГоловнаЕкономікаДержава

Рада в першому читанні прийняла законопроект проти будівельних афер

Депутати мають намір змінити чинну дозвільну систему.

Рада в першому читанні прийняла законопроект проти будівельних афер
Фото: Макс Требухов

12 липня Верховна Рада України в першому читанні прийняла законопроект 4733-1 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення містобудівної діяльності", який розробила група народних депутатів України спільно з Держархбудінспекцією України.

Як повідомляє прес-служба ДАБІ, розробка цього законопроекту була ініційована для усунення негативних тенденцій у будівельній галузі в результаті не до кінця продуманої лібералізації містобудівного законодавства в 2011 році. Штучний розподіл об'єктів будівельних класів наслідків на п'ять категорій складності та встановлення для них різного порядку оформлення дозвільних документів давало недобросовісним забудовникам необмежене поле для маніпулювання під час розробки проектів будівництва та придбання права на виконання будівельних робіт.

Як наслідок, збільшення кількості проблемних забудов, поява переліку незаконних забудов у столиці, недотримання будівельних норм, а також зростання числа ошуканих інвесторів.

Прийнятий законопроект усуває штучний розподіл об'єктів будівництва. Тепер будівництво об'єктів середнього і значного класів наслідків пропонується здійснювати винятково за дозвільною системою. Це встановить чіткі правила оформлення дозвільної документації для забудовників і усуне можливості для маніпулювання містобудівним законодавством.

Одночасно запропоновані норми передбачають максимальне спрощення дозвільної системи для будівництв незначного класу наслідків, які сьогодні становлять 80% від загального обсягу забудов. Забудовник подаватиме лише повідомлення і зможе приступати до будівництва наступного дня після його скерування. Таким чином, автоматично буде скасована і процедура повернення документів на доопрацювання.

"Проблема незаконних забудов набула негативних тенденцій. Водночас чинна дозвільна система не дає інструментів для ефективної боротьби з недобросовісними забудовниками, навпаки, вона створює для них поле для маніпуляцій. Ситуацію виправлять лише законодавчі зміни. Законопроект 4733-1 враховує інтереси громадян, інвесторів і забудовників. Реалізація запропонованих змін на практиці кардинально зменшить кількість проблемних забудов, знизить ризики для людей, які вклали кошти в будівництво, і дасть можливість запобігати конфліктам на їх початковому етапі", - повідомив голова Держархбудінспекції України Олексій Кудрявцев.

У законопроекті, який повністю підтримує Держархбудінспекція, враховані моніторингові дослідження інспекції протягом останніх років, а також досвід партнерів України, зокрема Республіки Польща.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram