Чарльз III

Король Великої Британії

Чарльз III

Чарльз III (англ. Charles III, King of United Kingdom), повне ім'я – Чарльз Філіпп Артур Джордж (англ. Charles Philip Arthur George) – король Великобританії та королівств Співдружності з Віндзорської династії, верховний головнокомандувач збройних сил Великобританії, верховний правитель Церкви Англії, Глава Співдружності Націй. Чинний монарх у чотирнадцяти незалежних державах: Австралії, Антигуа та Барбуді, Багамських Островах, Белізі, Гренаді, Канаді, Новій Зеландії, Папуа - Новій Гвінеї, Сент-Вінсенті та Гренадінах, Сент-Кітсі та Невісі, Сент-Люсі , Ямайка.

Син королеви Єлизавети II, найдовше в історії Британії залишався принцом Уельським і спадкоємцем трону, за рахунок чого був більшу частину життя відомий як принц Чарльз.

Місце народження

Чарльз народився в Букінгемському палаці в Лондоні під час правління його діда по материнській лінії Георга VI 14 листопада 1948 року, о 21:14 (GMT), перша дитина принцеси Єлизавети, герцогині Единбурзької та Філіпа Герцога Единбурзького та королеви Єлизавети.

15 грудня 1948 р. у музичній кімнаті Букінгемського палацу відбулися хрестини принца (хрещений архієпископом Кентерберійським, Джеффрі Фішером). Його хрещеною матір'ю стала принцеса Маргарет – сестра Єлизавети. У віці трьох років і трьох місяців (лютий 1952) став спадкоємцем британського престолу після смерті Георга VI і сходження на престол Єлизавети II. Принц Чарльз – старший брат принцеси Анни (нар. 1950), принца Ендрю (нар. 1960) та принца Едварда (нар. 1964).

Чарльз був присутній на коронації своєї матері у Вестмінстерському абатстві 2 червня 1953 року, де він сидів поруч із бабусею та тіткою. Як було прийнято для дітей вищого класу на той час, гувернантка Кетрін Піблз була призначена для початку освіти принца у віці від п'яти до восьми років.

Освіта

У 1955 році Букінгемський палац оголосив, що Чарльз відвідуватиме школу, а не матиме приватного репетитора, що зробило його першим спадкоємцем, який здобув освіту таким чином. 7 листопада 1956 року Чарльз приступив до занять у школі Хілл Хаус, на заході Лондона. 

Потім Чарльз навчався у двох колишніх школах свого батька – Підготовчій школі у Беркширі, Англія, з 1958 року, а потім у Гордонстоуні на північному сході Шотландії, розпочав заняття там у квітні 1962 року.

Він провів два семестри в 1966 році в кампусі Тімбертопу в гімназії Джилонг у Вікторії, Австралія, за цей час він відвідав Папуа Нову Гвінею в шкільній поїздці зі своїм викладачем історії Майклом Коллінсом Персе.

Чарльз порушив королівську традицію вдруге, коли він вступив до університету після А-рівня, а не вступив до Збройних сил Великобританії. У жовтні 1967 р. його прийняли в Трініті-коледж, Кембридж, де він вивчав антропологію, археологію та історію. Під час свого другого курсу Чарльз відвідував Університетський коледж Уельсу в Аберістіте, вивчаючи історію та валлійську мову протягом семестру.

23 червня 1970 року він закінчив Кембридж, отримавши ступінь бакалавра мистецтв 2:2, таким чином ставши першим спадкоємцем, який отримав університетський ступінь. 2 серпня 1975 року йому присвоєно ступінь магістра мистецтв у Кембриджі (у Кембриджі магістр мистецтв – це вчене звання, а чи не аспірантура).

26 липня 1958 року Чарльзу було присвоєно титул принца Уельського, проте формальна церемонія інвеститури, під час якої Єлизавета II поклала на голову сина вінець принца Уельського, пройшла лише 1 липня 1969 року в замку Карнарвон в Уельсі.

Після інвеститури принц почав брати активну участь у громадському житті Великобританії. У 1970-х роках він брав участь у засіданнях Палати лордів, а також став першим за триста років членом королівської родини, який був присутнім на засіданні Кабінету міністрів. За деякими відомостями, Чарльза цікавила посаду генерал-губернатора Австралії, але у світлі конституційної кризи в цій країні в 1975 від цих планів змушений був відмовитися.

Паралельно, в 1971 - 1976 роках, Чарльз знаходився на військовій службі: пройшов курс навчання як пілот винищувача і військового вертольота , а також служив на флоті.

Є абсолютним рекордсменом в історії Великобританії за тривалістю перебування у статусі спадкоємця престолу, попередній рекорд (59 років) належав його прапрадідові Едуарду VII, а також найстарішим за віком із усіх принців Уельських. 

