Обама Барак

44-й Президент США

Обама Барак

Місце народження

Барак Обама народився 4 серпня 1961 в Гонолулу, штат Гаваї, в родині Барака Хусейна Обами-старшого та Анни Данам. Його батько походить з селища Алего провінції Ньянза Республіки Кенія, а мати з міста Вічита американського штату Канзас. Батьки познайомилися під час навчання у Гавайському університеті, де Обама-старший навчався як іноземний студент.

Коли Баракові виповнилося два роки, його батьки спочатку розійшлися, а потім офіційно оформили розлучення. Його батько продовжив навчання в аспірантурі в Гарвардському університеті, де він здобув науковий ступінь доктора та повернувся до Кенії. Мати Барака вийшла заміж удруге, цього разу за індонезійського студента Лоло Соеторо, від якого народила доньку. В 1967 році сім'я переїхала на помешкання до батьківщини вітчима — Джакарти, де Барак відвідував школу і провчився до четвертого класу. Пізніше його відправили до Гонолулу жити з батьками матері. В Гонолулу він закінчив школу в 1979 році.

Коли Баракові виповнилося 21 рік, він дізнався, що його батько загинув в автомобільній аварії в Кенії. У 1995 році померла від раку також його мати. Хоча його батько був за походженням африканцем, Барак провів усе дитинство в оточенні білої матері та її родини — і таким чином поєднав у собі дві раси та два світогляди. У книзі «Мрії від мого батька» (англ. Dreams from My Father) Барак Обама описав свої спогади про дитинство та формування світогляду на основі власного досвіду у різнорасовій родині.

Освіта

По закінченні школи Обама два роки навчався в приватному коледжі «Оксіденталь», а потім перевівся до Колумбійського університету, де вивчав політологію і спеціалізувався на міжнародних відносинах. У 1983 році здобув ступінь бакалавра і працював протягом одного року у видавничій та консалтинговій компанії «Міжнародна Бізнесова Корпорація» (BI). У 1985 році Барак переїхав до Чикаго, де керував благодійним проєктом допомоги місцевим церквам та організовував програми навчання для мешканців бідних районів міста.

У 1988 році Барак Обама вступив на юридичний факультет Гарвардського університету. На початку 1990 року його було обрано першим в історії темношкірим президентом «Гарвардського Правничого Ревю» — студентського журналу юридичного факультету.

Кар'єра

У 1991 році закінчив юридичний факультет і повернувся до Чикаго, де почав працював в недержавній організації, яка займалася допомогою в реєстрації виборців.

1993-го обіймає посаду молодшого співробітника, а через три роки - посаду консультанта у великій юридичній фірмі "Мінер, Барнхілл і Галант". Там основу його інтересів склали справи з цивільних прав та громадських справ.

У 1993 році Обама також почав читати лекції з юриспруденції (курс "Конституційне право") на юридичному факультеті університету Чикаго, де пропрацював до 2004-го.

1996-го Барак Обама обирається до місцевого Сенату штату Іллінойс, де розпочинає свою діяльність у сфері впливу на законотворчість (у таких галузях, як реформа соціальної сфери, шкільна реформа, оподаткування).

У 1995 році виходить у світ перша книга Барака Обами "Мрії, успадковані від батька", яка зробила політика-початківця відомим і популярним. Це було друге влучення афроамериканського політика в модність "чорної" теми в американському суспільстві. Пізніше, 2006-го, політик опублікував книгу "Сміливість надії". Обидві книжки стали бестселерами. А аудіоверсія першою 2006 року удостоїлася премії "Grammy".

2004-го мова Обами на з'їзді Демократичної партії зробила його популярним серед однопартійців. І того ж року він здобув впевнену перемогу на виборах до Сенату США, обігнавши конкурента-республіканця з перевагою більш ніж удвічі.

4 січня 2005 року приведений до присяги як сенатор США, ставши 5-м сенатором-афроамериканцем США в історії країни, і на той момент – єдиним афроамериканцем у Сенаті.

4 листопада 2008 року переміг на президентських виборах та став першим темношкірим господарем Білого дому. Церемонія інавгурації відбулася 20 січня 2009 року. Церемонія зібрала рекордну кількість глядачів – понад мільйон людей. Присяга приносилася на Біблії, на якій присягався при інавгурації Авраам Лінкольн. Першим після приведення до присяги актом президента стало оприлюднення Звернення, яке оголошує 20 січня 2009 року «Національним днем оновлення та згоди».

