Азаров Микола Янович

Екс-прем'єр-міністр України

Азаров Микола Янович

Місце народження

Народився 17 грудня 1947 року в Калузі (Росія) в родині Катерини Кваснікової та Яана Пахло, який, за словами самого Азарова, був наполовину естонець, наполовину російський.

Освіта

1971 року закінчив Московський держуніверситет ім.М.Ломоносова за спеціальністю "геолог-геофізик". З 1986 року – доктор геолого-мінералогічних наук, професор (1991), член-кореспондент НАН України (1997). Є автором та співавтором понад 100 наукових праць, співавтор книг "Геологічні моделі золоторудних родовищ Українського щита та Донбасу", "Все про податки".

Кар'єра та політика

Після закінчення МДУ, у 1971-1976 рр., працював начальником дільниці, головним інженером у тресті «Тулашахтоосушення» комбінату «Тулавугілля». У 1976-1984 pp. завідував лабораторією, відділом Підмосковного науково-дослідного та проектно-конструкторського вугільного інституту.

1984 року переїхав до України і обійняв посаду спочатку заступника директора, потім директора Українського державного науково-дослідного та проектно-конструкторського інституту гірничої геології, геомеханіки та маркшейдерської справи Мінвуглепрому України, на якому перебував до 1995 р.

З 1994 по 1998 р. був народним депутатом України ІІ скликання, головою бюджетного комітету Верховної Ради.

З 1996 по 2002 р. Азаров – голова Державної податкової адміністрації України. 

Листопад 2002 – лютий 2005 р.р. обіймає посаду першого віце-прем'єр-міністра – міністра фінансів України у першому уряді Віктора Януковича.

У березні 2006-го обраний до Верховної Ради за списком Партії регіонів, а в серпні того ж року знову призначений на посаду першого віце-прем'єра та міністра фінансів.

На парламентських виборах 2007 року пройшов у ВР за списком Партії регіонів, обіймав посаду міністра фінансів в опозиційному уряді Януковича.

З березня 2010 року Азаров є прем’єр-міністром України. 3 грудня 2012 року уряд Азарова відправлений у відставку у зв'язку з обранням нового парламенту, але вже 13 грудня парламент розглянув і підтримав кандидатуру Азарова, яку запропонував президент. Того ж дня Віктор Янукович видав указ про призначення Миколи Азарова на посаду.

Євромайдан

21 листопада 2013 року уряд Азарова призупинив підготовку до підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, що призвело до Євромайдану. У зв'язку із цим 3 грудня опозиція спробувала відправити Кабмін у відставку, проте Верховна Рада не підтримала цієї пропозиції.

22 січня 2014 року Азаров назвав учасників заворушень у центрі Києва терористами, які мають відповісти за свої дії. Але вже 28 січня подав у відставку з посади глави уряду.

Після відставки

За кілька годин після своєї відставки Азаров вилетів приватним літаком до Відня. В елітному районі Відня є особняк, записаний на сина Азарова. Там же мешкає родина Азарова. За даними австрійської газети Kronen Zeitung, Азаров прибув до Австрії і планує залишитися там надовго.

6 березня 2014 року Євросоюз і Канада оголосили, що Микола Азаров та його син Олексій перебувають у списках високопосадовців українських чиновників, проти яких запроваджуються фінансові санкції. Родина Азарова до цього переїхала до Росії.

4 лютого 2015 року Микола Азаров представив у Москві свою нову книгу «Україна на роздоріжжі».

21 лютого 2015 року в ефірі телепрограми «Право знати» (ТВЦ) закликав створити «український уряд у вигнанні».

У серпні 2015 року, Азаров разом з іншими колишніми високопосадовцями України часів президентства Януковича, заснував «Комітет порятунку України», що виступив з позицій антиукраїнської російської пропаганди.

20 серпня 2015 року, МЗС України анулювало дипломатичний паспорт Азарова як особи, що втратила підстави для користування цим паспортом і не повернула його до МЗС у передбачений термін.

4 лютого 2016 року, Апеляційний суд Києва постановив, що арешт пенсійного рахунку колишнього прем'єр-міністра України Миколи Азарова був незаконним. Колегія суддів вирішила, що арешт на пенсію, як соціальну виплату, з метою її конфіскації не може бути накладено. Суд не звернув увагу, та в матеріалах справи були відсутні данні попередніх переплат до пенсії Азарова. Сам, колишній прем'єр-міністр Микола Азаров, вважає злочинцями суддю і слідчих, які арештували його пенсію, про це він написав у соцмережі в грубій формі.

8 грудня 2016 року була виявлена квартира з речами прем'єра-втікача Миколи Азарова. Серед речей Миколи Азарова були знайдені десятки ікон та релігійних книг, датованих 19 століттям, оригінали (відповідно до висновків експертів) творів живопису Іллі Рєпіна, Василя Тропініна та Нікоса Сафронова, столове срібло, пам'ятні монети, нагородна зброя з дозволами на власне ім'я, козацька шабля та важливі документи

Кримінальне переслідування

Служба безпеки України оголосила Миколу Азарова у розшук за скоєння злочину, передбаченого ч. 3 ст. 365 Кримінального кодексу України ("перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу, що спричинило тяжкі наслідки").

12 січня 2015 року Азаров оголошено Інтерполом у міжнародний розшук, український суд видав ухвалу про заочний арешт екс-прем'єра. Його, а також Віктора Януковича та кількох колишніх міністрів, звинувачують у зловживанні службовим становищем та присвоєнні державних грошей.

17 березня МВС України розпочало досудове розслідування у кримінальному провадженні за ознаками кримінального злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України. За версією відомства, чиновники Пенсійного фонду України в період з 2008 року до 2014 року, за попередньою змовою з Миколою Азаровим, незаконно виплатили останньому пенсію з переплатою 585 тис. грн.

Родина

Одружений з Людмилою Азаровою (1946 р.н.), яка є викладачем. Син Олексій Азаров (1971 р.н.) – бізнесмен, інженер за спеціальністю; 2002-2003 р. був радником прем'єр-міністра Віктора Януковича. Микола Азаров має онуку 2007 р.н.

Захоплення

Живопис, читання книг, колекціонування спогадів.

Посилання

11.04.2023