ГоловнаПолітика
Спецтема
Выборы в Верховную Раду - 2014

Із комбата в депутати: як Білецький захистив перемогу

217 виборчий округ в Оболонському районі Києва - одна з найгарячіших точок виборів. Головними конкурентами тут були депутат Київради Вадим Столар та комполка "Азов" Андрій Білецький.

Столар у своїй кампанії використовував кольори Блока Порошенка, хоча й був самовисуванцем. Білецький (також формально самовисуванець) користувався підтримкою представників "Народного фронту".

Андрій Білецький
Фото: Макс Левин
Андрій Білецький

"Проблеми – на 217-й ОВК. Затримали з десяток "тітушок", - написав 26 жовтня о 10-й годині спостерігач ОПОРи Тарас Чмут у своєму Facebook. Згодом виявилося, що “тітушками” він назвав хлопців з "Громадської варти Оболоні" - організації, наближеної до Вадима Столара. І що міліція нікого не затримувала. "Правопорушень не зафіксовано", - йшлося у заяві МВС.

Схожі панічні заяви постійно з'являлися у медіа під час передвиборчої кампанії. Одні звинувачували у порушеннях людей Столара, інші — Білецького. Далеко не всі такі заяви потім підтверджувалися.

Щоб з'ясувати точну кількість порушень виборчого законодавства на 217-му окрузі, ми відправили запит до МВС (у прес-службі міліції відмовилися відповідати на це запитання по телефону). Поки ж розповімо про те, що бачили власними очима. Спочатку невеличкий лікбез про кандидатів.

Хто такі Столар та Білецький

32-річний киянин Вадим Столар — депутат міськради, бізнесмен, у 2010-2012 роках був депутатом Ради від Партії регіонів і за цей час не зареєстрував жодного законопроекту. До цього у 2006 році обирався у міськраду від "Нашої України". Російський банкір Володимир Антонов, який зараз живе у Британії, звинувачував у березні 2014 року Столара у захопленні частини "Конверсбанку" (бренд CityCommerceBank). Проте самого Антонова теж звинувачують у виводі активів литовського Snoras Bank, тому ставитися до його слів треба обережно.

Столар - в центрі - під час зустрічі з виборцями
Фото: vadimstolar.com.ua
Столар - в центрі - під час зустрічі з виборцями

Столар також має відношення до скандальної забудови біля метро Театральна, проти якої активно виступав рух "Збережемо старий Київ".

Під час виборчої кампанії Столар використовував символіку, схожу на таку як в Блоку Петра Порошенка. Він також допомагав мерії Києва, яку очолює №1 списку БПП Віталій Кличко, зносити незаконні торговельні точки та паркани у Оболонському районі.

Агітаційний банер Столара в метрополітені в день виборів
Фото: Алексанр Ратушняк
Агітаційний банер Столара в метрополітені в день виборів

Громадські спостерігачі від "Опори" звинувачували Столара у підкупі виборців. 8 жовтня керівник його приймальні подарував дитячому садочку №635 "Журавлик" побутову техніку.

35-річний харків'янин Андрій Білецький — підполковник міліції, командир добровольчого батальйону (з 17 вересня полку) міліції "Азов". Цей батальйон звільняв Маріуполь Донецької області від збройних сепаратистів. Білецький також очолює громадську організацію “Патріот України”. Деякі дослідники радикальних рухів (наприклад, Андреас Умланд, Антон Шеховцов, В'ячеслав Ліхачов та ін.) вважають цю організацію неонацистською. Ще у 2009 році Білецький писав, що ідеологія організації - "український расовий соціал-націоналізм". Але у жовтні 2014 року у інтерв'ю виданню "Новое время" (№23) Білецький вже каже, що "Патріот" - це минуле, а зараз на часі війна.

Власне, під час передвиборчої кампанії Андрій Білецький зіграв на патріотизмі, а не ксенофобії. Уся програма Білецького на сайті ЦВК складається з трьох речень: "Сильна нація! Чесна влада! Могутня держава!" У Столара, до речі, програма – більша, але наповнена обіцянками без конкретних механізмів реалізації.

Білецький під час маршу героїв УПА 14 жовтня
Фото: www.facebook.com/azov.batalion
Білецький під час маршу героїв УПА 14 жовтня

У грудні 2011 року Білецького відправили до харківського СІЗО - звинувачували у розбої, але до вироку суду не дійшло — після Євромайдану у лютому 2014 року його амністували як одного з політичних в'язнів.

Партія “Народний фронт” запросила Андрія Білецького у свою військову раду, але так і не внесла у партійні списки. Можливо, цьому сприяла публічна заява правозахисників про неприпустимість включення Білецького до виборчого списку партії.

Проте НФ відверто підтримував Білецького: радники міністра МВС Антон Геращенко та Зорян Шкіряк часто приїздили на окружну дільницю. Сам Шкіряк балотувався у депутати по 217-му округу від НФ, а 2 жовтня зняв свою кандидатуру на користь Білецького. Геращенко також був кандидатом від НФ (№21 у списку).