8 вересня 2022 року, після смерті своєї матері Єлизавети II , став королем Великобританії. Прем'єр-міністр Ліз Трасс повідомила, що новий британський король взяв ім'я Чарльза III.

Резиденції

У Лондоні офіційною резиденцією принца Уельського є Кларенс-Хаус. 

Принц також володіє маєтками Хайгроув у графстві Глостершир, Беркхолл у Шотландії та Луйневермуд в Уельсі.

Військові звання

14 листопада 2006 року – генерал (ВС Великобританії);

14 листопада 2006 року – адмірал (ВС Великобританії);

14 листопада 2006 року – головний маршал авіації (ВС Великобританії);

16 червня 2012 року – фельдмаршал (ВС Великобританії);

16 червня 2012 року – адмірал флоту (ВМС Великобританії);

16 червня 2012 року – маршал Королівських ВПС (ВС Великобританії) .

Титули

1948-1952: його Королівська Високість принц Чарльз Единбурзький.

З 1952 року: його Королівська Високість герцог Корнуолльський.

У Шотландії: з 1952: його Королівська Високість герцог Ротсейський, граф Каррік, барон Ренфрю, лорд Островів і великий стюард Шотландії. 2000-2001: його Світлість лорд верховний комісар Генеральної асамблеї Церкви Шотландії.

У 1958 році Чарльзу був наданий титул принца Уельського разом з додатковим титулом графа Честер. Повний офіційний титул став звучати як "His Royal Highness Prince of Wales, Duke of Cornwall, Earl of Chester" - "Його Королівська Високість принц Уельський, герцог Корнуольський, граф Честер".

Після смерті свого батька принца Філіпа в 2021 році Чарльз успадкував його титули і став відповідно 2-м герцогом Единбурзьким, графом Меріонетським і бароном Грінвічським. 

Суспільна діяльність та особисті інтереси

Принц Чарльз активно займається благодійністю, перебуває у різних суспільствах, зокрема патронує близько 400 структур. Він є засновником "Фонду принца" ("The Prince's Trust") та 15 інших благодійних організацій. Особливими областями його інтересів є охорона довкілля та вдосконалення міського середовища.

Лондонський Foundation for Building Community принца Чарльза займається просуванням архітектурних ідей неоісторизму. Під його егідою побудовано експериментальне нове місто Паундбері. Принц є автором низки книг з архітектури, живопису та садівництва, автором сценарію документальних фільмів з екології.

Принц Чарльз був активним гравцем у поло, любив полювання на лисиць (поки цей вид дозвілля не був заборонений у 2005 році) та рибалку. Відомо, що він малює аквареллю та захоплюється садівництвом.

Позиція щодо України

1 березня 2022 року принц Чарльз засудив вторгнення Росії в Україну і висловив свою підтримку українцям, які чинили опір агресору. «Ми солідарні з усіма, хто чинить опір жорсткій агресії», - заявив він. За словами принца, це "атака на демократію, на відкрите суспільство, на свободу". Члени британської королівської сім'ї рідко висловлюються з політичних питань, дотримуючись нейтральності. Також у квітні того ж року Чарльз зустрівся з сім'єю, яка втекла від війни в Україні.

Особисте життя та сім'я 

У 1979 році Чарльз зробив пропозицію своїй троюрідній сестрі Аманді Натчбулл - онуці легендарного полководця, останнього віце-короля Індії Луїса Маунтбеттена, проте Аманда своєї згоди на шлюб не дала.

У 1980 році він зустрічався з леді Сарою Спенсер, дочкою Джона Спенсера, 8-го графа Спенсера, і познайомився з її молодшою сестрою Діаною, з якою в результаті одружився 29 липня 1981 року.

Принцеса Діана здобула величезну популярність у Великобританії та за кордоном. Проте шлюб був невдалим. Відносини між подружжям незабаром зіпсувалися, і з 1992 року вони офіційно жили окремо, а 1996 року – розлучилися. До скандалу було привернуто значну увагу суспільства, він не найкраще позначився на репутації принца Уельського. Діана загинула в автокатастрофі в Парижі 1997 року.

У Чарльза і Діани народилися двоє синів: принц Вільям, нині герцог Кембриджський (нар. 21 червня 1982); принц Гаррі (Генрі), нині герцог Сассекський (нар. 15 вересня 1984).

9 квітня 2005 року принц Чарльз одружився вдруге на Каміллі Паркер Боулз, уродженої Шанд. Церемонія одруження відбувалася у цивільному, а не церковному порядку – вперше в історії британської королівської родини. За шлюбом з Чарльзом Камілла отримала всі його титули, але вважає за краще не використовувати свій титул принцеси Уельської, щоб уникнути неприємних асоціацій з покійною принцесою Діаною. Натомість вона використовує титул герцогині Корнуольської (в Англії) та Ротсейської (в Шотландії).

08.09.2022