Маргрете II

Королева Данії

Маргрете II

Походження

Маргрете II народилася 16 квітня 1940 року в палаці Амалієнборг. Її батьки — король Данії Фредерік IX і королева Інгрід, уроджена Принцеса Швеції. Королева — третя онучка короля Крістіана X.

Одне з імен королеви, Торхільдур — ісландське і містить характерно ісландську букву «Þ», тому що в момент її народження Ісландія входила до складу Данського королівства, до 1944 року.

Королева була хрещена 14 травня 1940 року в церкві Хольменс, конфірмована 1 квітня 1955 року в церкві палацу Фреденсборг.

Спадкоємниця престолу

Оскільки право на престолонаслідування переходило по чоловічій лінії, а у Фредеріка IX були лише доньки, то виникла необхідність зміни закону про престолонаслідування (зміни внесено 27 березня 1953 року), яка дозволила Маргрете, Принцесі Данії, прийняти титул Наслідної принцеси і згодом вступити на престол.

16 квітня 1958 року наслідна принцеса Маргрете стала членом Державної ради і на неї було покладено обов'язок проведення засідань Ради під час відсутності Фредеріка IX.

Освіта

1946–1955 — загальноосвітня школа «Zahles Skole», Копенгаген, в тому числі до 1949 року — приватне навчання

1955–1956 — «North Foreland Lodge», школа-інтернат в Гемпширі, Англія

1960 — вивчення філософії в Копенгагенському університеті

1960–1961 — вивчення археології в Кембріджському університеті

1962–1962 — вивчення суспільствознавства в університеті міста Орхус

1963 — вивчення суспільствознавства в Сорбонні

1965 — навчання в Лондонській школі економіки

Окрім рідної данської, володіє французькою, шведською, англійською та німецькою мовами.

Армія

У 1958–1970 роках Маргрете була рекрутом жіночого відділення Повітряної ескадрильї, де в цей період вивчала різні аспекти військової справи.

Її пов'язують тісні взаємини з деякими підрозділами армії Великої Британії: з 1972 року Маргрете II була шефом британського полку Королеви, а з 1992-го — Королівського Валійського полку.

Є Верховним головнокомандувачем збройних сил Данії.

Творчість

Королева серйозно захоплюється живописом, працює у різних жанрах (малюнок, гравюра, текстиль, акварель, графіка, декупаж, сценографія, вишивка, книжкова ілюстрація (зокрема цикл ілюстрацій до «Володаря кілець» Дж. Р. Р. Толкіна). Більша частина її робіт виставлялася як у самій Данії, так і за кордоном, а також представлена в Державному музеї мистецтв, Художньому музеї ARoS (Aarhus) та Державному зібранні малюнків (Køge) Оркестр Tolkien Ensemble використовує малюнки Маргрети як обкладинки своїх альбомів, з її дозволу.

1970 - ескіз до пам'ятних різдвяних поштових марок

1970-1977 - цикл ілюстрацій до «Володаря кілець» Дж. Р. Толкіна

1983 - ескіз до пам'ятних різдвяних поштових марок

1987 - костюми для телевізійної постановки "Пастушка і трубочист" (дат. Hyrdinden og Skorstensfejeren) за казкою Г. Х. Андерсена, реж. Ян Ульрік Педерсен (дат. Jan Ulrich Pedersen), комп. Іб Нерхольм (дат. Ib Nørholm), Копенгаген.

1991 - костюми для балету "Народна пісня" (дат. Et Folkesagn), хор. А.Бурнонвіль, комп. Нільс Гаде, Королівський театр опери та балету, Копенгаген.

1999-2000 - декупаж, сценографія до фільму "Снігова королева" за казкою Г. Х. Андерсена, реж. Якоб Ергенсен (дат. Jacob Jørgensen) та Крістоф Кунцевич (дат. Kristof Kuncewicz), Копенгаген. 2000 - матеріали до фільму виходять у вигляді поліграфічного видання казки Г. Х. Андерсена "Снігова королева", вид. GADS FORLAG, Копенгаген.

