​Мнангагва Еммерсон

Президент Зімбабве

​Мнангагва Еммерсон

Місце народження

Народився 15 вересня 1942 року, Звішавані (Південна Родезія, нині Зімбабве). Початкову освіту здобув у сільській школі. Згодом родина перебралася до Північної Родезії, де Еммерсон Мнангагва закінчив будівельне училище та вступив до технічного коледжу. З коледжу було виключено за політичні виступи проти колоніальної влади. Складався в Об'єднаній партії національної незалежності.

У 1962 році Еммерсон Мнангагва вступив до Союзу африканського народу Зімбабве (ZAPU). Пройшов первинне військове навчання у тренувальному таборі ZAPU Танганьїці, потім у Єгипті.

Участь у партизанській війні

У серпні 1963 року Еммерсон Мнангагва перейшов із ZAPU до Африканської національної спілки Зімбабве (ZANU). Це призвело до арешту Мнангагви та групи його однодумців єгипетською владою. Про звільнення домовлявся особисто Роберт Мугабе. З Єгипту Мнангагва виїхав до Танганьїки, потім був направлений до тренувального табору організації ФРЕЛІМО, з якою Мугабе підтримував союзні відносини.

З групою бойовиків ZANLA Еммерсон Мнангагва проходив військову та ідеологічну підготовку у КНР. Звідти знову прибув до Танзанії, де увійшов до складу військово-диверсійної "Групи Крокодил" (прізвисько Ngwena - Крокодил отримав і особисто Мнангагва). Займався доставкою зброї та переправкою бойовиків у партизанські загони, що діяли у Південній Родезії. Розробляв плани та контролював здійснення нападів на білих фермерів та родезійських силовиків.

У січні 1965 р. Мнангагва був заарештований родезійською поліцією. На допитах до нього застосовувався фізичний вплив. Він визнав провину у теракті на залізниці поблизу міста Форт Вікторія. За віком уникнув страти і був засуджений до десяти років в'язниці. Завершуючи юридичну освіту, частину іспитів складав ув'язнення.

Після часткового відбуття терміну депортовано до Замбії. У 1972 році отримав ступінь бакалавра юриспруденції Лондонського університету. Завершив юридичну освіту в Університеті Замбії. Працював адвокатом у Лусаку.

У 1977 Еммерсон Мнангагва був обраний до вищого керівництва ZANU і обійняв посаду помічника зі спеціальних доручень голови Роберта Мугабе. Цей статус означав курування всіх цивільних та військових підрозділів партії. Мнангагва також очолював служби безпеки ZANU та ZANLA.

У 1979 році він брав участь у Ланкастерхаузькій конференції. Відігравав важливу роль у підготовці до виборів лютого 1980 року, на яких ZANU здобув перемогу.

На урядових постах

На виборах у лютому 1980 року уряд Зімбабве очолив лідер партії Мугабе. Мнангагва обіймав до 1988 року посаду міністра державної безпеки. Він займався діяльністю Центральної розвідувальної організації.

У 1989-2000 роках Мнангагва очолював міністерство юстиції.

У 1995-1996 роках – міністр фінансів.

У 2000-2005 роках обіймав посаду голови нижньої палати парламенту.

2004 року Мнангагву було знято з посади адміністративного секретаря ЗАНУ-ПФ. Рішення Мугабе було з бажанням Мнангагвы зайняти крісло віце-президента.

У 2005-2009 роках був міністром житлового будівництва та не брав участі у партійній діяльності.

У 2008 році Мнангагва повернувся у велику політику та очолив передвиборчу кампанію Мугабе. За підсумками виборів Мугабе вперше не отримав підтримки більшості виборців та був обраний лише у другому турі.

Цього ж року Мнангагва очолив Об'єднане оперативне командування.

У 2009 році — оборонне відомство країни, у 2013-2017 роках обіймав посаду голови Міністерства юстиції.

2013 року, напередодні президентських виборів, керував кампанією Мугабе.

У 2014 році Мнангагву було призначено першим віце-президентом Зімбабве. Він займався питаннями оборони, держбезпеки, юстиції, а також діяльність центробанку.

Після призначення Мнангагви на посаду першого віце-президента його політична кар'єра знову опинилася під загрозою. Дружина президента Грейс, яка також мала намір обійняти вищу державну посаду, закликала Роберта Мугабе зняти Мнангагву з посади, стверджуючи, що він планує переворот.

6 листопада 2017 року Мугабе відправив Мнангагву у відставку з поста першого віце-президента. Мнангагва покинув країну.

7 листопада він надіслав Мугабе відкритий лист, звинувативши главу держави в узурпації влади.

15 листопада Мнангагва повернувся до Зімбабве.

Президент

15 листопада 2017 року у Зімбабве стався військовий переворот Роберт Мугабе був усунений від влади в країні, 19 листопада Еммерсон Мнангагва на з'їзді партії Зимбабве.

27 листопада 2017 року Мнангагва розпустив кабінет міністрів Зімбабве та призначив двох виконуючих обов'язки міністрів.

18 січня 2018 року Мнангагва заявив про своє бажання відновити співпрацю із Заходом, запропонувавши Європейському Організації Об'єднаних Націй.

Союзу та Співдружності слідкувати за виборами у Зімбабве у 2018 році. Крім цього, Мнангагва заявив про своє бажання відновити добрі стосунки з

Сполученим Королівством та знову приєднатися до Співдружності завдяки виходу Великобританії з Європейського Союзу.

Замах

23 червня 2018 року президент Еммерсон Мнангагва перебував у місті Булавайо (Зімбабве), де промовляв передвиборну промову на стадіоні (Уайт Сіті). Після закінчення виступу, він прямував у свій VIP-намет, і раптово в натовпі людей, які були біля нього, стався вибух. Сам Еммерсон Мнангагву внаслідок теракту не постраждав, але поранення отримали 8 осіб: віце-президент Кімбо Мохаді, віце-президент Костянтино Чівенґа та кілька міністрів. Еммерсон Мнангагву після теракту закликав людей до миру, любові та єдності, а також сказав, що приносить співчуття всім, які постраждали внаслідок «безглуздого акта жорстокості».

Особисте життя

Еммерсон Мнангагва одружений з третім шлюбом на Оксілії Мнангагве. Від цього шлюбу має трьох дітей та ще кількох від попередніх шлюбів. Оксилія – член керівництва правлячої партії, активний політик ZANU. Син Еммерсон Мнангагва-молодший – один із керівників молодіжної організації ZANU.

19.09.2018