Лойко Сергій Леонідович

Російсько-американський журналіст, письменник, фотограф, перекладач

Лойко Сергій Леонідович

Місце народження

Нардився 26 лютого 1953, Міккелі, Фінляндія.

Освіта

1980 року закінчив МОПІ імені М. К. Крупської за спеціальністю вчитель англійської мови.

Кар'єра

Працював на Другому Московському годинниковому заводі наладчиком та у Московському Північному річковому порту вантажником. 

Працював інженером у НДІ. Потім викладав англійську в середній школі. Проходив службу в Радянській Армії в РВСП на Далекому Сході в Амурській області.

З кінця вісімдесятих років працював перекладачем у московському бюро Associated Press, продюсером британської телекомпанії TV/am Good morning, Britain. З 1991 по 2016 рік працював перекладачем, кореспондентом та фотографом Los Angeles Times у Москві. Серед іншого висвітлював військові конфлікти та революції у Молдові, Грузії, Абхазії, Нагірному Карабаху, Таджикистані, Чечні, Афганістані, Іраку та в Україні.

У 1988 році працював разом з Арнольдом Шварценеггером під час зйомок фінального епізоду у фільмі «Червона спека» у Москві.

Журналістська діяльність у воєнних зонах

Війна в Іраку (2003—2011)Під час війни в Іраку Сергій Лойко став одним з найпомітніших журналістів, що описували операцію «Шок і тремтіння». Його репортажі для «Нової газети», кореспондентом якої він був, публікувалися в «Лос-Анджелес Таймс», звучали в ефірі «Ехо Москви» та передруковувалися іншими світовими виданнями. Матеріали з його репортажів та щоденника увійшли в книгу «Шок и трепет. Война в Ираке» «Нова газета» висунула Сергія Лойка на премію Спілки журналістів Росії за 2003 рік.

Російсько-українська війна (2014‒)Як військовий журналіст, фотограф і письменник, із 2014 року висвітлює війну на сході України. Зробив серію репортажів з Донбасу як кореспондент «Лос-Анджелес Таймс». Сергій Лойко став єдиним іноземним кореспондентом, що побував в обложеному російськими бойовиками Донецькому аеропорту. В кінці жовтня 2014 року він провів там чотири дні серед українських військових та добровольців з Правого Сектора, результатом чого стала стаття з галереєю власних світлин на першій шпальті «Лос-Анджелес Таймс».

Матеріали Сергія Лойка, відзняті ним для «Лос-Анджелес Таймс» отримали додатковий розголос завдяки тому, що його продюсер Вікторія Бутенко була номінована на премію «Еммі» за сюжет про Майдан.

3 вересня 2015 року у Києві відбулася презентація книги Сергія Лойка «Аеропорт». За словами автора, книгу він писав про війну між Росією та Україною, так як «інакше назвати це не можна». Автор розповів, що був одержимий романом весь час перебування з «кіборгами» в донецькому аеропорту у жовтні 2014 року. «З самого початку я зрозумів, що це повинен бути саме роман, тому що в хроніці, в документальному свідоцтві не можна виразити всю глибину трагедії, підлості, героїзму, ненависті, пристрасті, притаманних цій війні. Я не міг розповідати про неї холодним, відстороненим тоном літописця», — написав Лойко у своєму блозі у виданні «Новий час».

15 березня 2018 року на каналі Прямий відбулася прем'єра телевізійного документального чотирисерійного фільму Сергія Лойка «Гібридна Історія» про події останніх років на сході України.

2 квітня 2019 року на російському пропагандистському телевізійному шоу «Місце зустрічі», Сергій Лойко мав промову на захист Євромайдану. Після закінчення цієї промови російський пропагандист та ведучий шоу Андрій Норкін зник зі студії. Як стало відомо пізніше, у пропагандиста сталася гіпертонічна криза.

11 березня 2022 року, на записаному відео Лойко оголосив, що він більше не журналіст, а боєць Тероборони України.

Твори

Сергей Лойко. Шок и трепет. Война в Ираке (Москва: Вагриус, 2003)Аэропорт (Москва: «Брайт Букс», 2016)Рейс (Москва: «Брайт Букс», 2017).

01.02.2024