2000 - ілюстрації до поетичної книги "Cantabile", Його Високості принца Хенріка.

2001 - сценографія і костюми для балету-пантоміми "Кохання в скриньці для сміття" (дат. Kjærlighed i Skarnkassen), за кількома казками Г. Х. Андерсена хор. Діна Б'єрн (дат. Dina Bjørn), муз. Х. Люмбю в обробці Джона Прейса (дат. J. Price), Театр пантоміми, Копенгаген.

2002 - ілюстрації до видання оповідань Карен Бліксен, Копенгаген.

2004 - декупаж і нариси до лялькової вистави з розповіді К. Бліксен (дат. Skibsdrengens fortællinger), Театр Свалеганген (дат. Svalegangen), Орхус.

2005 - сценографія та костюми до балету "Дюймовочка" за казкою Г. Х. Андерсена, хор. Діна Б'єрн, муз. Джон Прейс, Театр пантоміми, Копенгаген.

2006 – костюми та сценографія до балету «Дванадцять пасажирів поштової карети» (дат. Tolv med posten) за казкою Г. Х. Андерсена, хор. Сусанна Хірінг (дат. Susanne Heering), комп. Кнудо Рісагер (дат. Knudåge Riisager), балетна школа Сузанни Хірінг (Næstved), Палацовий театр, Копенгаген.

2007 - сценографія та костюми до балету "Кресало" за казкою Г. Х. Андерсена, хор. Діна Б'єрн (дат. Dina Bøjorn), муз. Джон Прейс (дат. J.Price), Театр пантоміми, Копенгаген.

2007 - сценографія та костюми до різдвяного балету "Стійкий олов'яний солдатик" за казкою Г. Х. Андерсена, хор. Сусанна Хірінг (дат. Susane Heering), муз. Штрауса, Чайковського, Хенрігеса, балетна школа Сузанни Хірінг (Næstved), Палацовий театр, Копенгаген.

2009 - сценографія та костюми до балету "Свинопас" за казкою Г. Х. Андерсена, хор. Діна Б'єрн, муз. Джон Прейс, Театр пантоміми, Копенгаген.

2009 - декупаж та костюми до фільму-казки «Дикі лебеді» за казкою Г. Х. Андерсена, реж. Гіта Норбю (дат. Ghita Nørby) та Петер Флінт (дат. Peter Flinth).

2009 - матеріали до фільму виходять у вигляді поліграфічного видання казки Г. Х. Андерсена "Дикі лебеді", вид. KRISTELIGT DAGBLADS FORLAG, Копенгаген.

2010 - сценографія, костюми, плакат до різдвяного балету "Мріяння про Тіволі" (дат. En Tivolidrøm), хор. Сусанна Хірінг (дат. Susanne Heering), комп. Х. К. Люмбю (дат. H. C. Lumbye), балетна школа Сузанни Хірінг (Næstved), Копенгаген.

Переклала на датську (під псевдонімом "H. M. Vejerbjerg" у співпраці з чоловіком - принцом Хенріком) кілька робіт Сімони де Бовуар.

Виставки: Ескізи, моделі та костюми для балету «Пастушка і сажотрус» у період 1988—1990 виставлялися в Копенгагені, Оденсі та Парижі. Роботи для балету «Народна пісня» — Орхус 1991, Вашингтон 1992, Національний музей, Копенгаген 2005, Рига 2005. Серію ескізів та костюмів до різних постановок виставили в Единбурзі 2005 року.

Сім'я

10 червня 1967 року наслідна принцеса Маргрете вийшла заміж за французького дипломата графа Анрі Марі Жана Андре де Лаборд де Монпеза, який з нагоди одруження отримав титул «Його Королівська Високість принц Хенрік Данський». Вінчання відбулося в церкві Холменс у Копенгагені, а весільне святкування пройшли в палаці Фреденсборг.

 Діти: кронпринц Фредерік Андре Хенрік Крістіан (нар. 26 травня 1968)

принц Йоакім Хольгер Вальдемар Крістіан (нар. 7 червня 1969)

23.03.2017