ГоловнаЕкономікаБізнес

В "Укрзалізниці" ситуація з локомотивами гірша, ніж з вагонами, - експерти

На Одеській дорозі немає чим вивезти під завантаження 30 ешелонів.

В "Укрзалізниці" ситуація з локомотивами гірша, ніж з вагонами, - експерти

"Укрзалізниця" не винесла уроків з торішнього транспортного колапсу і не готова забезпечити вантажовідправників належним обсягом рухомого складу.

Про це заявив президент Української зернової асоціації (УЗА), директор компанії New World Grain Україна (Soufflet Group) Микола Горбачов. За його словами, близько 30 поїздів сьогодні заблоковані на Одеській дорозі, де не вистачає локомотивів, щоб вивезти їх під завантаження.

Вирішити проблему залізничне відомство може, зосередивши свої ресурси на закупівлі локомотивів і створивши умови для придбання вагонів самими вантажовідправникам.

"Є проблема і з вагонами, і з локомотивною тягою, але немає стратегічного рішення. Оце найбільша біда. Держава нічого не будує. А бізнес не може це робити, тому що окупність вагона становить 15 років", - зазначив Микола Горбачов.

Про недостатні інвестиції в дефіцитну локомотивну тягу також говорить директор з розвитку бізнесу групи UkrLandFarming Олександр Руденко.

"Для зернових вантажів, на жаль, проблема залишається доволі гострою. Наприклад, два тижні тому на Одеському напрямку були певні складнощі, пов'язані з дефіцитом рухомого складу, а саме локомотивів для виконання, в тому числі маневрових робіт з порожніми і завантаженими вагонами. Ці проблеми не виникли за один-два-три роки, це низка проблем, які накопичувалися десятками років. Брак фінансування на закупівлю й оновлення рухомого складу може призвести до повторення ситуації, яку відчули на собі власники зернових вантажів наприкінці 2016 року. Тоді вагони простоювали біля елеваторів по три доби, їх просто не подавали на елеватор під навантаження, а на ділянках, де повинні працювати по 5 локомотивів, працював один", - уточнює Олександр Руденко.

За словами Миколи Горбачова, виходом із ситуації могло б стати створення сприятливих умов для інвестування приватного капіталу.

"Бізнес готовий виступити інвестором будівництва, щоб забезпечити свої потреби в перевезеннях вантажів, але для цього не створені умови. Потрібна інвестиційна привабливість по вагонах, яка формується за рахунок різниці тарифів за використання вагонів загального і приватного парків. Якщо бізнесу зроблять цю різницю в 30%, то він побудує вагони", - говорить президент УЗА.

На думку транспортного експерта Андрія Ісаєва, причинами падіння обіговості вагонів і швидкості руху поїздів є нестача локомотивної тяги і невисока пропускна здатність інфраструктури, особливо на завантажених припортових ділянках. Тому "Укрзалізниці" слід переглянути пріоритети в інвестиційній політиці і спрямувати кошти на закупівлю локомотивів.

"Звичайно, можна накупити вагонів, які будуть відстоюватися біля паркана або на під'їздах до портів в очікуванні вивантаження. Але більше вантажів залізницею від цього їздити не стане. Передусім варто сконцентруватися на підвищенні ефективності роботи вагонів (обіговість, зниження простоїв і т.д.) за рахунок усунення реальних проблем в організації руху і забезпечення локомотивною тягою", - вважає Андрій Ісаєв.

За його словами, недавні обмеження руху на Одеській залізниці через брак електровозів - пряме підтвердження цього.

Нагадаємо, наприкінці 2016 року член правління "Укрзалізниці", відповідальний за виробничий блок питань, Іренеуш Василевський повідомив, що для перевезень не вистачає близько 100 локомотивів. "Особливо гостре питання з тепловозами", - сказав Василевський. У 2017 році дефіцит локомотивів може подвоїтися.

Читайте головні новини LB.ua в соціальних мережах Facebook, Twitter і Telegram