Народився 8 січня 1942 року, Оксфорд, Велика Британія.
1962 року закінчив Оксфордський університет і почав займатися теоретичною фізикою.
Мав захворювання мотонейронів, бічний аміотрофічний склероз, перші ознаки якого виявилися в 21 рік. Спершу вони були слабкими: легка незграбність і кілька несподіваних падінь. Однак згодом, як можна було передбачити, знаючи природу захворювання, невиліковний стан лише гіршав. До 1974 року сім'я професора сама давала раду із захворюванням. На той час він ще міг самостійно їсти, вставати й лягати в ліжко, хоча довгі прогулянки були вже не під силу. За кілька років стало очевидним, що він більшу частину своїх днів проводитиме в колісному візку та потребує професійного доглядача.
1985 року захворів на пневмонію, яка дала серйозне ускладнення. Після необхідної операції втратив голос. Відтоді й до кінця життя йому була потрібна цілодобова допомога відданої команди людей.
Впродовж усього життя фізик не припиняв працювати.
Впродовж 30 років працював на посаді Лукасівського професора математики в Кембриджському університеті, тобто на тій самій посаді, що її 300 років тому обіймав Ісаак Ньютон.
Дослідження Гокінга переважно стосується космології та квантової гравітації. Його основні досягнення:
Відомий за працями з дослідження чорних дір, теоретичної космології, квантової гравітації.
Активно займався популяризацією науки. У квітні 1988 вийшла його книга «Коротка історія часу», яка стала бестселером. Завдяки цій книзі він став відомим на весь світ.
Потім були написані книги «Чорні діри та молоді всесвіти» (1993) та «Світ у горіховій шкаралупці» (2001). У 2005 вийшло нове видання «Короткої історії часу» — «Найкоротша історія часу», написане у співавторстві з Леонардом Млодиновим.
На телебаченні виходили науково-популярні фільми за участі Гокінга: шестисерійний «Всесвіт Стівена Гокінга» (англ. Stephen Hawking's Universe) (1997) та трисерійний «У Всесвіт зі Стівеном Гокінгом» (англ. Into the Universe with Stephen Hawking) (2010). У 2012 вийшов фільм «Великий задум за Стівеном Гокінгом» (англ. Stephen Hawking's Grand Design).
Був атеїстом. У британській політиці Гокінг був прихильником лейбористів. У березні 1968 року брав участь в марші проти війни у В'єтнамі.
Підтримував ядерне роззброєння, охорону здоров'я та боротьбу зі змінами клімату; війну в Іраку 2003 року називав «військовим злочином», а також бойкотував конференцію в Ізраїлі через незгоду з політикою влади цієї країни щодо палестинців.
Гокінг виступав за колонізацію інших планет та розвиток космічних польотів через стурбованість тим, що життю на Землі загрожують раптова ядерна війна, генетично модифіковані віруси, глобальне потепління та інші небезпеки. На його думку, переселятися потрібно у найближчі сто років, терміну 30 років цілком достатньо, щоб створити базу на Місяці, і 50 років — на Марсі.
1965 — одружився з Джейн Вайлд, 1967 року у них народилися син Роберт, донька Люсі (1970) і син Тімоті (1979). Стосунки Стівена з Джейн поступово гіршали, і 1990 року вони стали жити окремо. Після розлучення з Джейн 1995 року Гокінг одружився зі своєю доглядальницею Елейн Мейсон, з якою прожив 11 років. У жовтні 2006 року вони також розлучилися.
Гокінг помер у віці 76 років у своєму будинку в Кембриджі в ніч на 14 березня 2018 року. Причину смерті не було розкрито. Зазначено лише те, що він помер у спокої. Дата смерті Стівена Гокінга (з огляду на те, що він був всесвітньо відомим науковцем) є символічною, бо він помер у Міжнародний День Числа Пі. Цікаво й те, що Гокінг народився в день смерті Галілео Галілея, а помер — в день народження Альберта Ейнштейна — обидва науковці, як і Гокінг, зробили дуже багато у вивченні гравітації.
Прах Гокінга був похований у Вестмінстерському абатстві у Лондоні 15 червня 2018 р. поряд з могилами Ісаака Ньютона і Чарльза Дарвіна.
19.03.2018