Курченко Сергій Віталійович

Український бізнесмен, олігарх, власник групи компаній СЄПЕК

Курченко Сергій Віталійович

Місце народження

Народився 21 вересня 1985, у Харкові на ж/м Салтівка.

Освіта

2002 — середня школа № 122 (Харків). 2006 — Харківський політехнічний інститут за фахом обліку та аудиту.

Кар'єра

З 16 років працював у компанії «Експогаз». Протягом двох років Курченко пройшов шлях від кур'єра до заступника комерційного директора, який курирував напрямок дрібнооптової торгівлі. За короткий період часу він фактично з нуля організував профільний підрозділ дрібнооптової торгівлі зрідженим газом. Реалізовані проекти дозволили значно збільшити прибуток компанії «Експогаз».

2005 року, у віці 19 років, Курченко залишив компанію «Експогаз» і зайнявся самостійним бізнесом. Отриманий досвід та залучене фінансування дозволили йому здійснити низку успішних інвестиційних проектів на первинному будівельному ринку та на земельному ринку у Харківській області.

У період з 2005 по 2008 рік, аж до економічної кризи, зростання цін на ринку нерухомості України становило понад 30% на рік. Хороша кон'юнктура дозволила підприємцю за три роки нагромадити капітал, достатній для виходу на ринок великооптової торгівлі зрідженим газом.

2008 року Курченко переїхав до Києва.

Група компаній «Газ Україна»

Вважається, що у 2009 році Сергій Курченко створив групу компаній "Газ Україна 2009". Сама група заявляла, що була заснована у 2003 році, а Курченко не обіймав у ній жодних посад. Однак, коли наприкінці 2012 року група придбала харківський футбольний клуб «Металіст», його президентом та власником став саме Сергій Курченко.

До складу групи «Газ Україна 2009» увійшли десятки компаній різного профілю, проте основою бізнесу залишалася торгівля скрапленим газом та нафтопродуктами, також розвивалася мережа заправок.

Наприкінці 2012 року група контролювала в Україні 150 АЗС, плануючи протягом року-двох збільшити їх кількість до 700, а також близько 18% українського ринку зрідженого газу з наміром за рік збільшити свою частку до 20%. На початку 2013 року повідомлялося, що річний оборот групи компаній складав близько 10 мільярдів доларів.

У січні 2013 року депутат Верховної Ради України Юрій Сиротюк («Свобода») вимагав перевірити групу компаній через публікації в ЗМІ, згідно з якими «Газ Україна 2009» нібито де-факто монополізувала ринок зрідженого газу в країні з використанням нелегальних схем. У березні 2013 року було опубліковано результати перевірки, під час якої жодних порушень з боку групи компаній виявлено не було.

ВЕТЕК

23 лютого 2013 року прес-служба групи компаній «Газ Україна 2009» оголосила про об'єднання енергетичних активів у групу компаній «Східноєвропейська паливно-енергетична компанія» (ВЕТЕК). До складу нової групи, крім інших компаній, входять дві основні компанії — ТОВ «ВЕТЕК» та ТОВ «ВЕТЕК.» (назви відрізняються лише точкою наприкінці; у прес-службі ВЕТЕК пояснили це бажанням «виключити можливі несанкціоновані використання назви»). Сам Курченко у структурі ВЕТЕК обійняв посаду голови наглядової ради.

26 лютого 2013 року стало відомо, що «Газ Україна 2009» домовилася про купівлю «Лукойлу» 99,6 % акцій Одеського нафтопереробного заводу, який простоював з 2010 року. При здійсненні операції з продажу заводу виникла низка проблем, можливо, пов'язаних з використанням кредитних коштів; 5 липня 2013 року стало відомо, що операцію закрито. 27 вересня 2013 року Одеський НПЗ було запущено знову.