24-25 жовтня. Технічна заміна

24 жовтня головою окружної виборчої комісії по квоті Соцпартії замість Ярослава Білого став Віктор Гольдський. У 2014 році на місцевих виборах Гольдский був членом тервиборчкому у Оболонському районі Києва, але від Партії регіонів, повідомляє "Опора". Була замінена також заступник голови комісії.

Фото: Александр Ратушняк

На наступний день 25 жовтня увечері окружна комісія 217 вирішила замінити технічних працівників Євгена Красовського, Дмитра Німенка та Володимира Калайди. Згодом виявилося, що про це знали не всі члени комісії, оскільки питання не було у порядку денному засідання та у проекті протоколу рішення комісії. З'ясувалося це лише у день виборів, коли члени комісії побачили нових технічних працівників.

Три члени комісії з 12-ти присутніх на засіданні (загалом їх 18) заявили, що відкликають свої голоси під рішенням про заміну технічних працівників. Таким чином рішення не набрало необхідного кворуму у 10 голосів. Вийшла колізія: рішення ніби й прийнято, а ніби й не прийнято.

Це рішення - важливе, оскільки саме технічні працівники вносять дані з результатами виборів по округу у систему "Вибори". По цих даних встановлюються попередні результати виборів. Остаточний підрахунок ведеться по паперових протоколах з “мокрою печаткою”. Але введення "правильних" даних у електронну систему — один зі способів фальшування результатів виборів.

А ось зірвати вибори на окрузі не вдалося б. Законодавство дає можливість визнати вибори недійсними лише на окремих дільницях. А результати виборів на окрузі будуть визнані в будь-якому разі, навіть якщо даних з половини дільниць не буде. Але якщо мати копії печаток по окремих дільницях або своїх людей там, а також свого голову ОВК та своїх технічних спеціалістів... До речі, на одній з дільниць спостерігачі "Опори" зафіксували зникнення печатки.

"Це фактично "руки виборів". Вони мають всі паролі для доступу до системи "Вибори". Голова може лише підтвердити введені дані, але не має доступу до зміни їх", - пояснив Олександр Кухар, член ОВК 217 від "Свободи", який відкликав свій підпис під рішенням комісії.

Голова комісії Віктор Гольдський пояснював, що технічний склад комісії було змінено на вимогу одного з кандидатів — самовисуванця Сергія Турчінова. Ніби той звинувачував ІТ-працівників ОВК №217 у розподіленні керівних посад у дільничних виборчих комісіях округу у ручному режимі, а не за допомогою автоматичної системи.

"По-перше, цю заяву нам ніхто не показував вчора. А по-друге, розподіл посад в ДВК проводився ще місяць тому. Чому раніше не було ніяких скарг, а лише в переддень виборів?!" - обурювався Кухар.

День 26 жовтня. Мережевий хробак

Побачивши в серверній двох невідомих осіб о 8 ранку у день виборів 26 жовтня, спостерігачі викликали міліцію

"О 8 ранку ми прибули до комісії, щоб ознайомитися з протоколом вчорашнього засідання, - почав пояснювати ситуацію Анатолій Деменко – довірена особа кандидата Миколи Бойчука з Радикальної партії. - Голова ОВК 217 округу Віктор Гольдський відмовився його надати, мотивуючи це тим, що протокол – у секретаря, котра перебуває ще вдома. Хоча, згідно законодавства, протокол ОВК повинен був вже вранці висіти на дошці оголошень. В той же час ми побачили в серверній двох сторонніх осіб. Нам також стало відомо, що постійних працівників серверної голова усунув від виконання обов’язків, хоча вони працювали на ОВК з 8 жовтня, пройшли інструктаж в ЦВК і перевірку СБУ, отримали коди і працювали на законних підставах".

Як повідомила згодом прес-служба МВС на своєму сайті, правоохоронці "запросили" цих осіб до Оболонського райуправління.

"Розрулювати" ситуацію на ОВК №217, де не працювала серверна, близько 14 години прийшов радник міністра МВС Зорян Шкіряк. Згодом до ОВК зайшла ціла команда Білецького: ще один радник Авакова Антон Геращенко, друг президента і керівник штабу командира "Азову" Роман Зварич, а також сам Андрій Білецький в супроводі двох хлопців. Дещо поспілкувавшись між собою, вони направились до голови ОВК. До речі, в той же час в приміщенні з'явився і Столар. Хоча лише позаглядав через плечі високих хлопців з "Азову" в кабінет голови і, не обмовившись й словом, вийшов.

О 14:31 комісія провела екстрене засідання, на якому серед інших був присутній радник міністра МВС та кандидат від партії "Народний фронт" Антон Геращенко. Він запропонував скасувати рішення комісії про заміну технічних працівників. Позиція голови комісії була протилежною – він запропонував затвердити нові кандидатури технічних працівників: Олексія Вороніна та Віктора Подоса. Але виявилося, що кандидати від Гольдського не мали відповідного досвіду роботи та не проходили інструктаж в СБУ. Більше того, під час засідання виявилося, що пломби з USB-виходів були зірвані.

