Хаспел Джина

Екс-директор ЦРУ

Хаспел Джина

Місце народження

Джина Чері Хаспел народилася 1 жовтня 1956 року.

Кар'єра

У 1985 році вступила на службу до Центрального розвідувального управління. Офіцер американської розвідки.

2002-го Джина Хаспел керувала секретною в'язницею ЦРУ в Таїланді, відомою як "Котяче око", в якій містилися терористи, зокрема члени Аль-Каїди Абд ар-Рахім ан-Нашірі та Абу Зубайда. У доповіді Сенатської розвідувальної комісії про тортури ЦРУ зазначається, що під час утримання під вартою проти підозрюваних у цій в'язниці застосовувалися тортури. Допити та тортури ув'язнених "Котячого ока" записували на відео. Загалом було зроблено понад 92 такі записи. 2005 року заступник директора ЦРУ Хосе Родрігес розпорядився знищити зйомки допитів.

З 2005-го Джина Хаспел очолювала штаб Центру ЦРУ боротьби з терором (CIA Counterterrorism Center). У мемуарах колишнього директора цього Центру Хосе Родрігеса згадується про те, що Хаспел досягла знищення відеокасет, на яких були записи з в'язниці Таїланду.

У 2013 році була призначена керівником Національної секретної служби (National Clandestine Service – NCS). Посаду вона втратила через критику на її адресу, пов'язану з її минулим і тортурами ув'язнених у Таїланді.

2 лютого 2017 року Дональд Трамп призначив Хаспел заступником Майкла Помпео. Проти її призначення тоді виступили кілька членів комісії Сенату з розвідки, які просили переглянути це призначення, вказуючи на те, що Джина Хаспел була особисто причетна до неприпустимих методів допитів, а потім сприяла несанкціонованому знищенню відеосвідчень.

13 березня 2018 року Трамп призначив Джин Хаспел на посаду директора ЦРУ. У разі схвалення кандидатури Конгресом Джина Хаспел стане першою жінкою, яка обійняла цю посаду.

17 травня 2018 року Сенат США затвердив Хаспел на посаді директора ЦРУ.

19 січня 2021 року, напередодні інавгурації обраного президента США Джо Байдена, Джина Хаспел оголосила про відставку з посади директора ЦРУ.

Нагороди

За боротьбу з терором Джина Хаспел була удостоєна багатьох державних нагород, зокрема президентських премій. Хаспел є лауреатом премії Джорджа У. Буша за перевагу у боротьбі з тероризмом, премії Донована. Здобула медаль розвідки за заслуги та Президентську рангову премію (Presidential Rank Award) – це найвища нагорода США за цивільну службу.

14.02.2021