Наприкінці березня 2013 року ВЕТЕК придбала мережу газових заправок Sparschwein Gas, що складається зі 170 АЗС у Німеччині. За даними на кінець травня 2013 року, угода дозволила групі зосередити у своїх руках 350 заправок, при цьому сама ВЕТЕК оцінювала свою частку на ринку зрідженого газу та нафтопродуктів в Україні в 10-20%, на ринку трейдерів природного газу - в 10 -30%.

У червні 2013 року було оголошено, що ВЕТЕК придбала один із найбільших медіахолдингів України — UMH group. Група планувала закрити угоду в першому кварталі 2014 року, проте угоду було закрито достроково — 5 листопада 2013 року, після чого ВЕТЕК набрала права власності активом. Медіахолдинг коштував Сергію Курченку, за його власним зізнанням, приблизно 340 мільйонів доларів. 5 листопада група компаній ВЕТЕК Сергія Курченка внесла останню частину платежу, передбаченого угодою про купівлю медіа-холдингу. Управлятиме UMH Group спеціально створений підрозділ ВЕТЕК — компанія «ВЕТЕК-Медіа».

АТ «БРОКБІЗНЕСБАНК»

У липні 2013 року ЗМІ повідомили про придбання Сергієм Курченком українського Брокбізнесбанку, яким володіли брати Олександр та Сергій Буряк, які виставили кредитну установу на продаж у травні 2013 року. Інформація про угоду була підтверджена у серпні 2013 року — у колишніх власників банку залишилося загалом менше 20% акцій. У листопаді 2013 року, однак, член наглядової ради групи ВЕТЕК Борис Тимонькін уточнив, що група володіє 40% акцій, ще 40% перебувають у руках чотирьох незалежних акціонерів.

6 листопада 2013 року рейтингове агентство «Експерт-Рейтинг» підтвердило кредитний рейтинг Брокбізнесбанку за Національною шкалою на рівні uaAA, згідно з яким організація «характеризується дуже високою працездатністю порівняно з іншими українськими позичальниками чи борговими інструментами». Наступного дня Курченко змінив склад правління організації.

10 лютого 2014 року Нацбанк України надав Брокбізнесбанку рефінансування у розмірі 1 млрд. гривень. Це лише перша частина траншу, за словами голови банківського спрямування ВЕТЕК Бориса Тимонькіна банку мали дати ще 1 млрд із бюджету. Наприкінці лютого співрозмовники видання Hubs заявили, що всі члени правління банку написали заяви про звільнення, на кореспондентських рахунках установи практично немає коштів, а у керівництва банку — плану щодо його можливого порятунку; ходили чутки про запровадження тимчасової адміністрації та націоналізації банку. Сам ВЕТЕК заявив про готовність зробити «усі необхідні кроки для стабілізації роботи фінансової установи».

Придбання футбольного клубу «Металіст» (Харків)

Група компаній «Газ Україна 2009» у грудні 2012 року досягла домовленостей щодо придбання футбольного клубу «Металіст» (Харків) у бізнесмена Олександра Ярославського.

Після покупки "Металіста" Сергій Курченко заявив, що метою клубу є участь у Лізі Чемпіонів, протягом 3-х років виграти чемпіонат України, а за 5 років "Металіст" має виграти європейський трофей. Також він заявив, що готовий викупити стадіон «Металіст» із комунальної власності міста Харкова.

За нового власника «Металіст» у сезоні 2012/2013 вперше в історії виграв срібло національного чемпіонату — до цього він шість разів поспіль завойовував лише бронзу. Крім того, «Металіст» вперше в історії вийшов у раунд плей-офф Ліги чемпіонів, проте був усунений через участь у договірному матчі чемпіонату України у сезоні 2007/2008.

7 лютого 2013 року зборами акціонерів ПАТ «ФК Металіст» був обраний президентом клубу.

У травні 2013 року Сергій Курченко оголосив про намір придбати харківський стадіон "Металіст" за 70 мільйонів доларів. Наприкінці серпня 2013 року було оголошено про придбання стадіону за 674,5 мільйона гривень, що за актуальним на той момент курсом складало понад 80 мільйонів доларів. Повністю розрахуватися за стадіон структури Сергія Курченка так і не встигли — восени 2013 року угоду було заблоковано через судовий позов.

