ГлавнаяПолитика

Тимошенко поважчала на 50 кілограмів

Коли йдеться про Юлію Тимошенко, соціологія відпочиває. Лідер БЮТ черговий раз підтвердила цю тезу, коли з’явилися результати екзит-полів після закриття виборчих дільниць. Навіть найбільш песимістичні екзит-поли давали Тимошенко майже вдвічі кращий результат, аніж демонстрували останні соціологічні опитування.

Тимошенко поважчала на 50 кілограмів
Фото: Макс Левин

Отже, Тимошенко на своїй першій після закриття виборчих дільниць прес-конференції із запалом звинувачувала соціологів у «продажності». Хоча вина соціологів тут не велика, насправді це феномен Тимошенко: набирати вкрай мало при опитуваннях, значно більше – при волевиявленні.

Може це пояснюється гендерною винятковістю Тимошенко, може чоловіки соромляться говорити, що голосуватимуть за жінку? На цих виборах на величезну похибку соціологів вплинув і той факт, що Тимошенко була представником влади, а зізнаватися у підтримці влади у нашій країні не модно. Цікаво, що результати інших кандидатів соціологія показує більш-менш вірно в межах звичайної похибки, а похибка щодо Тимошенко може бути 100-відсотковою.

Отже, результати екзит-полу для Юлії Володимирівни перевершили всі очікування її соратників. Навіть найбільш песимістичний показав: вона істотно зменшила відрив від Януковича порівняно з попередніми виборами.

Звичайно найбільше Тимошенко сподобався результат Національного Екзит-полу, що встановив різницю між нею та Януковичем лише на 4 відсотки (31% у Януковича, 27% у Тимошенко). Отже, схоже на те, що перший тур став для Юлії Володимирівни проміжною перемогою, а соціологія вкотре зганьбилася. Принаймні, так здавалося вночі - до оприлюднення офіційних даних ЦВК.

Хоча, завдяки помилці соціологів день голосування був дуже інтригуючим. Особливо злий жарт соціологія зіграла з Тігіпко. Адже за кілька днів до виборів - дала йому надію пройти в другий тур разом з Януковичем. У штабі Тігіпка цією новиною так захопилися, що віра в диво трималася до останньої хвилини голосування. «Ми в очікуванні дива», - прямо заявив автору соратник Тігіпка Борис Андресюк за дві години до закриття виборчих дільниць. Він розповів, що зранку відрив від Тимошенко був невеликим, але незабаром ситуація дещо погіршилась. «Проблема в тому, що спостерігається низька явка в містах, більше голосують у селах. А наш виборець живе в місті. Є сподівання, що він проголосує в кінці дня», - говорив тоді Андресюк.

Однак дива не сталося. У Тігіпка, якщо вірити екзит-полам, 13%.

Якщо дива не сталося у Тігіпка, це означає, що пощастило Юлії Володимирівні. Цікаво, що, поки не закрилися дільниці, соратники Тимошенко, на яких легко можна було натрапити в «Хайяті», (де БЮТ, традиційно уже, організував нічний прес-центр), мали доволі стурбований вигляд . Готувалися до всього, аж до «все пропало». Ось, наприклад, з кислим обличчям перед очі автора з’явився Портнов. «Невже все так погано?» - спитав автор. «Нормально. Ви на моє обличчя не дивіться, я просто не виспався», - відповів Портнов. Однак прогнозувати результат виборів не став, на той час занадто важке це було питання.

У штабі Януковича, навпаки, як в Багдаді, все було спокійно. Там особливо не переживали, «біло-блакитні» не мали й тіні сумніву, що перемога Лідера в першому турі – справа вирішена.

Одна тема хвилювала штаб Януковича - участь грузинських журналістів на виборах на Донбасі. Тільки й мови було про страшних грузинських бойовиків, що зривають роботу дільниць. Регіонали розповідали, що Саакашвілі на прохання Ющенко-Тимошенко направив елітний грузинський спецназ. Донецькі хлопці так злякалися грузинів, що навіть забули класика Лєрмонтова, який стверджував, що грузини - це не той кавказький народ, якого треба остерігатися. «Бежали робкие грузины», - писав Лєрмонтов у своїй поемі про Кавказ.

До речі, штаб Януковича вперше за всю історію розташувався на виборчий день і ніч не в кінотеатрі «Зоряному», а в готелі «Інтерконтиненталь», що на Михайлівській площі. Цікаво, що якраз навпроти був готель «Хайят», в якому розмістився штаб Юлії Тимошенко.

Отож, журналісти кочували туди-сюди. «Ставка» Януковича мала барський вигляд: великі зали, кришталеві люстри. А от на дрібницях Віктор Янукович зекономив. Так, бутерброди для журналістів розійшлися враз.

Всі фото: Макс Левін

Тоді як в «Хайяті» пирували по повній. Якби побачив це Маяковський, неодмінно б процитував сам себе: «Ешь ананасы, рябчиков жуй, день твой последний приходит буржуй».

Отож, журналісти тусувалися у Януковича, а їсти бігали до Тимошенко.

Віктор Федорович продемонстрував надзвичайну відкритість. В його штабі не було рамок, перевірки документів, а його соратники являли собою саму люб´язність.

Що ж стосується штабу діючого президента Віктора Ющенка, то там відчувався розпач. Штаб традиційно розташувався в Українському Домі, де переважали помаранчеві кольори. З динаміків звучали бойові пісні Помаранчевої революції, але атмосфера панувала, як на біло-блакитних майданах у часи тієї ж революції.

Роман Безсмертний стояв, схиливши голову. Навколо так само згорьовано стояли останні воїни Президента. Надії, що у Віктора Ющенка є прихований електорат, не справджувались. Діючий президент програвав з непристойно низьким результатом.

Повеселила присутніх лише Віра Ульянченко, що раптом цілком серйозно заявила, що Віктор Андрійович залишиться Президентом. «Ми не довіряємо екзит-полам і віримо, що Ющенко проходить у другий тур».

Щоправда сам Ющенко очевидно думав інакше, бо на очі журналістам не з’явився.

Зате повз автора пройшов змарнілий брат Президента. На простеньке питання журналіста, які настрої панують в штабі Ющенка, Петро Андрійович відповів таким ненависним поглядом, ніби його спитали щось непристойне. За тим - відвернувся і пішов.

Тим часом у штабі БЮТ вирувало життя. В останні, перед закриттям дільниць, хвилини, по «Хайяту» забігали окрилені щастям БЮТівці. Скоро результати екзит-полу продемонстрували, звідки взялася вся ця неймовірна ейфорія.

Тимошенко, до речі, не спішила демонструвати свою радість журналістам. На очі преси – з’явилася лише о 21 годині. Прийшла, як звичайно – вся в білому з традиційною косою. Виступала Тимошенко на фоні даних Національний екзит-полу, що демонстрував відрив Тимошенко від Януковича на рівні 4 відсотків. До речі, трохи згодом в штабі БЮТ підкорегували ці оптимістичні цифри на ще ліпші. Опівночі Тимошенко відставала від Януковча начебто лише на 2 відсотки.

Сама промова Тимошенко була промовою переможця. «Шансів у Януковича, який представляє кримінальні кола, не існує. Його рука ніколи не ляже на Пересопницьке Євангеліє», - віщала Тимошенко. Головна її думка полягала в тому, що тепер всі демократичні кандидати повинні передати їй своїх виборців їй. «Я розумію тих людей, що голосували за Тігіпка та Яценюка. Вони хотіли змін, я забезпечу їм ці зміни. Я розумію тих людей, що голосували за Ющенка. Вони хочуть, щоб Україна відбулася як національна та демократична країна. Я це їм забезпечу», - обіцяла вона.

Треба сказати, в штабі ЮВТ цілком серйозно плюсували в одну купу голоси Тимошенко, Тігіпка, Яценюка, частково Литвина і мріяли, що стільки візьме Тимошенко в другому турі. У цей час всі ці кандидати, як один, заявили: не закликатимуть своїх виборців підтримати ні Януковича, ні Тимошенко.

Однак Юлія Володимирівна впевнена в протилежному. «Весна переможе», - традиційно заявила вона.

Кадрові питання, на кшталт: чи обіцятиме Тігіпку прем´єрство, Юлія Володимирівна не коментувала.

Коли ж її раптом спитали про справу Гонгадзе - вона, як колись Ющенко, пообіцяла довести її до кінця. «Георгій Гонгадзе - це була людина, яку я поважала і мала за свого друга». «А чи відбудеться суд над Кучмою?» - пролунало наступне питання. «Я не прокурор - відповіла Тимошенко, - я тільки обіцяю, що зроблю все, щоб Кучми більше не народжувалися». Після деякої паузи вона додала: «І Януковичі теж».

Паралельно з прес-конференцією Тимошенко в штабі Януковича виступала Ганна Герман. Вона, звичайно, роздувала, як могла, перемогу свого лідера. Основна теза: «Наш Янукович набрав більше ніж три провладні кандидати – Тимошенко, Ющенко, Литвин». Герман запевняла: найчесніший той екзит-пол, який давав Януковичу відрив від Тимошенко в 10 відсотків.

Хоча її оптимізм не розділяв Ринат Ахметов, що тусувався кулуарами і радо спілкувався з журналістами. «Якщо буде розрив в 5 відсотків, це буде дуже хороший результат», - переконував Ахметов.

«А ви щиро бажаєте, щоб Янукович став Президентом?» - засумнівалася тоді журналіст Соня Кошкіна. Ахметов переконував, що щиро-щирісінько, а в той же час реабілітовувався перед Тимошенко. Зокрема, доводив присутнім: що звинувачення Юлії Володимирівни проти олігархів його не стосуються.

«Кишені у олігархів знаєте які?», - Ахметов показав рукою від поясу до коліна. «А в мене, як бачите, звичайні. Я не олігарх, олігархи кошти в кишені складають, а я створюю нові робочі місця», - заявив Ахметов.

На запитання, чи буде він святкувати перемогу Януковича, відповів: «Я футбольна людина, звичайно буду. Перший тайм виграли – отже треба святкувати».

Поки преса спілкувалася з Ахметовим, по коридору пройшов хмурий і мовчазний Віктор Янукович, що зовсім не був схожий на людину, що збирається щось святкувати. Жодна посмішка не змогла приклеїтися на його суворе обличчя. Було видно: отриманий результат його морально вбив.

Однак, на трибуні Янукович взяв себе в руки - посміхнувся. Він розповідав, як у нього все чудово, ось у Тимошенко, навпаки, біда. «Я подивився брифінг прем’єр-міністра. Я побачив: вона в розпачі», - заявив Янукович.

Щоправда, чому Янукович зробив такий висновок, він так і не пояснив.

Що цікаво: жодний з двох переможців першого туру не був налаштований святкувати перемогу. Янукович, зрозуміло, не був задоволений результатом. У Тимошенко з настроєм теж несклалося.

Її соратник Олександр Абдуллін розповів: Юлія Володимирівна сказала команді: «Не треба розслаблятися». Отож, шампанське не пили. Поздоровлень не приймали. В останній момент Тіна Кароль принесла Тимошенко букет білих троянд – це були всі квіти для Юлії Володимирівни.

Ще не минуло опівночі, як лідери штабів переможців роз’їхалися по домівках. Так тихо й спокійно проминула ніч першого туру. В принципі, його результат був давно прогнозований. Сюрпризом стало лише те, що Янукович не надто випередив Тимошенко. Отож, другий тур стане боротьбою кандидатів однієї вагової категорії.

Татьяна Чорновол Татьяна Чорновол , специальный корреспондент LB.ua
Читайте главные новости LB.ua в социальных сетях Facebook и Twitter