Протасевич Роман Дмитрович

Білоруський громадсько-політичний діяч, блогер, ексредактор децентралізованого білоруського ЗМІ NEXTA

Протасевич Роман Дмитрович

Місце народження

Народився 5 травня 1995 року, Мінськ.

Діяльність

Роман Протасевич — опозиційний активіст з юного віку. Він брав участь в акціях протесту на початку 2010-х. 6 липня 2011 року його було затримано в Мінську за участь в акціях «мовчазного» протесту, після чого був виключений з ліцею БНТУ і продовжив навчання в середній школі № 94 Мінська.

З осені 2011 року був членом Молодого Фронту. До 2012 року він був одним з адміністраторів великої опозиційної групи в соціальній мережі Вконтакте.

Вступив на факультет журналістики Білоруського державного університету, але незабаром був відрахований з нього. Попри відсутність формальної освіти, працював у декількох білоруських ЗМІ (Європейське радіо для Білорусі, Радіо Свобода тощо) журналістом. 22 січня 2020 року Протасевич попросив політичного притулку в Польщі. Останнім часом жив у Вільнюсі.

Станом на 2020 рік, Протасевич керував Telegram-каналом «NEXTA» разом із його засновником Степаном Путилом. У серпні 2020 року, після того як білоруська влада намагалася відключити доступ до Інтернету під час президентських виборів 2020 року, NEXTA стала одним з основних джерел інформації про протести проти фальсифікованих виборів і розпочала їхню координацію. За тиждень на каналі з'явилось майже 800 000 нових підписників.

5 листопада 2020 року, Протасевича та Путила звинуватили в організації масових заворушень (ст. 293 білоруського Кримінального кодексу), діях, що грубо порушують громадський порядок (ст. 342), та розпалюванні соціальної ворожнечі на основі професійної належності (ст. 130, част. 3).

19 листопада 2020 року, білоруський КДБ включив їх до списку терористів. Повідомлялося, що через ці звинувачення Протасевичу загрожує смертна кара в Білорусі.

Інцидент з Boeing 737 під Мінськом

23 травня 2021 року борт FR4977 ірландської авіакомпанії Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса з Протасевичем на борту, отримав повідомлення про мінування і приземлився в національному аеропорту Мінськ. Спочатку державне агентство БелТА повідомило, що ініціатива дострокового приземлення виходила від пілотів, однак згодом представник Ryanair повідомив, що курс літака був змінений за вказівкою білоруського центру з управління повітряним рухом. Від білоруських диспетчерів, за твердженням авіакомпанії, надійшла інформація про загрозу вибуху літака.

Після посадки Роман Протасевич був затриманий опергрупою КДБ Білорусії.

Посилання

24.05.2021