ГоловнаПолітика
Спецтема
Коррупция - СТОП!

Янукович повісив витрати за власний вертоліт на платників податків

Державне авіаційне підприємство «Україна» на конкурсі з одним (!) учасником закупило послуги з оренди гвинтокрила. Гвинтокрила для Віктора Януковича.

З офіційних джерел стало відомо: тендер «виграло» ТОВ «Центравіа».

За 7, 5 млн. бюджетних коштів, воно надасть Президенту для польотів вертоліт "AUGUSTA 139", бортовий номер UR-CRB.

Янукович повісив витрати за власний вертоліт на платників податків
Фото: compromat.ua

Вертоліт цей Янукович вже випробовував - подорожував на ньому в Рівне та Івано-Франківськ. Вочевидь, були й інші польоти, просто не зафіксовані громадськістю. Адже де-факто «птаха» належить Януковичу! Що й казати: його оточення, що провертає подібні оборудки, часу не марнує.

Державний тендер, що відбувся, мав на меті не пошук гвинтокрила на Віктора Федоровича, натомість – навішування на державу витрат з обслуговування літальної машини, яка вже є власністю першої особи. Також – дати цій особі можливість заробити на здачі вертольоту в оренду самому собі.

Підстави так думати – залізобетонні. Підприємство «Центравіа», що здало в оренду «Агусту», авторові давно знайоме. Знайоме не як підприємство, яке надає послуги авіа перельотів. В інформаційному просторі немає жодної реклами цієї фірми, жодних відомостей про парк її повітряних суден. Натомість автор знає це підприємство, як таке, що входить в орбіту бізнесу родини Віктора Януковича.

Нині засновник «Центравіа» - офшорка, під яку не підкопаєшся. Однак 2007-го, коли це підприємство організовувалося, воно було дітищем відомих людей. Зокрема, його керівником тоді значився Литовченко Павло Володимирович. Це просто таки культова особистість в історії відчуження державної резиденції «Міжгір’я». Він, наприклад, засновник ТОВ «Танталіт» - фірми, якій відійшов найбільший шматок державної резиденції. На її території нині будується гігантський дерев’яний палац, яким Віктор Федорович хвалився - «Я побудував. Будинок такий клубний» - під час візиту в Німеччину.

Також Павло Литовченко був засновником ТОВ «Едельвейс», в кінцевих власниках якого фігурує старший син Януковича. Цьому підприємству належить сучасний багатоквартирний будинок в Маріуполі. Також він – засновник «ТОВ «Аквалайн плюс», де в кінцевих власниках знову світиться син Януковича. Цьому підприємству належить частина Балаклавської бухти, де син Януковича будує рекреаційний комплекс і яхтову марину.

Цей же Литовченко виступав засновником ТОВ «Дім лісника», яке підпорядкувало собі половину Дніпровсько-тетерівського лісо-мисливського господарства під Сухолуччям. Здається, автор перерахував досить, щоб відпали подальші питання.

Але це ще не все. 2007-го засновником ТОВ «Центравіа» стала фірма під назвою ТОВ «Укркиївресурс».

Це – дуже відоме підприємство, що мало відношення до приватизації родиною Януковичів бази відпочинку «Мис Айя» неподалік Балаклави. Також – будівництва так званого «Чайного будиночку Януковича» під Масандрою.

До речі, зареєстрований цей «Укркиївресурс» у Броварах за адресою - вулиця Кірова, 90. Будинок було зведено Броварським домобудівним комбінатом "Меркурій" за часів, коли керівну посаду там обіймав Андрій Кравець, нинішній головний завгосп Януковича – начальник ДУС.

Отож, доказів вистачає. Хіба в когось ще могли залишитись сумніви – кому належить новенький вертоліт Agusta Westland 139?

Чи знає про це Віктор Федорович? Навряд він, літаючи на гелікоптері, задається питаннями на кшталт: на кого оформлено машину, ким вона обслуговується, хто за це платить тощо? А от до оточення гаранта, що безпосередньо всім цим займається, виникають вельми серьйозні питання.

***

Треба сказати, Віктор Федорович розжився дуже дорогою цяцькою.

Рекламується цей вертоліт як найбільш шикарний та дорогий. Його газотурбінний двигун віднесе пасажирів куди завгодно без затримок та корок зі швидкістю 300 км за годину.

Пасажирська кабіна літаючого чуда має значний об’єм – вміщаючи до 15 пасажирів зі звичайним комфортом, або кількох віпів з особливою розкішшю. Так принаймні сказано на сайті виробника. Плюс в багажному відділенні можна перевозити габаритні речі. Хоч туші кабанів, настріляних в лісах під Сухолуччям, хоч чемодани з кешем з Банкової та Грушевського.

Що ж стосується ціни, то в інтернеті можна знайти аналогічні моделі вартістю від 12 до 15 млн. євро залежно від тюнінгу.

До речі, вертоліт Януковича не новий. Він був випущений 2008-го і літав в Чорногорії.

Але, що цікаво: дворічний вертоліт міг обійтися новому українському власникові ще дорожче, ніж новий!

"На міжнародному ринку за останні півтора роки спостерігався справжній бум. Дво-трирічний гелікоптер за кордоном зазвичай коштує навіть дорожче за новий, бо не потрібно чекати заводського замовлення 9-40 місяців (в залежності від моделі). Далі – повільно дешевшає на декілька відсотків на рік", - йдеться на сайті "Аеросоюзу".

Однак вартість вертольоту, купленого бізнес-структурою, що обслуговує родину Януковичів – не найважливіше в усій цій історії. Обурює інше – те, що витрати на його експлуатацію повісили на плечі платників податків.

Чомусь далеко не кожному громадянину України держава відшкодовує його проїзд на робоче місце чи то на власному авто, чи то в громадському транспорті. Натомість Президенту, який має фінансову можливість купувати такі дорогі засоби пересування, бюджет оплачує ще й його експлуатаційні витрати. До цього слід додати, що ТОВ «Центравіа», виставляючи свою ціну на тендер, звичайно заклало в неї можливість отримати прибуток. Іншими словами, Віктор Янукович, ще й буде отримувати гроші за те, що народ оплачує його пересування власним вертольотом.

Фото: tochka.net

Підтвердження – слова знаного експлуататора гвинтокрилів Євгенія Червоненка. Він якось розповідав ЗМІ: якщо Янукович пересяде на вертоліт, його шлях від резиденції «Міжгір’я» до Адміністрації Президента «триватиме усього 6 хвилин.., і коштуватиме всього... тисячу доларів».

Отже, якщо прислухатися до думки Червоненка, то тих грошей, що бюджет виділив «Центравіа», вистачить на тисячу перельотів з «Міжгір’я». Зрозуміло, Янукович стільки налітати не може. Хоча б тому, що вертольоти, а особливо з Президентами, не піднімаються в повітря при поганих погодних умовах. Отже, в ціні оренди закладені хороші прибутки для «Центравіа». До того ж немає гарантії, що це останній тендер цього року на оренду вертольота у ТОВ «Центравіа».

Виходить парадокс: чим більше Янукович літає, чим більші витрати з бюджету, тим більший прибуток для його авіаційної компанії і тим швидше відіб’ються кошти, витрачені на купівлю «пташки». Цікаво, що про це думає сам Віктор Федорович?

Татьяна ЧорноволТатьяна Чорновол, специальный корреспондент LB.ua
Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram