Усенко-Чорна Жанна Іванівна

Екс-заступник голови Центральної виборчої комісії

Усенко-Чорна Жанна Іванівна

Місце народження

Народилася 1 травня 1973 у Києві.

Освіта

У 1997 закінчила Київський національний університет імені Тараса Шевченка за спеціальністю «Історія», у 2000 році — Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка за спеціальністю «Міжнародне право».

Кар'єра

Трудову діяльність розпочала в серпні 1999 головним консультантом Національного бюро у справах дотримання Конвенції про захист прав і основних свобод людини Міністерства юстиції України.

З травня 2000 — головний консультант секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, пізніше обіймала посади юридичного радника проекту закритого акціонерного товариства «Євро-Україна Консалтинг», головного консультанта секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, головного консультанта Управління Адміністрації Президента України по зв'язках з Верховною Радою України, Конституційним Судом України і Кабінетом Міністрів України, заступника завідувача відділу цього ж Управління.

У грудні 2004 року призначена членом Центральної виборчої комісії. З червня 2007 — заступник Голови Центральної виборчої комісії.

20 вересня 2018 року Верховна Рада звільнила Жанну Усенко-Чорну з посади заступника голови Центральної виборчої комісії.

Конфлікт

У квітні 2008-го до парламенту надійшло подання президента Ющенка про дострокове припинення повноважень заступника голови ЦВК Усенка-Чорної "у зв'язку з порушенням присяги" та у зв'язку з поданням аналогічного подання її шефом Шаповалом.

Незадовго до того, у березні, Шаповал призначив службове розслідування діяльності Усенко-Чорної, приводом для якої, окрім іншого, став проект постанови ЦВК про визнання обрання депутатами Київради кількох представників БЮТ (натомість тих, хто перейшов до лав прихильників столичного мера Леоніда Черновецького ). Автором документа була саме Усенко-Чорна і, на думку голови Центрвиборчкому, проект не був юридично бездоганним.

Крім того, приблизно в ті ж дні Усенко-Чорна запропонувала Шаповалу подати у відставку, оскільки комісія, яку він очолює, довгий час не могла зібратися для реєстрації нових депутатів Київради від БЮТ. На думку бютівців та низки політичних спостерігачів, рішення ЦВК на користь Блоку Тимошенко не влаштовувало Секретаріат президента. Вважається, що команда Ющенка не зацікавлена у посиленні позицій Юлії Тимошенко та її блоку "за визначенням". У тому числі й на такому стратегічно важливому об'єкті, як Київ.

На захист заступника голови Центрвиборчкому відразу ж стала особисто прем'єр. "Наша політична сила не дасть за жодних обставин звільнити цю чесну та відповідальну людину", - сказала на прес-конференції лідер БЮТ. І додала, що Секретаріат президента влаштував цькування Усенко-Чорної через її принципову позицію щодо реєстрації нових бютівців у законодавчому органі столиці.

Відзнаки

Заслужений юрист України, нагороджена Почесною грамотою Кабінету Міністрів України.

08.10.2018