Джейкоб Зума

4-й Президент Південно-Африканської республіки

Джейкоб Зума

Місце народження

Джейкоб Зума народився 12 квітня 1942 року в Інкандлі, Квазулу-Натал, ПАР. Належить до зулуського народу.

Його батько був поліцейським і помер, коли Зума був дитиною. Його мати була домробітницею. Він не отримав формального шкільного образования.

У 1959 вступив в Африканський національний конгрес, в 1963 - в Південно-Африканську комуністичну партію.

 Кар'єра

Рано розпочав своє політичне життя. Вже 1959 року Зума вступив до партії «Африканський національний конгрес» (АНК), а 1963 року – до «Південно-Африканської комуністичної партії». Через кілька місяців його та ще 45 членів «Південно-Африканської комуністичної партії» заарештували. Їх засудили до десяти років ув'язнення за спробу змови з метою повалення уряду. Наприкінці Зума познайомився з лідерами «Африканського національного конгресу» Нельсоном Манделою та Робеном Айландом. Після звільнення він разом із іншими учасниками АНК брав участь у створенні підземних катакомб у провінції Наталь.

У 1975 році разом із більшістю членів АНК Джейкоб Зума залишив країну. Він осів спочатку у Свазіленді, а потім у Мозамбіку.

1977 року Зума став членом Національного виконавчого комітету АНК. Він також обіймав посаду заступника головного представника АНК у Мозамбіку, після 1984 року вже очолював представництво партії.

1987 року під тиском місцевої влади Зума змушений був залишити Мозамбік. Він перебрався до Замбії, де продовжував брати участь у роботі підпільного осередку АНК. Джейкоб пройшов школу диверсійно-терористичної діяльності під керівництвом КДБ у Москві.

У 1990 році, коли заборона на АНК була скасована, Зума одним із перших повернувся з вигнання. Через рік його вже було обрано заступником генерального секретаря АНК. Після перемоги партії на національних виборах Зума був призначений членом Виконавчого комітету з економічних питань і туризму в уряді провінції Квазулу-Наталь.

1999 року його призначили на посаду віце-президента країни, проте 2005 року президент Табо Мбекі у зв'язку з корупційним скандалом звільнив Джейкоба Зуму з посади. Висинілося, що 1999 року Зума взяв участь у угоді із закупівлі озброєнь на $5 млрд., причому частина цих грошей, як стверджувало слідство, осіла на рахунках віце-президента. Пізніше проти нього було висунуто звинувачення у зґвалтуванні, проте їх також згодом зняли через недостатню кількість доказів. У грудні 2007 року Верховний суд остаточно зняв усі звинувачення Зуме. Серед них рекет, відмивання грошей, корупція та шахрайство.

Посада президента ПАР

6 травня 2009 року 277 голосами членів парламенту було обрано четвертим Президентом ПАР із часів падіння режиму апартеїду.

21 травня 2014 року Джейкоба Зума було обрано на другий п'ятирічний термін на першому засіданні нового складу Національної асамблеї після парламентських виборів 7 травня, на яких Африканський національний конгрес, отримав понад 62% голосів і 249 мандатів у 400-місцевій палаті. Бо Зума був єдиним кандидатом — голосування не проводилося.

24 травня у президентському палаці в Преторії Джейкоба Зума приведено до присяги на другий термін. На церемонії інавгурації були присутні близько 4 тисяч гостей, зокрема, делегації Росії, Індії та Китаю. США та Великобританія утрималися від направлення своїх представників. У своїй інавгураційній промові Зума заявив, що «ми продовжимо роботу в таких форумах, як БРІКС, щоб зробити світ чеснішим і справедливішим», давши клятву бути гарантом конституції та закону, докладати всіх зусиль для покращення життя народу ПАР та захищати територію країни. Після інавгурації він заявив, що основний акцент у своїй роботі новий уряд зробить на економічному розвитку та проектах з інфраструктурного будівництва, щоб створити велику кількість нових робочих місць.

25 травня Джейкоб Зума призначив Сиріла Рамафосу на посаду віце-президента ПАР та оголосив список нового уряду, заявивши, що з'явилися нові міністерство зв'язку та пошти, міністерство водних ресурсів та санітарії та міністерство розвитку малого бізнесу. Загалом в уряді 35 міністерських постів.

7 червня Джейкоба Зума було госпіталізовано для проходження обстеження, оскільки за заявою АНК «президенту слід зробити перерву», після чого в заяві канцелярії президента було сказано, що «лікарі задоволені станом президента».

Ув'язнення

29 червня 2021 Зуму засудили до 15 місяців ув'язнення за звинуваченням у «неповазі до суду». Рішення про ув'язнення ухвалили через відмову Зуми прийти до антикорупційної комісії. Колишнього президента підозрювали в причетності до корупційних схем під час його президентства. Він звинувачення відкидав. Суддя, що розглядала справу, звинуватила його у спробі поставити під сумнів легітимність Конституційного суду.

Особисте життя

Джейкоб Зума — багатоженець, і перший президент Південної Африки, який офіційно заявив про відданість традиційному для зулусів багатоженству, має 8 дружин (з них 5 — офіційні). Вперше Джейкоб Зума одружився з Гертрудою Сізакеле Хуало в 1973 році, невдовзі після свого виходу з в'язниці, куди його ув'язнили за боротьбу проти режиму апартеїду. Згодом він одружився з Кейт Зума, яка померла в 2000 році, потім — з Нкосазаном Дламіні-Зума (пізніше він з нею розлучився, вона стала міністром закордонних справ, після чого обіймала посаду міністра внутрішніх справ). Зі своєю четвертою дружиною Номпумелело Нтулі він одружився в 2007 році. Востаннє Джейкоб Зума поєднався законним шлюбом 4 січня 2010 року з Тобекою Мадіба. 20 квітня 2012 року Зума одружився з Глорією Бонгі Нгема. Повідомляється, що має 18 власних дітей.

22.06.2021