UMH group

21 червня 2013 року група ВЕТЕК оголосила про покупку Українського медіахолдингу (UMH). Незважаючи на те, що засновник UMH Борис Ложкін намагався переконати публіку в ринковому характері угоди, багато експертів заговорили про зачистку інформполя під 2015 рік на користь бенефеціарів групи компаній ВЕТЕК. Головний редактор журналу Forbes Україна, що входить до UMH, заявив про політичну мотивацію купівлі та про звільнення.

Після зникнення з України

19 лютого 2014 року Курченко покинув Україну.

У березні були повідомлення про те, що бізнесмен нібито перебуває у Москві, намагаючись урегулювати стосунки з російськими партнерами.

Кримінальне переслідування. Санкції

6 березня 2014 року міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що проти компанії ВЕТЕК порушено кримінальну справу. 10 березня МВС відкрило 11 кримінальних справ щодо компаній Курченка.

6 березня 2014 року Євросоюз і Канада оголосили, що Курченко перебуває у списках високопосадовців, проти яких вводяться фінансові санкції. Крім того, Курченко потрапив до числа українців, чиї рахунки заморозила Швейцарія. Сам бізнесмен пов'язує санкції проти нього зі спробою відібрати його активи.

4 квітня 2014 року влада Харкова заявила про можливість відібрати у Курченка стадіон "Металіст". 23 квітня Курченка було оголошено в міжнародний розшук.

23 квітня Курченка оголошено у міжнародний розшук.

У травні 2014 року СБУ заявила, що викрила факти безпосередньої причетності Курченка до реалізації злочинних механізмів щодо придбання на користь фінансово-промислової групи ВЕТЕК медіахолдингу UMH group (ТОВ Український медіа холдинг). Раніше СБУ затримала юрисконсульта Сергія Курченка, члена наглядової ради UMH Group – Дениса Бугая.

22 травня 2014 року стало відомо, що олігарх Курченко, який втік до Росії, купив кримську мережу автомобільних заправок "Лукойл".

А з квітня ведуться переговори про купівлю другої за величиною кримської мережі АЗС ТЕС, що має 70 заправок, дві нафтобази, та розрахований на перевалку мазуту та дизельного палива перевалочний комплекс у Керчі з резервуарним парком 20 000 тонн. У разі успішного закінчення операції Сергій Курченко володітиме 118 заправками — понад 25 % роздрібного ринку нафтопродуктів Криму.

У ході розслідування кримінальних проваджень з метою забезпечення відшкодування завданих державі збитків слідчими накладено арешт на особисті рахунки Курченка, його рухоме та нерухоме майно на загальну суму понад 1,5 млрд. грн.

Також у ЗМІ повідомлялося, що в Раді формується нова депутатська освіта на користь беглого харківського бізнесмена. Формальним лідером створеного у травні міжфракційного об'єднання "За мир та стабільність" став Грушевський. Також повідомлялося, що до створення нової депутатської освіти мають відношення оголошені у розшук колишні перший віце-прем'єр Сергій Арбузов та екс-глава Міндоходів Олександр Клименко. Автором та ідеологом проекту називають Владислава Суркова, помічника президента РФ Володимира Путіна, який займається "українським питанням".

Зв'язки

Деякі ЗМІ вважають Сергія Курченка наближеним до Олександра Януковича, сина поваленого президента України Віктора Януковича, та близьких до нього молодих чиновників, колишнього Генерального прокурора України Віктора Пшонки та його сина Артема.

У березні 2013 року твердження про зв'язки бізнесу Курченка з депутатами Верховної ради та держслужбовцями офіційно спростовувалися. В інтерв'ю Курченко також неодноразово заявляв, що не підтримує особистих контактів із наближеними до Віктора Януковича, зокрема, незнайомою з Олександром Януковичем.

Посилання

07.07.2014