"Нове законодавство передбачає від 7 до 10 років позбавлення волі (за фальшування результатів виборів – ред.)", - погрожував радник міністра МВС Геращенко та постійно нагадував, що балотується від НФ.

Після тривалої дискусії комісії з другої спроби таки проголосувала за старих технічних спеціалістів. "Попередньо можна говорити про те, що в 217 ОВК можуть мати місце ознаки злочину, пов’язані з порушенням виборчого законодавства. В тому числі мова може йти про змову осіб, пов’язана зі спотворенням результатів голосування через електронні носії", – казав журналістам інший радник МВС Шкіряк.

Серверна запрацювала лише близько 22 години, після того, як системний адміністратор привіз із ЦВК нові коди доступу, а працівник Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України перевірив та опломбовував комп’ютери.

Згодом на сайті відомства з’явилось наступне повідомлення:

"Спеціалісти Держспецзв’язку та компанії-розробника ЄІАС "Вибори" проаналізували журнальні файли обладнання захисту ВК № 217. Як стало відомо з них, близько 8 години 59 хвилин 26 жовтня під обліковим записом голови ОВК невідомою особою здійснено вдалу спробу авторизації на комп’ютері адміністратора. О 9 годині 04 хвилин до цього комп’ютера було підключено змінний носій інформації (флеш-карту) на якому штатним засобом антивірусного захисту було виявлено та ліквідовано шкідливе програмне забезпечення. Файл мав назву OVK2014_217.exe і виявився одним з видів мережевого хробака. В профілактичних цілях ЦВК було ініційовано процес зміни автентифікаційних даних для всіх користувачів ОВК №217 - адміністратора, голови ОВК та двох операторів".

Ніч 26 жовтня. Віртуальний арешт

Близько 21 години до ОВК №217, що розташована у двоповерховій будівлі за адресою вул. Героїв Дніпра, 32-а, приїхав автобус з бійцями міліцейського спецпідрозділу "Миротворець" з автоматичною зброєю. Автобус невдало паркується, задні колеса залишаються у піску, і бійці починають витягувати важку машину на асфальт.

Практично в той же час в інтернеті з'являється повідомлення Арсена Авакова, що голову ОВК 217 затримує міліція. На всі запитання про уточнення інформації, міліція здивовано знизує плечима, мовляв, питайте в Авакова. У заяві міністра також йдеться про “150 тітушок”, яким ніби то протистоїть його радник Шкіряк.

До приміщення ОВК згодом справді підходить Шкіряк. Бачить фотографа LB.ua, впізнає, тисне руку і питає: “Ще голову комісії не затримали? Зараз будемо затримувати”. У супроводі якихось людей він проходить до кабінету голови комісії, за ним слідують журналісти.

"СБУ "працює" з головою комісії", - пояснює Шкіряк, виходячи. Каже, треба поговорити з міністром. Демонстративно перед журналістами говорить по телефону, зазначаючи, що "є підстави для затримання голови ОВК".

Згодом люди, які приїхали зі Шкіряком, вийшли з кабінету голови та, нічого не коментуючи, йдуть на вулицю. Журналісти вирішують "штурмувати" кабінет голови ОВК самостійно.

Віктор Гольдський, що весь час відмовлявся від пояснень, змушений відповідати на запитання. Дуже обережно, розмірковуючи над кожним словом, він каже, що ніхто не висував проти нього ніяких звинувачень, що рішення про зміну технічних працівників комісія приймала колегіально, що це рішення вже скасовано, а комісія готова до роботи.

За 10 хвилин у приміщення знов приходить Зорян Шкіряк: "СБУ не знайшла причин для затримання голови комісії, але він буде оштрафований". Втім, і про штраф голова ОВК нічого не знає.

Фото: LB.ua

Ситуацію прояснює джерело LB.ua зі штабу Столара. За словами співрозмовника, "цирк" перед журналістами з нібито-то арештами, "тітушками" і т.д. пов’язаний, вочевидь, зі спробою тиску на голову комісії. "Штаб Столара вже розпущений… Паралельний підрахунок показав, що він програє вибори і нічого "мутити" не буде. В штабі Білецького даних по виборах не мають, напевно думають, що Столар спробує використати всі способи для перемоги, тому й влаштовують цей "цирк".

27 жовтня. Визнання переможця

Близько 01:40 Вадим Столар написав у Facebook, що визнає переможцем Андрія Білецького: "Як тільки дізнався про результат паралельного підрахунку — відразу привітав Андрія особисто".

За даними ЦВК за результатами 98,73% опрацьованих протоколів, Білецький перемагає Столара з 33,77% голосів виборців проти 17,19% голосів виборців.

Андрій ЯніцькийАндрій Яніцький, редактор економічного відділу LB.ua
Вікторія МатолаВікторія Матола, Редакторка відділу "Право"
Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram