ГлавнаяБлогиБлог Сергія Капліна

Україна перша у світі по дитячому алкоголізму

Нещодавно я писав статтю про гучні «досягнення» української влади за 20 років під назвою «Скорость смерти Украины. Минус 666 человек в день», де привів близько 50 позицій, по яким наша країна займає «лідируючі» позиції: рівень свободи слова, поширення захворювань, конкурентоспроможність і таке інше. Ці речі потребують ретельного аналізу та обговорення, зволікати з рішеннями вже немає часу.

Сергій Каплін Сергій Каплін , Народний депутат, представник профспілок в Парламенті, лідер Партії простих людей

Фото: yapotrebitel.ru

Почнемо з кричущого та несподіваного першого місця по дитячому алкоголізму.

Всесвітня організація охорони здоров'я констатує: 40 відсотків дітей в Україні вживають алкоголь, в 11-12 років є не лише спроба алкогольного напою, а є вже досвід перебування у стані алкогольного сп’яніння, шоста частина підлітків у 11 річному віці знають, що таке стан сп’яніння.

Дослідження християнської Русі чітко підкреслюють: тверезість - національна риса українського народу. Витоки – сімейне та християнське виховання. У першому, і єдиному дотепер, детальному дослідженні І. Прижова з історії питної справи й п'янства в Україні, Росії та Білорусі з кінця I тисячоріччя н. е. і до середини 1860-х років включно містяться вичерпні зведення відомостей з вивчення пияцтва. За ним, Русичі пили брагу, мед, пиво, квас (1-5%), сп'яніння від яких діє нетривалий час. З X століття на Русі було відоме й привізне з Візантії вино. До XII століття вино на Русі «уживали тільки розведене водою, так само, як його пили в Греції й Візантії». Греки розбавляли вино водою в співвідношенні 1:3 або 2:5.

Наркомания и алкоголизм настолько влияют на наш генофонд, что может через какие-то 20 лет мы можем стать нацией, простите за слово, дебилов. Потому что поколение уничтоженных алкоголем и наркотиками детей даст такие семена. Вот где самая большая угроза национальной безопасности - это тотальная наркомания и алкоголизм, которые уничтожают нашу нацию, наш народ— Анна Герман

Україна щорічно втрачає більше 40 000 своїх громадян, загибель яких обумовлена алкоголем: 8 тисяч отруєнь, 8 тисяч - кардіопатій, інші захворювання, нещасні випадки. Плюс фіксується 25-30% випадків дитячої патології новонароджених. Рівень споживання алкоголю в Україні - 20 літрів абсолютного спирту на душу населення в рік. За даними заслуженого лікаря України Геннадія Зільберблата, кожен десятий українець, що вживає алкоголь, стає алкоголіком. За останні 10 років кількість осіб, що знаходяться в залежності тільки від пива, зросла в 10-12 разів, 30% чоловіків віку від 25 до 50 років залежні від алкоголю. В Україну тільки офіційно зареєстровані та поставлені на наркологічний облік 700 тисяч осіб. Це якраз дорівнює прохідному бар’єру до ВРУ.

Як боротися?

Причини пияцтва серед дорослих – соціальні, причини пияцтва дітей – пияцтво дорослих.

Світовий досвід боротьби з цим пороком унікальний: обмеження виробництва, місць продажу, акцизи, спостереження за відсутністю шкідливих домішок. Найбільш послідовно і доцільно проведені були ці заходи в Швеції, де виникла так звана «Готенбургська система», що послужила зразком для ведення боротьби з алкоголізмом в інших країнах. У Швеції з 1788 р. була встановлена майже повна свобода винокуріння і питному торгівлі, в результаті вийшло те, що в 1829 р. в ній налічувалося до 173 124 винокурень. У 1865 р., в місті Готебург, за почином відомого в Швеції філантропа, пастора Візельгрева, було засновано «Готебургське акціонерне питне товариство», що дало свою назву новій системі боротьби з алкоголізмом.

Ситуація стає дедалі загрозливішою і в соціальному, і в медичному, і в моральному вимірі. То що робити? Я за фахом лікар-терапевт, але в даному випадку вважаю, що треба різати! Безжально і без залишку вилучити із інформаційного простору рекламу алкоголю, доки він остаточно не вилучив із нормального життя молоде покоління— депутат Київради, Денис Москаль

Товариство почало зменшувати кількість шинків, довівши його до 1885 року з 72 до 19. Решта закладів забезпечені гарними приміщеннями та продавцями. Продаж напоїв у кредит та під заставу заборонено, заборонено продавати п'яному, особам, які не досягли 18-річного віку. Облаштовано великі їдальні та читальні, великий вибір книг, газет і журналів. Сукупність усіх цих заходів призвела до того, що споживання спиртних напоїв у Готебурзі скоротилося більш, ніж наполовину. Досвід товариства використовувався у Швеції, Норвегії та Фінляндії. Наразі у Швеції алкоголь можна купити тільки за серйозні гроші та за містом, ведеться постійна антиалкогольна пропаганда.

У погоні за доходами у бюджет та кишені алкогольних олігархів чиновники топчаться по майбутньому нації. Президент повинен на декілька років увести надзвичайний стан в питання вирішення цієї неймовірної катастрофи. Суспільство потрібно поступово лікувати від «культу чарки», збільшуючи вартість алкоголю, обмеживши і лімітувавши його продаж, пропонуючи інший здоровий спосіб життя, як складову національної ідеї.

Сергій Каплін Сергій Каплін , Народний депутат, представник профспілок в Парламенті, лідер Партії простих людей