ГоловнаЕкономікаФінанси

Рада не змогла подолати вето на законопроект 1558-1 про валютні кредити

Депутатам буде запропоновано новий закон.

Рада не змогла подолати вето на законопроект 1558-1 про валютні кредити
Фото: Макс Левин

Верховна Рада остаточно "поховала" законопроект №1558-1 про реструктуризацію валютних кредитів, що його у грудні ветував президент Петро Порошенко.

Глава держави пропонував відхилити законопроект, але за це проголосував лише 101 депутат. Однак за подолання вето набралося ще менше голосів - тільки 54.

Тож ухвалений закон вважають скасованим.

Нагадаємо, законопроект 1558-1, або законопроект про "долар по 5 гривень", Рада ухвалила 2 липня без обговорення, під тиском натовпу, що зібрався під будівлею парламенту, і де-факто шантажу з боку фракцій "Самопоміч", "Батьківщина" та Радикальної партії. Мінфін і Нацбанк підрахували, що виконання закону обійдеться державі в 95-100 млрд гривень, що неминуче підкосить українську фінансову систему. Наступного дня після ухвалення закону депутати почали відкликати свої голоси.

Порошенко назвав цей закон популістським, спрямованим на задоволення "менш ніж десятої частки відсотка, тих, хто не хоче або не може обслуговувати валютні кредити".

25 листопада Кабінет Міністрів затвердив новий законопроект про реструктуризацію валютних кредитів, який покликаний допомогти громадянам і підприємствам, які брали кредити у валюті. Документ розроблено Мінфіном спільно з НБУ і Незалежною асоціацією банків України та узгоджено з 19 найбільшими банками України.

Під реструктуризацію іпотечних кредитів за поточним курсом підпадуть ті кредити, загальна сума заборгованості за якими не перевищувала 2,5 млн гривень станом на 1 січня 2015 року; за якими не було простроченої заборгованості на 1 січня 2014 року; кінцевий термін повернення яких не настав 1 січня 2014 року. Попросити про реструктуризацію зможуть сім'ї, які мають єдине житло, що перебуває в іпотеці; пільгові категорії (інваліди І групи, ветерани війни, багатодітні сім'ї і ті, хто виховує дитину-інваліда, учасники АТО).

Реструктуризація дозволить списати від 25% до 100% кредиту на єдине житло, перевести залишок кредиту в гривневий еквівалент за курсом НБУ на день проведення реструктуризації, зафіксувати на три роки процентну ставку на тому рівні, за якого було взято кредит.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram