ГоловнаПолітика

Вашингтон і Київ борються за антикорупційного прокурора, - The Daily Caller

Американське видання написало про Каська.

Вашингтон і Київ борються за антикорупційного прокурора, - The Daily Caller
Виталий Касько
Фото: segodnya.ua

Українські офіційні особи почуваються зрадженими членами Адміністрації Барака Обами у зв'язку з підтримкою ними заступника генерального прокурора України Віталія Каська, який тісно пов'язаний з російськими інтересами в Україні.

Про це це йдеться у статті американського видання The Daily Caller (переклад - "Цензор").

Також стало відомо, що син віце-президента Джо Байдена Хантер має інтерес в одній з найбільших приватних українських газових компаній, що пов'язана з урядом Януковича. Члени українського парламенту зустріли тишею заяву віце-президента про підтримку урядом США антикорупційних ініціатив в Україні. Вони аплодували тільки тоді, коли Байден говорив про негативне ставлення США до захоплення українських територій Російською Федерацією.

У центрі сумнівної ситуації - молодий Байден, який торік приєднався до управління компанією Burisma Holdings, Ltd - української газової компанії, що належить Миколі Злочевському, колишньому міністру екології уряду Віктора Януковича.

Байден є одним із чотирьох директорів компанії. Також серед директорів - Девон Арчер, що є близьким другом державного секретаря Джона Керрі. Байден і Арчер також є партнерами в інвестиційній і консалтинговій компанії Rosemont Seneca Partners.

Байден-старший, як вважають, є головною контактною особою в Україні для США, однак рішення його сина залишитися серед директорів компанії Burisma може впливати на активність віце-президента США у сфері боротьби з корупцією в Україні.

Іван Винник, заступник голови Комітету з безпеки і оборони українського парламенту, заявив, що "Байден має певний приватний інтерес, враховуючи, що його син має власні інтереси всередині України". Висловлюючи зростання напруження з приводу того, що "батько і син завжди є однією командою", Винник зазначив: "Я вірю, що вони - одна команда в зусиллях зменшити тиск українського уряду на корупцію в державі та розвиток ефективних антикорупційних програм".

Представник Rosemont Seneca Partners підтвердив, що Байден-молодший дійсно є директором Burisma, хоча і запевнив, що не має власних інтересів у газовому секторі в Україні. В інтерв'ю виданню українські активісти, що борються з корупцією, також висловили невдоволення відкритою підтримкою послом США Джеффрі Пайєттом Віталія Каська, який, перебуваючи на посаді заступника генерального прокурора України, по суті є головною фігурою в боротьбі з корупцією і поверненням виведених з України активів.

Посол Пайєтт неодноразово називав Каська "сміливим" реформатором і під час промови 28 жовтня заявив, що "він великий шанувальник того, як Касько намагається створити в Генеральній прокуратурі управління з нагляду за діяльністю прокурорів".

Олена Тищенко, колишній начальник Управління з повернення активів, набутих злочинним шляхом, зазначила, що така підтримка США Каська з метою призначення його на посаду антикорупційного прокурора є прямим втручанням у внутрішні справи України. "Підтримка послом США Джеффрі Пайєтт певної особи на посаду антикорупційного прокурора була надто відкритою і по суті була втручанням", - заявила вона.

Винник також назвав публічну підтримку Пайєттом Каська неприпустимою і заявив, що він має очевидний конфлікт інтересів, оскільки він був колишнім партнером юридичної фірми Arzinger, яка представляє російські інтереси в Україні.

Arzinger представляє російського нафтового гіганта "Роснефть", позбавленого торік значних преференцій і ресурсів, які він мав в Україні. Уряд Президента Петра Порошенка в червні 2014 року заморозив активи "Роснефти" і її партнера "ТНК" в Україні за підозрою в співучасті в ухиленні від сплати податків у розмірі понад мільярд доларів США. Ця сума, як вважають, була розподілена між російською нафтовою компанією і низкою українських олігархів. Критики зазначають, що тут Касько не поспішав захищати державні інтереси.

Як свідчать офіційні документи, отримані виданням, Arzinger отримав $480 тис. за представництво інтересів "Роснефти" в Україні. Винник назвав призначення Каська "чистим конфліктом інтересів". "Я впевнений, що в інших європейських країнах, якби така інформація була оприлюднена, Каська вже не було б".

Каська, як відповідального за це заступника генпрокурора, також розкритикували за неподання документації, яка потрібна була для заморожування зарубіжних активів членів уряду Януковича.

Сьогодні близько $1 мільярда заморожено в країнах Євросоюзу, зокрема в Латвії та Литві. Тищенко звинуватила Каська в системному порушенні строків подання і в ненаданні належних документів для збереження арештів рахунків колишніх чиновників, унаслідок чого, зокрема, неможливо було продовжити арешт 23 мільйонів євро на англійських рахунках колишнього міністра екології Злочевського, якого англійські правоохоронці звинувачують у відмиванні коштів.

Антикорупційні активісти особливо критично налаштовані щодо піар-кампанії на підтримку Каська з боку українського офісу Transparency International, який, окрім інших донорів, фінансує ліберальний мільярдер Джордж Сорос. Критики вказують на те, що партнер Arzinger Тимур Бондарєв є одним з членів Ради директорів цієї організації.

Олена Кіфтенко, спікер Transparency International, підтвердила, що "Тимура Бондарєва обрали на цю посаду в жовтні 2014 року", додавши, що "члени Ради директорів представляють самих себе, а не компанії, в яких працюють".

При цьому Кріс Сандерс, представник головного офісу Transparency International, повідомив, що головна організація не несе відповідальності за діяльність її підрозділів, утворених в інших країнах. "Наші підрозділи є незалежними офісами, які самі знаходять фінансування, здійснюють дослідження, реалізують політичні програми", - сказав Сандерс.

Однак Тищенко вказала на те, що завдяки зусиллям української Transparency International і кількох громадських організацій в Україні було пролобійовано створення окремої від правоохоронних органів Агенції повернення активів, що дасть можливість приватним юридичним фірмам, таким як Arzinger, шукати, вести затратні судові процеси й управляти від імені держави такими активами, як, наприклад, півтора мільярда доларів США цінних паперів, і більш ніж 200 млн доларів США, які зберігаються на українських рахунках офшорних компаній, що належать оточенню Януковича.

"Касько і Transparency International таким чином отримали підтримку Посольства США для створення окремої державної установи, яка не зможе працювати без залучення приватних юридичних компаній", - зазначив Джон Фальк, експерт з міжнародного права, знайомий з українськими антикорупційними ініціативами.

Зміна правил і залучення до повернення й управління активами недержавних структур може принести до 100 млн доларів на рік таким фірмам, як Arzinger, повідомила Тищенко.

Касько не відповів на запит про надання коментаря виданню.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram