Благовіщення Пресвятої Богородиці

Християнське свято

Благовіщення Пресвятої Богородиці

Дата: 25 березня

Благовіщення Пресвятої Богородиці - одне з 12 головних (двунадесятих) свят у православному календарі. Благовіщення означає "блага" або "добра" звістка. Цього дня Діві Марії з'явився архангел Гавриїл і сповістив їй про прийдешнє народження Ісуса Христа - сина Божого і спасителя світу.

З 2024 року Благовіщення Пресвятої Богородиці українці святкуватимуть за новим юліанським календарем. Якщо до цього віряни святкували Благовіщення Пресвятої Богородиці 7 квітня, то після переходу на новий календар його святкують 25 березня.

Історія

До 14 років Пресвята Діва виховувалася в храмі, а потім, згідно із законом, повинна була залишити храм, як така, що досягла повноліття, і або повертатися до батьків, або вийти заміж. Священники хотіли видати її заміж, але Марія оголосила їм про свою обіцянку Богові - залишитися назавжди Дівою. Тоді священники заручили її далекому родичу, вісімдесятирічному старцю Йосипу, щоб він дбав про неї і охороняв її дівоцтво. Живучи в Галілейському місті Назареті, в домі Йосипа, Пресвята Діва Марія вела таке саме скромне й усамітнене життя, як і при храмі.

Через чотири місяці після заручин, Ангел з'явився Марії, коли вона читала Святе письмо і, увійшовши до неї, сказав: "Радуйся Благодатна! Господь із тобою! Благословенна ти між жінками". Архангел Гавриїл сповістив їй, що вона знайшла найбільшу благодать у Бога - бути матір'ю сина Божого.

Марія в подиві запитала Ангела, як може народитися син у тієї, яка не знає чоловіка. І тоді Архангел відкрив їй істину, яку він приніс від Бога: "Дух Святий знайде на тебе, і сила Всевишнього осяє тебе; тому і народжуване Святе наречеться Сином Божим". Осягнувши волю Божу і цілком віддаючи себе їй, Пресвята Діва відповідала: "Се, раба Господня; нехай буде мені за словом твоїм".

У Назареті, на тому місці, де Архангел Гавриїл благовістив Діву Марію, побудований храм. Святкування Благовіщення встановлене Церквою у IV столітті.

На Благовіщення в храмах проходить всеношна, яка починається з Великого повечір’я, і читається літургія святого Іоана Златоуста. Парафіянам розповідають, що Благовіщення є початком нашого спасіння, що слова Архангела Гавриїла звістили Пречистій Діві Марії ту велику предвічну таємницю, яка була в задумі Пресвятої Тройці ще до створення світу, про спасіння людства через втілення Другої Іпостасі Пресвятої Тройці.

Свято Благовіщення Пресвятої Діви Марії оспівує велич і гідність Богородиці, Її духовну чистоту, Її безцінну заслугу в справі спасіння роду людського. Святий Григорій Палама (1296–1359) наголошував, що Втілення Господа нашого Ісуса Христа було б неможливим без вільної згоди на це Божої Матері. Господь ніколи не переступає вільний вибір людини. Якби Пречиста Діва дала іншу відповідь Архангелові, ми б продовжували жити під законом Старого Заповіту і Євангеліє Христове не лунало б у світі. Не було б ні спасительного подвигу на Голгофі, ні тріумфального Воскресіння Господа нашого Ісуса Христа, бо самій людині неможливо перемогти силу диявола. І тільки коли Божа любов поєдналася з вільним вибором людини, став можливим прихід у наш світ Творця, поєднання Всемогутнього Бога зі своїм творінням.

Український народ особливо шанує свято Благовіщення і суворо забороняє цього дня будь-яку працю. Вважається, що навіть птаха на Благовіщення гнізда не в’є, а святкує.

22.08.2024