День пасічника – професійне свято бджолярів України. Відзначається щороку 19 серпня.
Це професійне свято започатковано у 1997 році указом президента Леоніда Кучми на підтримку ініціативи Міністерства агропромислового комплексу України та Спілки пасічників України. День пасічника відзначається щороку 19 серпня.
В Україні, у Києві існує Інститут бджільництва ім.П.І.Прокоповича, заснований у 1989 році. У ньому працюють відділи апітерапії (розробки медпрепаратів для бджіл), економіки, стандартизації, селекції.
Інститут названий ім'ям Петра Прокоповича (народився 10 липня 1775 року в селі Мітченки Конотопського повіту (нині - Бахмацький район Чернігівської області), який винайшов розбірний рамковий вулик. Всесвітньо відомий винахід українця дозволив відкачувати мед з вулика нового типу, вбиваючи бджіл, як це доводилося робити раніше.
Також існує Спілка пасічників України. Станом на 2001 рік ця організація налічувала 500 тис. членів, які мали 2,8 млн. бджолиних сімей (з них 2,4 млн. - у приватному секторі). До 1995 року було 5 млн. сімей, і планувалося, що 2010 року в Україні бджолярі триматимуть уже 6 млн. сімей.
У світі налічується 48 типів бджолиних сімей, із них десята частина – в Україні. Світове виробництво меду складає 400 тисяч тонн. Кожну сьому тонну вироблено в Україні. У той же час, у Канаді людина, що володіє пасікою з 200-300 бджолиних сімей, - ще любитель, і лише 1000 сімей - це вже пасічник. В Україні власники 20-30 сімей уже вважаються пасічниками.
Мабуть, найвідоміший в Україні пасічник – третій президент Віктор Ющенко. Також великим шанувальником цієї справи був ексмер Києва, колишній народний депутат України Олександр Омельченко.
У день пасічника проводять конференції та засідання, на яких не обходиться без згадки двох найперших видатних бджолярів нашої країни – Миколи Вітвіцького та Петра Прокоповича; також нагороджуються виробники найкращого меду. Відкриваються ярмарки та виставки-продажу меду, на яких можна спробувати та придбати найкорисніший, смачний та ароматний мед серед усього величезного асортименту продукції приватних пасічників, а також фірм нашої держави. На ці святкові ярмарки, як правило, запрошуються фольклорні колективи, які радують пасічників та відвідувачів виставки меду приємними мелодіями та співами.
07.08.2024