У листопаді 2012 року Барак Обама вдруге отримав підтримку більшості американців на виборах президента США, обійшовши свого конкурента республіканця Мітта Ромні. Переобрано на другий президентський термін, який завершиться 20 січня 2017 року.

20 січня 2017 року повноваження Обама на посаді президента завершилися у зв'язку з інавгурацією 45-го президента США Дональда Трампа, який на виборах у листопаді 2016-го обійшов кандидата від Демократичної партії Хілларі Клінтон.

Нобелівська премія миру

9 жовтня 2009 року Нобелівський комітет оголосив, що президент США Барак Обама став лауреатом Нобелівської премії миру за 2009 рік. Нагорода присуджена йому з формулюванням «за величезні зусилля зі зміцнення міжнародної дипломатії і співпраці між народами». Очоливши Сполучені Штати, Обама пообіцяв відмовитися від колишньої односторонньої зовнішньої політики і виразив готовність піклуватися про інтереси не тільки США, але і всіх країн світу. Він, крім того, заявив, що готовий до переговорів з такими країнами як Іран, з яким США вже тридцять років не підтримують дипломатичні відносини. Одним з найважливіших пунктів його передвиборчої програми було завершення військової кампанії в Іраку і вивід звідти американських військ.

Обама став четвертим американським президентом, удостоєним найпрестижнішої гуманітарної нагороди світу, після Теодора Рузвельта, Вудро Вільсона і Джиммі Картера.

Родина

З 1992 року Барак Обама перебуває у шлюбі з Мішель Робінсон Обамою. Подружжя має двох дочок.

Погляди та оцінки

У Сенаті Обама увійшов до складу кількох комітетів: з проблем навколишнього середовища та громадських робіт, у справах ветеранів та міжнародних відносин. Як раніше у Сенаті штату, з низки питань співпрацював із республіканцями, зокрема – у розробці законодавства про прозорість діяльності уряду. Загалом, Обама голосував у Сенаті відповідно до ліберальної лінії Демократичної партії. Пильну увагу приділяв ідеї розвитку альтернативних джерел енергії.

Сенатор Обама зумів надзвичайно швидко завоювати симпатії преси та стати однією з найпомітніших постатей у Вашингтоні. До осені 2006-го спостерігачі вже вважали цілком можливим його висунення на найближчих президентських виборах. На початку 2007 року він опинився на другому місці після сенатора Хілларі Клінтон у списку лідерів Демократичної партії. За даними початку лютого 2007-го, Обаму готові були підтримати 15% демократів, а Клінтон - 43%. Дані на початок червня-2008 перевершили найоптимістичніші прогнози його прихильників - розрив становив лише 3% на користь Хілларі, після чого темношкірий кандидат вийшов у явні лідери. А у серпні Обама офіційно став єдиним кандидатом від Демократичної партії.

4 листопада 2008 року на виборах зі значним відривом обійшов конкурента-республіканця Джона Маккейна. Був лідером практично протягом усієї фінішної прямої.

Політики та пересічні громадяни низки країн світу зустріли перемогу Обами з великим оптимізмом. Багато хто з них пов'язує її з можливим відходом офіційного Вашингтона від "агресивної політики" 43-го Президента США Джорджа Буша-молодшого. Подивитися на церемонію інавгурації 44 президента США до Вашингтона приїхало кілька мільйонів американців.

Барак Обама є автором двох відомих книжок. У 1995 році побачили світ мемуари «Мрії від мого батька», а в 2006 – бестселер «Сміливість надії». Аудіоверсія першого видання побила всі рекорди продажів і в 2006 році Обама отримав за книгу премію Гріммі (Grammy).

Вшанування

У 2007 році на честь Обами був названий лишайник Caloplaca obamae.

Прізвищем президента було названо вид риб роду Етеостома — Etheostoma obama в 2012 році.

Вимерлий рід динозаврів було названо Obamadon. Після дискусії, чи можна називати вимерлий рід іменем президента, назву було затверджено у 2013 році.

У 2013 році названо вид дятлоподібних птахів Nystalus obamai.

У 2016 році його іменем було названо Baracktrema obamai — вид паразитичних плоских червів родини Schistosomatidae.

Після розширення морської національної пам'ятки «Папаханаумокуакеа» за сприянням Барака Обами, у 2016 році його ім'ям назвали вид риб Tosanoides obama. На тілі самців цієї риби помітна пляма, що нагадує логотип президентської кампанії Обами 2008 року.

На честь Обами у 2018 році був названий викопний організм Obamus coronatus.

Посилання

30.11.2020