День матері

Міжнародне свято

День матері

День матері - міжнародне і локальне свято на честь матері сім'ї, а також материнства, материнських зв'язків і впливу матерів у суспільстві. Його відзначають у різні дні в багатьох частинах світу, найчастіше в березні або травні. Свято доповнює подібні урочистості на честь членів сім'ї, такі як День батька, День братів і сестер та День бабусь і дідусів.

Історія

День матері в Україні відзначають щорічно у другу неділю травня. Свято встановлено у 1999 році відповідним указом президента Леоніда Кучми на підтримку ініціативи Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, міжнародної організації Жіноча спільнота, Спілки жінок України, громадської організації Союз українок.

Свято є міжнародним і в різних країнах світу припадає на різні дати, але в більшості країн це теж друга неділя травня (у США, Австралії, Канаді, Мексиці, Індії, Канаді, Канаді, Індії тощо). Наприклад, у Норвегії цей день відзначають у другу неділю лютого.

Ідею святкування Дня матері приписують американській активістці Джулії Ворд Хоув, яка опублікувала у 1872 році прокламацію Дня матері, а також вчительці з Графтона в Західній Вірджинії Анні Джарвіс, яка у 1907 році організувала меморіальну церемонію на згадку про свою померлу матір. Церемонія відбулася 10 травня. Джарвіс також написала листа міністрам, бізнесменам і політикам із проханням встановити День матері. Узаконив свято в США американський президент Вудро Вілсон 8 травня 1914 року.

Відомо також, що ще в Стародавній Греції віддавали данину Геї, матері всіх богів. Пізніше, з 1600 року, в Англії щорічно дотримувалися так званої "Материнської неділі", яка припадала на четверту неділю Великого посту. Цього дня всю прислугу відправляли по домівках, щоб вони приділили час своїм матерям. Традиційно випікався спеціальний пиріг.

Цього дня заведено вітати матерів, віддавати належне материнській праці. Традиційно в День матері в багатьох країнах мамам дарують подарунки, листівки та квіти. А, наприклад, у Мексиці святкування Дня матері супроводжується спеціальними католицькими месами, під час яких у соборах у виконанні оркестру лунає "las mananitas", а для всіх матерів влаштовується святковий обід.

Релігійне підґрунтя

День матері відзначають другої неділі травня, який уважається місяцем Пречистої Діви Марії. До Матері Божої звертаються християни, просячи заступництва та допомоги. У травні, коли Природа-Мати виряджає свою Доню-Землю в пишному уборі весняних квітів у дорогу життя, праці та радості, люди висловлюють подяку материнській самопожертві та відзначають День матері.

Богородиця посідає чільне місце в релігійній свідомості українців. Це пов'язане з ментальністю та суспільним ладом. Ще здавна князі благали її про заступництво, віддавали честь і хвалу Марії за перемогу в битвах. Богородиця стала опікункою лицарів українського духу — козацтва.

22.03.2017